• PAŹDZIERNIK- Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

          •  

            W każdym roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego ogłasza propozycję przewodniego hasła miesiąca bibliotek. W tym roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Libriarianship – IASL) jako hasło przewodnie MMBS 2023 wybrało –

            „The School Library: My Happy Place where Creativity and Imagination Flourish”, czyli w tłumaczeniu:

             „Biblioteka szkolna: moje szczęśliwe miejsce, w którym kwitnie kreatywność i wyobraźnia”.
             

            Tradycje Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych sięgają końca XX w., kiedy to Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Libriarianship – IASL) zainicjowało obchody Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych w czwarty poniedziałek października. Od 2008 r. obchodzimy MMBS w październiku.

            W ramach obchodów MMBS w naszej szkole pojawi się gazetka informująca o święcie i  obchodach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz zostaną zorganizowane konkursy: konkurs na najpiękniejszą zakładkę oraz konkurs plastyczny na portret ulubionego bohatera książkowego. Organizowana jest także akcja polecajka”, w której uczniowie polecają książki na jesienne wieczory. Przyjdź do biblioteki pobierz karteczkę, zapisz na niej tytuł książki którą polecasz przeczytać –kartkę przyczep na gazetce bibliotecznej. Zobacz co polecają inni.

            Zachęcamy do udziału!

            Biblioteka Szkolna

            REGULAMIN_SZKOLNEGO_KONKURSU_PLASTYCZNEGO.pdf

             

          • VIVA Najsympatyczniejsi !!!

          • Celem plebiscytu jest podniesienie kultury osobistej wszystkich uczniów naszej szkoły poprzez promowanie kulturalnych zachowań w życiu codziennym oraz umiejętności zgodnego współżycia z ludźmi i poprawnego komunikowania się.

             Ocenie podlegać będzie;

            • Miły sposób bycia (mówimy do siebie po imieniu, podchodzimy do osoby, z którą rozmawiamy, nie krzyczymy, podczas rozmowy wyciągamy ręce z kieszeni i nie żujemy gumy).
            • Kulturalne zachowanie się w różnych sytuacjach, wobec osób starszych i rówieśników, (używamy zwrotów grzecznościowych do kolegów, nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły, potrafimy grzecznie zachować się na apelu, w stołówce, podczas spotkań z różnego rodzaju osobami, na występach kolegów i koleżanek oraz zaproszonych gości).
            • Dobre komunikowanie się z innymi (rozwiązujemy konflikty za pomocą rozmowy, a nie siły, negocjujemy w sytuacjach konfliktowych).
            • Dbanie o bezpieczeństwo swoje i innych (nie podstawiamy nóg, nie popychamy się).
            • Posługiwanie się poprawną polszczyzną (nie używamy wulgaryzmów i przekleństw).
            • Chęć niesienia pomocy (pomagamy wszystkim kolegom i koleżankom, osobom słabszym i starszym).
            • Bycie tolerancyjnym (dostrzegamy i szanujemy różnice między ludźmi, nie naruszamy wolności i niezależności innych, nie przezywamy i nie wyśmiewamy innych, rozumiemy, że każdy ma prawo do własnych upodobań).
            • Dbanie o swój wygląd (czysty schludny ubiór).
            • Dbanie o czystość i estetykę klasy, szkoły i otoczenia (opakowania po napojach, mleku, kanapkach i deserach wrzucamy do kosza, a nie na terenie szkoły i poza nią).

            HARMONOGRAM PLEBISCYTU:

            • 10.10. 2023

            zebranie propozycji kandydatów przez psychologa i pedagoga szkolnego.  Propozycje prosimy umieszczać na kartkach, odpowiednio opisanych:

            Imię nazwisko, klasa oraz  5 powodów (cech charakteru) dzięki którym możemy stwierdzić, że wybrana osoba jest sympatyczna, życzliwa, zasługuje na miano autorytetu godnego naśladowania.

            WAŻNE !!! Zgłoszenia opisane jedynie imieniem i nazwiskiem nie będą rozpatrywane !!!

            • 12.10. 2023

            Ogłoszenie 5 kandydatów z największą ilością głosów. Zaprezentowanie sylwetek nominowanych do plebiscytu uczniów za pomocą mediów społecznościowych oraz gazetki szkolnej.

            • 17.10.2023

            Wybory najsympatyczniejszego ucznia poprzez oddanie jednego głosu na wybranego przez siebie kandydata.

            Ogłoszenie wyników i podanie ich do informacji ogólnej.

