• Dzień chłopaka

          • W poniedziałek, dnia 02.10. 2023 r. serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów Naszej szkoły  do świętowania Dnia Chłopaka.

            Kolego, w tym dniu załóż elegancką koszulę, a nie będziesz pytany (krawat zapewnimy).

            Samorząd uczniowski

          • Ahoj przygodo !!!

          • 29 października uczniowie klas II i III udali się do Domu Kultury w Mielcu na spektakl teatralno-muzyczny pt. "Piotruś Pan", wystawiony przez aktorów Narodowego  Teatru Edukacji im. A. Mickiewicza we Wrocławiu.  

            …Piotruś Pan to chłopiec, który nie chce dorosnąć. Przewodzi on grupie Zagubionych Chłopców, a życie w Nibylandii upływa mu na psotach, figlach i przeżywaniu nieskończonej ilości magicznych przygód. Do Nibylandii Piotruś zabiera także dziewczynkę – Wendy… Uczniowie naszej szkoły na pewien czas również "przenieśli się do Nibylandii”, wybierając się z Piotrusiem i jego przyjaciółmi w tę magiczną, roztańczoną, rozśpiewaną podróż, aby uważnie śledzić jak skończy się ta historia. Uczniowie od początku przedstawienia byli zachwyceni i z zainteresowaniem śledzili grę aktorów. Historia choć znana większości dzieciom sprawiła wiele radości i przyprawiła nie jeden raz o uśmiech od ucha do ucha! Zapraszamy do krótkiej fotorelacji ;)

          • Program profilaktyczny - "DEBATA"

          • Dzisiejszego dnia tj. 29 września odbył się w naszej szkole kolejny panel szkoleń dotyczący tym razem najstarszych klas tj. VII oraz VIII. Tematem przewodnim dla klasy VIII był rekomendowany program profilaktyczny - "Debata". Adresatami programu jest grupa dzieci jeszcze przed inicjacją alkoholową (wiek 12 – 14 lat). Program ma charakter uprzedzający. Jego zadaniem jest zapobieganie przedwczesnemu używaniu alkoholu, towarzyszącym temu konsekwencjom oraz promowanie postawy trzeźwości. Natomiast klasa VII miała przedstawiony i rozbudowany temat pt: "Pokonaj lęk i złość". Prowadząca p. Karolina Sz. przeprowadziła warsztaty niezwykle ciekawie. Uczniowie poprzez ciekawą formę przygotowanych zajęć z zainteresowaniem słuchali nowinek dotyczących inicjacji alkoholowej i żywo reagowali na każdą zaproponowaną aktywność. Młodzież podczas warsztatów miała okazję zapoznać się ze stereotypami związanymi z alkoholem oraz mogła dostrzec alternatywne wzorce zachowań.

             

            Bardzo dziękujemy za warsztaty p. Karolino !!!

             

            Pedagog szkolny

          • Dzień Chłopaka w przedszkolu

          • Medale, fotobudka, słodkości.... czyli dzień pełen radości. Tak w naszym przedszkolu świętujemy zbliżający się Dzień Chłopaka. Z tej okazji chłopcy zostali odznaczeni medalami "Super Chłopak" a dziewczynki zaśpiewały im uroczyste „Sto lat”. Wszystkim chłopcom z okazji ich święta życzymy dużo uśmiechu a mało złości, jak najmniej smutków, dużo radości! Dziękujemy Rodzicom za pomoc w zorganizowania dzisiejszego dnia. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

          • Dlaczego dzieci się okaleczają?

          • Na początku okaleczanie jest eksperymentowaniem, modą, jedną z form zagłuszenia przykrych stanów. Poprzez zadawanie sobie bólu w różnych formach, mózg dziecka zaczyna wydzielać endorfiny, co działa przeciwbólowo. Przypomina to działanie narkotyków, przez chwilę jest przyjemnie. Działa jak znieczulenie. W ten sposób “niewinne” eksperymenty przeradzają się w uzależnienie.

            Cierpienie psychiczne, próbują zagłuszyć cierpieniem fizycznym. Ranią swoje ciała, aby uwolnić się od trudnych emocji, takich jak: lęk, rozpacz, wściekłość, niepokój. Powody, przez które osoby młode się tną, są złożone, ale ich wspólnym mianownikiem jest poczucie osamotnienia. Wyobcowane z otoczenia, brak zainteresowania rodziców, niezrozumienie, brak wsparcia, problemy rodzinne sprawiają, że sięgają po najbardziej radykalne metody. Wielu z nich towarzyszy negatywny obraz siebie.