             

            NA ZWYCIĘZCĘ BĘDĄ CZEKAŁY MIŁE NIESPODZIANKI :)))

          • Jesienna wycieczka przedszkolaków

          • Polska złota jesień ukazała się nam dziś w całej swojej okazałości. Przedszkolaki odwiedziły Lawendowe Pole w miejscowości Żarówka by podziwiać jesienne dary. Swoją podróż zaczęliśmy od zwiedzania mini zoo i karmienia zwierząt. Dzieci poszukiwały skarbów jesieni i zajadały się pysznymi upieczonymi ziemniakami i kiełbaskami. Na zakończenie każdy wykonał swoją lalkę z kukurydzy i mógł zakupić pamiątkowy magnes. Przemiłe panie, które oprowadzały nas po tym magicznym miejscu wręczyły każdemu dziecku saszetkę z pachnącą lawendą. Mamy nadzieję, że teraz wszystkie dzieci będą doskonale znały atrybuty pani jesieni.

          • Lekcje profilaktyczne z policjantką

          • W dniu 3.10.2023 w naszej szkole odbyły się lekcje profilaktyczne z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Mielcu, aspirant Magdaleną Skulimowską. Pani Policjant podczas pierwszej części spotkania opowiedziała uczniom z kl. 1-3 o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących podczas poruszania się po drodze – dzieci utrwalały zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnią oraz właściwego reagowania na sygnały świetlne.

            Spotkanie dotyczyło również zwiększenia świadomości dzieci na zagrożenia wynikające z kontaktów z nieznajomymi. Każdy uczeń kl.1-3 przypomniał sobie numery alarmowe oraz potencjalne sytuacje, w których można z nich skorzystać. Pani policjant zwróciła szczególną uwagę na to, że nie można dzwonić pod te numery dla zabawy. Uczniowie chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami i zadawali ciekawe pytania.

            Na koniec spotkania wręczyli Pani Policjant Dyplom Przyjaciela Dzieci.

            Prelekcja dla uczniów z kl. kl. 4-8 dotyczyła przemocy, cyberprzemocy oraz odpowiedzialności karnej za popełnione czyny karalne. Omówione zostały kwestie bezpieczeństwa w Internecie, używek (papierosów, e-papierosów, alkoholu). Nie zabrakło rozmowy na temat uczciwości, szacunku dla innych i poszanowania praw i obowiązków obywatelskich.

            Spotkanie profilaktyczne zorganizowały: psycholog szkolny pani Monika Forgiel oraz pedagog szkolny pani Katarzyna Pietras.

          • Dzień Chłopaka 2023

          • W tym dniu szczególnym- września trzydziestego,

            Witamy serdecznie chłopaka każdego.

            Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów życzeń,

            Innych przyjemności już nawet nie zliczę!

             

            Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny, czy życiu szkoły. Równie ważne jest, więc Święto Chłopców, które obchodzimy 30 września. W tym szczególnym dniu chłopcy zostali obdarowani prezentami. W klasach I-III był to czas pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy.

          • Dzień Chłopaka

          • Dzisiaj Nasza szkola celebrowała Dzień Chłopaka. W sposób szczególny nasi chłopcy zostali wyróżnieni poprzez drobne upominki od dziewczynek. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem p. Joanną Machnik wręczyli piękne krawaty, wiec każdy chłopiec mógł poczuć się szczególnie w tym dniu. Wszystkim chłopcom raz jeszcze składamy najlepsze życzenia: dużo uśmiechu, mniej złośliwości, więcej szczęścia. Dziękujemy również rodzicom za pomoc w tym dniu. Zapraszamy do fotorelacji:)))

          • Wycieczka do Mielca uczniów klas 4-5

          •  Klasa IV i V świętowała Dzień Chłopaka tego roku w bardzo nietypowy sposób – 29 września udaliśmy się na wycieczkę do Mielca.

                 W radosnym nastroju, czując ostatnie podmuchy lata i rozpierającą energię skakaliśmy po trampolinach, wykonywaliśmy niesamowite akrobacje,  spinaliśmy się po dmuchawcach oraz szaleliśmy w basenach pełnych kulek w mieleckim parku trampolin- Jump Parku.

                Kiedy już zmęczenie dawało nam swe znaki opiekunowie wycieczki zabrali nas do Muzeum Pałacyk Oborskich. Tam przewodnicy oprowadzili nas po siedzibie Oborskich. Opowiedzieli nam historię i losy tego rodu związanego z historią Mielca. „Przenieśli się też z nami” w czasy PRL-u. Czasy naszych naszych dziadków i początków zmian jakie później nastąpiły w naszych rodzinach i Ojczyźnie. Poznaliśmy historię PZL Mielec, Stali Mielec oraz Rzeszowiaków, zmiany w modzie, życiu codziennym i rozrywkach.

              A na zakończenie odwiedziliśmy McDonalds. Pełni wrażeń i nowych umiejętności wróciliśmy do szkoły.

          • Dzień chłopaka

          • W poniedziałek, dnia 02.10. 2023 r. serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów Naszej szkoły  do świętowania Dnia Chłopaka.

            Kolego, w tym dniu załóż elegancką koszulę, a nie będziesz pytany (krawat zapewnimy).

            Samorząd uczniowski

          • Ahoj przygodo !!!

          • 29 października uczniowie klas II i III udali się do Domu Kultury w Mielcu na spektakl teatralno-muzyczny pt. "Piotruś Pan", wystawiony przez aktorów Narodowego  Teatru Edukacji im. A. Mickiewicza we Wrocławiu.  

            …Piotruś Pan to chłopiec, który nie chce dorosnąć. Przewodzi on grupie Zagubionych Chłopców, a życie w Nibylandii upływa mu na psotach, figlach i przeżywaniu nieskończonej ilości magicznych przygód. Do Nibylandii Piotruś zabiera także dziewczynkę – Wendy… Uczniowie naszej szkoły na pewien czas również "przenieśli się do Nibylandii”, wybierając się z Piotrusiem i jego przyjaciółmi w tę magiczną, roztańczoną, rozśpiewaną podróż, aby uważnie śledzić jak skończy się ta historia. Uczniowie od początku przedstawienia byli zachwyceni i z zainteresowaniem śledzili grę aktorów. Historia choć znana większości dzieciom sprawiła wiele radości i przyprawiła nie jeden raz o uśmiech od ucha do ucha! Zapraszamy do krótkiej fotorelacji ;)

          • Program profilaktyczny - "DEBATA"

          • Dzisiejszego dnia tj. 29 września odbył się w naszej szkole kolejny panel szkoleń dotyczący tym razem najstarszych klas tj. VII oraz VIII. Tematem przewodnim dla klasy VIII był rekomendowany program profilaktyczny - "Debata". Adresatami programu jest grupa dzieci jeszcze przed inicjacją alkoholową (wiek 12 – 14 lat). Program ma charakter uprzedzający. Jego zadaniem jest zapobieganie przedwczesnemu używaniu alkoholu, towarzyszącym temu konsekwencjom oraz promowanie postawy trzeźwości. Natomiast klasa VII miała przedstawiony i rozbudowany temat pt: "Pokonaj lęk i złość". Prowadząca p. Karolina Sz. przeprowadziła warsztaty niezwykle ciekawie. Uczniowie poprzez ciekawą formę przygotowanych zajęć z zainteresowaniem słuchali nowinek dotyczących inicjacji alkoholowej i żywo reagowali na każdą zaproponowaną aktywność. Młodzież podczas warsztatów miała okazję zapoznać się ze stereotypami związanymi z alkoholem oraz mogła dostrzec alternatywne wzorce zachowań.

             

            Bardzo dziękujemy za warsztaty p. Karolino !!!

             

            Pedagog szkolny

          • Dzień Chłopaka w przedszkolu

          • Medale, fotobudka, słodkości.... czyli dzień pełen radości. Tak w naszym przedszkolu świętujemy zbliżający się Dzień Chłopaka. Z tej okazji chłopcy zostali odznaczeni medalami "Super Chłopak" a dziewczynki zaśpiewały im uroczyste „Sto lat”. Wszystkim chłopcom z okazji ich święta życzymy dużo uśmiechu a mało złości, jak najmniej smutków, dużo radości! Dziękujemy Rodzicom za pomoc w zorganizowania dzisiejszego dnia. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

          • Dlaczego dzieci się okaleczają?

          • Na początku okaleczanie jest eksperymentowaniem, modą, jedną z form zagłuszenia przykrych stanów. Poprzez zadawanie sobie bólu w różnych formach, mózg dziecka zaczyna wydzielać endorfiny, co działa przeciwbólowo. Przypomina to działanie narkotyków, przez chwilę jest przyjemnie. Działa jak znieczulenie. W ten sposób “niewinne” eksperymenty przeradzają się w uzależnienie.

            Cierpienie psychiczne, próbują zagłuszyć cierpieniem fizycznym. Ranią swoje ciała, aby uwolnić się od trudnych emocji, takich jak: lęk, rozpacz, wściekłość, niepokój. Powody, przez które osoby młode się tną, są złożone, ale ich wspólnym mianownikiem jest poczucie osamotnienia. Wyobcowane z otoczenia, brak zainteresowania rodziców, niezrozumienie, brak wsparcia, problemy rodzinne sprawiają, że sięgają po najbardziej radykalne metody. Wielu z nich towarzyszy negatywny obraz siebie.