            Co najgorsze, nie potrafią prosić o pomoc, bo tak zostali nauczeni. Mają sobie radzić sami. I nawet jeśli nie radzą, starają się to ukrywać. Zostali nauczeni, że mają być silni, a emocje należy ignorować. Nie potrafią rozmawiać o swoich uczuciach, emocjach, potrzebach, problemach, bo nikt ich tego nie nauczył. Czasem pod maską uśmiechy, czasem pod bluzą z długimi rękawami, ukrywają głęboki ból. Tłumione emocje, doprowadza ich do wewnętrznego napięcia. Samookaleczenia jest próbą uwolnienia się od bólu, smutku, czasami nieczułych lub nadopiekuńczych rodziców.

            1.Reaguj od razu

            Nie udawaj, że tego nie widzisz. To samo nie przejdzie. Nie bój się skonfrontować z problemem, samo nie przejdzie.

            2. Zachowuj spokój

            Mimo wszystko postaraj się pozostać spokojnym. Bądź życzliwy, nie krzycz, nie zalewaj ocenianie, krytyką.

            3.Nie krzycz

            Nie reaguj gwałtownie, emocjonalnie. Interweniując, wykaż zainteresowanie, empatię i zrozumienie dla dziecka i jego problemów (warto wcześniej ochłonąć).

            4. Zapewnij profesjonalną opiekę

            Zaproponuj opiekę pierwszej pomocy wsparcia emocjonalnego, wizytę u lekarza lub wezwij karetkę.

            5.Rozmawiaj

            Zatroszcz się. Rozmawiaj z dzieckiem, szukaj z nim kontaktu, nawet jeśli ono twierdzi, że tego nie chce. Jest to często ostatni moment, kiedy możemy się do dziecka zbliżyć i skutecznie mu pomóc.

            6. Słuchaj

            Rozmawiaj, ale też słuchaj. Zadaniem rodzica jest stworzenie przestrzeni na wysłuchanie i sprawić, że dziecko chciało do dorosłych mówić o swoich problemach.

            7. Poszukaj terapii

            Rozważ terapię dla siebie i dziecka. Najważniejszym elementem walki z autoagresją jest budowanie wsparcia ze strony bliskich osób oraz fachowa pomoc psychologów, terapeutów i lekarzy psychiatrów.

            8. Daj o siebie

            Dawaj wsparcie, ale szukaj też wsparcie dla siebie,

            9.Bądź uważny na dziecko

            Obserwuj bliską ci osobę. Samookaleczenie zwiększa ryzyko samobójstwa.

            10. Wspieraj redukcję szkód

            Zdrowienie, może następować powoli. Nie wierz w zapewnienia typu: “Ja już z tym skończyłem, mamo, tato daj mi spokój”, to może być celowe wprowadzanie w błąd.

        • Konkurs profilaktyczno-edukacyjny pt. ”Przemoc moimi oczami”
          • Konkurs profilaktyczno-edukacyjny pt. ”Przemoc moimi oczami”

          • 1. Organizatorzy :

                   pedagog szkolny, psycholog szkolny

            2. Dwie grupy wiekowe:

            I grupa wiekowa II-III,

            II grupa wiekowa IV-VI,

            III grupa wiekowa VII- VIII.

            3. Cele konkursu :

            • Promocja stylu życia wolnego od agresji i nałogów oraz upowszechnianie właściwych wzorców zachowań.
            • Zaangażowanie dzieci i młodzieży w działania profilaktyczne.
            • Rozwój kreatywności, umiejętności plastycznych, literackich wśród dzieci i młodzieży.
            • Zwiększenie świadomości uczniów na temat przemocy oraz jej konsekwencji.
            • Umożliwienie uczniom przyjęcia perspektywy agresora lub ofiary, zrozumienia przyczyn ich zachowania oraz uczuć i emocji im towarzyszących.
            • Umożliwienie uczniom osiągnięcia satysfakcji z własnej pracy.

             

            1. Prace konkursowe mogą być wykonane wg kategorii:
            • I grupa wiekowa: rysunek, plakat
            • II grupa wiekowa: praca pisemna – temat do wyboru: 

                       „Dzień z  pamiętnika .... agresora”

                       „Dzień z  pamiętnika... ofiary”

            • III grupa wiekowa: praca pisemna – temat do wyboru:

            „Dzień z pamiętnika … agresora”

            „Dzień z pamiętnika.. ofiary”

             

            1. Każdy uczestnik konkursu może stworzyć jedna pracę.
            2. Prace konkursowe muszą być dokładnie opisane na odwrocie  wg wzoru: imię,  nazwisko autora, klasa.
            3. Ocenie podlegać będą:
            •  zgodność pracy z tematyką konkursową,
            •  czytelność przekazu,
            •  pomysłowość
            •  estetyka i forma pracy.