            Co najgorsze, nie potrafią prosić o pomoc, bo tak zostali nauczeni. Mają sobie radzić sami. I nawet jeśli nie radzą, starają się to ukrywać. Zostali nauczeni, że mają być silni, a emocje należy ignorować. Nie potrafią rozmawiać o swoich uczuciach, emocjach, potrzebach, problemach, bo nikt ich tego nie nauczył. Czasem pod maską uśmiechy, czasem pod bluzą z długimi rękawami, ukrywają głęboki ból. Tłumione emocje, doprowadza ich do wewnętrznego napięcia. Samookaleczenia jest próbą uwolnienia się od bólu, smutku, czasami nieczułych lub nadopiekuńczych rodziców.

            1.Reaguj od razu

            Nie udawaj, że tego nie widzisz. To samo nie przejdzie. Nie bój się skonfrontować z problemem, samo nie przejdzie.

            2. Zachowuj spokój

            Mimo wszystko postaraj się pozostać spokojnym. Bądź życzliwy, nie krzycz, nie zalewaj ocenianie, krytyką.

            3.Nie krzycz

            Nie reaguj gwałtownie, emocjonalnie. Interweniując, wykaż zainteresowanie, empatię i zrozumienie dla dziecka i jego problemów (warto wcześniej ochłonąć).

            4. Zapewnij profesjonalną opiekę

            Zaproponuj opiekę pierwszej pomocy wsparcia emocjonalnego, wizytę u lekarza lub wezwij karetkę.

            5.Rozmawiaj

            Zatroszcz się. Rozmawiaj z dzieckiem, szukaj z nim kontaktu, nawet jeśli ono twierdzi, że tego nie chce. Jest to często ostatni moment, kiedy możemy się do dziecka zbliżyć i skutecznie mu pomóc.

            6. Słuchaj

            Rozmawiaj, ale też słuchaj. Zadaniem rodzica jest stworzenie przestrzeni na wysłuchanie i sprawić, że dziecko chciało do dorosłych mówić o swoich problemach.

            7. Poszukaj terapii

            Rozważ terapię dla siebie i dziecka. Najważniejszym elementem walki z autoagresją jest budowanie wsparcia ze strony bliskich osób oraz fachowa pomoc psychologów, terapeutów i lekarzy psychiatrów.

            8. Daj o siebie

            Dawaj wsparcie, ale szukaj też wsparcie dla siebie,

            9.Bądź uważny na dziecko

            Obserwuj bliską ci osobę. Samookaleczenie zwiększa ryzyko samobójstwa.

            10. Wspieraj redukcję szkód

            Zdrowienie, może następować powoli. Nie wierz w zapewnienia typu: “Ja już z tym skończyłem, mamo, tato daj mi spokój”, to może być celowe wprowadzanie w błąd.

        • Konkurs profilaktyczno-edukacyjny pt. ”Przemoc moimi oczami”
          • Konkurs profilaktyczno-edukacyjny pt. ”Przemoc moimi oczami”

          • 1. Organizatorzy :

                   pedagog szkolny, psycholog szkolny

            2. Dwie grupy wiekowe:

            I grupa wiekowa II-III,

            II grupa wiekowa IV-VI,

            III grupa wiekowa VII- VIII.

            3. Cele konkursu :

            • Promocja stylu życia wolnego od agresji i nałogów oraz upowszechnianie właściwych wzorców zachowań.
            • Zaangażowanie dzieci i młodzieży w działania profilaktyczne.
            • Rozwój kreatywności, umiejętności plastycznych, literackich wśród dzieci i młodzieży.
            • Zwiększenie świadomości uczniów na temat przemocy oraz jej konsekwencji.
            • Umożliwienie uczniom przyjęcia perspektywy agresora lub ofiary, zrozumienia przyczyn ich zachowania oraz uczuć i emocji im towarzyszących.
            • Umożliwienie uczniom osiągnięcia satysfakcji z własnej pracy.

             

            1. Prace konkursowe mogą być wykonane wg kategorii:
            • I grupa wiekowa: rysunek, plakat
            • II grupa wiekowa: praca pisemna – temat do wyboru: 

                       „Dzień z  pamiętnika .... agresora”

                       „Dzień z  pamiętnika... ofiary”

            • III grupa wiekowa: praca pisemna – temat do wyboru:

            „Dzień z pamiętnika … agresora”

            „Dzień z pamiętnika.. ofiary”

             

            1. Każdy uczestnik konkursu może stworzyć jedna pracę.
            2. Prace konkursowe muszą być dokładnie opisane na odwrocie  wg wzoru: imię,  nazwisko autora, klasa.
            3. Ocenie podlegać będą:
            •  zgodność pracy z tematyką konkursową,
            •  czytelność przekazu,
            •  pomysłowość
            •  estetyka i forma pracy.