            8. Termin składania prac w szkole: do 19 października (u psychologa lub pedagoga szkolnego).

            9. Ogłoszenie wyników: 20 października

            10. W sytuacji małej ilości złożonych prac w II i III grupie wiekowej organizatorzy konkursu zastrzegają sobie możliwość do połączenia grup i oceny prac uczniów w jednej kategorii wiekowej.

            11. Prace konkursowe będą wywieszone na terenie Szkoły. Prace konkursowe oceni jury powołane przez organizatora. Autorzy najciekawszych prac zostaną nagrodzeni.

             

            Zapraszamy do wzięcia udziału !!!

             

          • "Wychowani przez media" - warsztaty profilaktyczne

          • Portale społecznościowe są dla ludzi.  Dają możliwość kontaktu z osobami, z którymi nie widujemy się na co dzień, poznawania osób o podobnych do naszych zainteresowaniach oraz podglądania tego, co polecają nasi znajomi..... Dostarczają rozrywkę, informują o najważniejszych sprawach zarówno z kraju, jak i ze świata, a także pozwalają nam się zainspirować.

            Dzisiejszego dnia tj. 26 września odbyły się w naszej szkole niezwykle ciekawe warsztaty profilaktyczne dla klas 4-8, które prowadziła p. Marta Z. reprezentując firmę szkoleniową "EDUKATOR" w Krakowie. Uczniowie poprzez ciekawą formę przygotowanych zajęć dowiedzieli się bardzo dużo ciekawostek dotyczących wielu aplikacji, które są ogólnodostępne i z których, jak się okazało uczniowie korzystają na co dzień.  W programie zajęć pojawiły się treści dotyczące realnych zachowań a wirtualnych treści, wpływu wirtualnych celebrytów na obserwujących. Dodatkowo uczniowie zostali zaznajomieni z pojęciem bańki informacyjnej, zniesławieniem oraz stalkingiem. Kreując pewne mody- mass media wpływają w istotny sposób na kształtowanie się spostrzegania rzeczywistości przez nieletnich, którzy pozbawieni właściwej edukacji mogą przyjmować tego typu wzorce, jako naturalne i odpowiednie do naśladowania.

            Bardzo dziękujemy za warsztaty p. Marto ;) Były niezwykle ciekawe i inspirujące do działania.  Was drodzy rodzice zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ;)

             

            Pedagog, psycholog szkolny

          • Warsztaty pierwszej pomocy w przedszkolu.

          • W tym tygodniu głównym tematem zajęć w przedszkolu było bezpieczeństwo na drodze, a co się z tym wiąże udzielaniem pierwszej pomocy. Nasi najmłodsi poznali numery alarmowe, wyposażenie apteczki pierwszej pomocy, a także mieli możliwość ułożyć osobę poszkodowaną w pozycji bocznej bezpiecznej ustalonej. Na zakończenie zajęć dzieci poznały zasady resuscytacji krążeniowo oddechowej oraz ćwiczyły praktycznie tą umiejętność na fantomie.

          • Konkurs Plastyczny „Odpoczywaj na wsi”

          • Zapraszamy do udziału w

             Konkursie Plastycznym „Odpoczywaj na wsi"

             Organizatorzy konkursu

            1.Organizatorem konkursu jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

            2. Współorganizatorami konkursu są szkoły podstawowe oraz Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego.

            Uczestnicy konkursu

            1.Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie szkół podstawowych w następujących kategoriach wiekowych:

            1) I grupa- klasy 0-III szkoły podstawowej;

            2) II grupa- klasy IV -VIII szkoły podstawowej.

            Zadanie konkursowe

            1.Zadaniem konkursowym jest wykonanie indywidualnej pracy plastycznej na papierze o dowolnej gramaturze w formacie A3 w dowolnej technice (np. rysunek, malarstwo, grafika) na temat wypoczynku na polskiej wsi, w szczególności z uwzględnieniem walorów naturalnych, dziedzictwa kulturowego oraz różnorodności przyrodniczej obszarów wiejskich.

            Prace należy oddać do 6 października 2023 r.

            u p. Beaty Jakubus,

            p. Katarzyny Ziobro.

          • Projekt Edukacyjny „Kreatywne prace plastyczne”

          • We wrześniu uczniowie klasy II wystartowali z udziałem w nowym Projekcie Edukacyjnym
            „Kreatywne prace plastyczne”, którego celem jest:  zaspokajanie naturalnej potrzeby
            tworzenia sztuki, wyzwalanie ekspresji twórczej i wspieranie harmonijnego rozwoju oraz
            kreatywności uczestników poprzez różnorodne działania plastyczne; - poznanie i
            eksperymentowanie z różnymi technikami plastycznymi; arteterapia rozwojowa oraz
            profilaktyka zdrowia psychicznego uczestników;  inicjowanie i promowanie twórczości
            plastycznej dzieci i młodzieży. Tematem przewodnim we wrześniowym zadaniu była
            technika plastyczna mokre w mokrym. Międzynarodowy Dzień Kropki stał się inspiracją dla
            naszych wychowanków.

          • Zawody LA

          • 20 września 2023r. w Mielcu odbyły się powiatowe zawody lekkoatletyczne w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Naszą szkołę reprezentowali chłopcy z klasy VII i VIII. Dwóch chłopców, którzy brali udział w pchnięciu kulą zakwalifikowało się do finału ( Filip Chrabąszcz, Szymon Pietras). Ostatecznie Filip Chrabąszcz zajął III miejsce z wynikiem 7,95m. Gratulacje!!!

          • Dzień Przedszkolaka

          • 20 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. W naszym przedszkolu od samego rana można było poczuć radosną atmosferę. Dzieci spędziły ten dzień na zewnątrz biorąc udział w różnych zabawach tanecznych oraz sportowych. Jednym z punktów programu była obserwacja doświadczenia jak zmieniają się kolory. Kolejna atrakcja to malowanie twarzy oraz wspólny obraz namalowany na streczu. Mamy nadzieję że każdy dzień spędzony w przedszkolu bedzię wypełniony taką ilością uśmiechów jak dziś.

          • Międzynarodowy Dzień Kropki

          • 15 września uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej im. ja. Józefa Początka w Wadowicach Dolnych wzięli udział w obchodach Międzynarodowego Święta Kropki. To pozornie zabawne i błaho brzmiące wydarzenie niesie ze sobą bardzo cenne przesłanie.

            Wszystko zaczęło się od książki dla dzieci amerykańskiego pisarza Peter H. Reyldnols'a pod tytułem " The Dot". Jej bohaterka dzięki malutkiej kropce i nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Ta wspaniała książka stała się inspiracją dla nauczycieli i tak w 2008 roku powstał Międzynarodowy Dzień Kropki.

            Inicjatywa ta ma na celu pobudzenie kreatywności i pomysłowości wychowanków, zachęcać ich do twórczości. Wychowawcy naszej szkoły wraz z uczniami oddali się w pełni wyobraźni i ciekawym działaniom zawartym w fotorelacji. Zapraszamy do jej obejrzenia.

          • Gminne Narodowe Czytanie "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej

          • 16 września po raz kolejny Nasza szkoła brała udział w Narodowym Dniu Czytania. W tym roku czytaliśmy fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Z inicjatywy Naszej Pani Dyrektor Krystyny Betel, Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Wadowicach Górnych - Pani Anny Węgrzyn oraz zaproszonych gości: Sekretarz Gminy Wadowice Górne - Elżbieta Wnuk, Ewa Dolot - Radna Rady Gminy Wadowice Górne, Józefa Ćwięka - mieszkanka Wadowic Górnych, Ewelina Kupiec - pracownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Wadowicach Górnych, obsługująca filię w Woli Wadowskiej Antonina Kulig - mieszkanka Wampierzowa, była Sołtys wsi Wampierzów, Krystyna Wyzga - Prezes Towarzystwa Historyczno-Regionalnego w Wadowicach Górnych, Janina Midura - Sołtys wsi Wadowice Dolne, Andrzej Czepiel - Wiceprzewodniczący Rady Gminy Wadowice Górne, Zdzisława Siembab - mieszkanka wsi Jamy, Justyna Owcarz - pedagog, nauczyciel języka polskiego, wychowawca, sekretarz Towarzystwa Historyczno-Regionalnego w Wadowicach Górnych, Wanda Durak - mieszkanka Wadowic Górnych, Beata Jasion - Prezes Koła Gospodyń Wiejskich "Niezapominajka" w Woli Wadowskiej, Anna Niedbała - Prezes Stowarzyszenia "Nasze Wadowice" oraz Prezes Koła Gospodyń Wiejskich w Wadowicach Górnych, a także Przemysław Róg - członek Ochotniczej Straży Pożarnej w Wadowicach Górnych, a także przy pięknej scenerii oraz oprawie muzycznej przygotowanych przez Panie: Martę Giża-Mydlarz, Joannę Machnik, Aleksandrę Wójcik, Katarzynę Pietras oraz Ewelinę Kamudę mogliśmy się przenieść do czasów powieści.

    • Logowanie