            8. Termin składania prac w szkole: do 19 października (u psychologa lub pedagoga szkolnego).

            9. Ogłoszenie wyników: 20 października

            10. W sytuacji małej ilości złożonych prac w II i III grupie wiekowej organizatorzy konkursu zastrzegają sobie możliwość do połączenia grup i oceny prac uczniów w jednej kategorii wiekowej.

            11. Prace konkursowe będą wywieszone na terenie Szkoły. Prace konkursowe oceni jury powołane przez organizatora. Autorzy najciekawszych prac zostaną nagrodzeni.

             

            Zapraszamy do wzięcia udziału !!!

             

          • "Wychowani przez media" - warsztaty profilaktyczne

          • Portale społecznościowe są dla ludzi.  Dają możliwość kontaktu z osobami, z którymi nie widujemy się na co dzień, poznawania osób o podobnych do naszych zainteresowaniach oraz podglądania tego, co polecają nasi znajomi..... Dostarczają rozrywkę, informują o najważniejszych sprawach zarówno z kraju, jak i ze świata, a także pozwalają nam się zainspirować.

            Dzisiejszego dnia tj. 26 września odbyły się w naszej szkole niezwykle ciekawe warsztaty profilaktyczne dla klas 4-8, które prowadziła p. Marta Z. reprezentując firmę szkoleniową "EDUKATOR" w Krakowie. Uczniowie poprzez ciekawą formę przygotowanych zajęć dowiedzieli się bardzo dużo ciekawostek dotyczących wielu aplikacji, które są ogólnodostępne i z których, jak się okazało uczniowie korzystają na co dzień.  W programie zajęć pojawiły się treści dotyczące realnych zachowań a wirtualnych treści, wpływu wirtualnych celebrytów na obserwujących. Dodatkowo uczniowie zostali zaznajomieni z pojęciem bańki informacyjnej, zniesławieniem oraz stalkingiem. Kreując pewne mody- mass media wpływają w istotny sposób na kształtowanie się spostrzegania rzeczywistości przez nieletnich, którzy pozbawieni właściwej edukacji mogą przyjmować tego typu wzorce, jako naturalne i odpowiednie do naśladowania.

            Bardzo dziękujemy za warsztaty p. Marto ;) Były niezwykle ciekawe i inspirujące do działania.  Was drodzy rodzice zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ;)

             

            Pedagog, psycholog szkolny

          • Warsztaty pierwszej pomocy w przedszkolu.

          • W tym tygodniu głównym tematem zajęć w przedszkolu było bezpieczeństwo na drodze, a co się z tym wiąże udzielaniem pierwszej pomocy. Nasi najmłodsi poznali numery alarmowe, wyposażenie apteczki pierwszej pomocy, a także mieli możliwość ułożyć osobę poszkodowaną w pozycji bocznej bezpiecznej ustalonej. Na zakończenie zajęć dzieci poznały zasady resuscytacji krążeniowo oddechowej oraz ćwiczyły praktycznie tą umiejętność na fantomie.

          • Konkurs Plastyczny „Odpoczywaj na wsi”

          • Zapraszamy do udziału w

             Konkursie Plastycznym „Odpoczywaj na wsi"

             Organizatorzy konkursu

            1.Organizatorem konkursu jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

            2. Współorganizatorami konkursu są szkoły podstawowe oraz Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego.

            Uczestnicy konkursu

            1.Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie szkół podstawowych w następujących kategoriach wiekowych:

            1) I grupa- klasy 0-III szkoły podstawowej;

            2) II grupa- klasy IV -VIII szkoły podstawowej.

            Zadanie konkursowe

            1.Zadaniem konkursowym jest wykonanie indywidualnej pracy plastycznej na papierze o dowolnej gramaturze w formacie A3 w dowolnej technice (np. rysunek, malarstwo, grafika) na temat wypoczynku na polskiej wsi, w szczególności z uwzględnieniem walorów naturalnych, dziedzictwa kulturowego oraz różnorodności przyrodniczej obszarów wiejskich.

            Prace należy oddać do 6 października 2023 r.

            u p. Beaty Jakubus,

            p. Katarzyny Ziobro.

    • Logowanie