• Pierwszy Dzień Wiosny w przedszkolu

          • W czwartek 21 marca wszystkie dzieci z naszego przedszkola świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Uroczystość powitania Wiosny rozpoczęła się od przedstawienia pt. „Maja wita Wiosnę”, które zaznajomiło przedszkolaków z oznakami wiosennymi. Mimo wielu atrakcji najbardziej oczekiwaną częścią dnia było wyjście na spacer z zielonymi balonikami, podczas którego mogliśmy pożegnać zimę i powitać wiosnę. Dzieci radośnie maszerowały w wiosennym pochodzie, na czele którego widniały gaiki. Jesteśmy pewni, że starania naszych wspaniałych przedszkolaków sprawią, że Wiosna zawita do nas na dobre.

            Dziś również przedszkolaki przyłączyły się do ogólnoświatowej akcji Dzień kolorowej skarpetki, czyli Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Dzieci miały w tym dniu ubrane kolorowe skarpetki „nie do pary”. Kolorowe skarpetki były wyrazem radości, tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa.

          • "Pierwszy Dzień Wiosny" cz.2

          • 21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Po długiej zimie z tęsknotą wyczekujemy tego dnia, który dziś nas nie zawiódł i przyniósł ze sobą upragnione słońce. Tradycyjnym zwyczajem związanym z pierwszym dniem wiosny jest pożegnanie Marzanny, która symbolizuje zimę. Klasy 1-3 wybrały się na wiosenny spacer, poszukując prawdziwych śladów wiosny.

            Serdecznie dziękujemy P. Klaudii Strycharz za wykonanie marzanny.

          • "Pierwszy Dzień Wiosny"

          • 21 marca "Pierwszy Dzień Wiosny" - w tym roku celebrowaliśmy ten dzień inaczej niż zwykle. Gościliśmy organizatorów Kina Sferycznego. W tym dniu był to motyw Oceanarium. Nasu uczniowie mogli poznać i dostrzec problemy wód, raf koralowych oraz zwierząt morskich.

            W tym wyjątkowym dniu uczniowie klasy 8 zamienili się rolami z nauczycielami i samodzielnie poprowadzili zajęcia dydaktyczne. Dzięki temu mogli poznać pracę nauczycieli i zrozumieli, że wcale nie jest tak łatwo, jak mogło by się wydawać.

            Na zakończenie dnia, wszyscy przystąpili do akcji "Kolorowe skarpetki", aby wesprzeć osoby niepełnosprawne z Zespołem Downa.

            Podopieczni przedszkola oraz uczniowie klas 1-3 odbyli tradycyjny przemarsz z Marzanną, aby powitać Wiosnę.

            Był to wspaniały dzień, który obfitował w wiele doznań.

            Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

        • Kangur matematyczny
          • Kangur matematyczny

          • W dniu dzisiejszym 21 marca 2024r. uczniowie klas II - VIII wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym "Kangur matematyczny". 

            W naszej szkole udział w konkursie brali uczniowie kl.II w kategorii ŻACZEK, uczniowie kl.III i IV w kategorii MALUCH, uczniowie kl.V i VI w kategorii BENIAMIN oraz uczniowie kl.VII i VIII w kategorii KADET.
            Test konkursowy ze swojej kategorii pisało 24 uczniów. 

            Wszyscy uczestnicy otrzymali upominek - chiński tangram. 

            Z niecierpliwością będziemy czekać na wyniki konkursu do maja b.r.

          • Dzień Liczby π

          • 14 marca 2024 r. świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Liczby π. Została wykonana gazetka dotycząca informacji o liczbie Pi, z której uczniowie mogli dowiedzieć się różnych ciekawostek dotyczących tej niewymiernej liczby. W trakcie lekcji matematyki uczniowie klas 4-8 obejrzeli prezentację poświęconą historii liczby π oraz znaczeniu jej w życiu codziennym.

            Następnie uczniowie wzięli udział w klasowym konkursie matematycznym „1 z 10”  

            W poszczególnych klasach odpowiednie miejsca zajęli:

            klasa IV/ gr I 

            I miejsce - Sandra Kupiec

            II miejsce - Filip Krzyżek

            III miejsce - Tymoteusz Kupiec

            klasa IV/ gr II

            I miejsce - Nataniel Łempa

            II miejsce - Zuzanna Żak

            III miejsce - Mateusz Ogara

            Klasa V 

            I miejsce - Milena Jakubiec

            II miejsce - Patryk Furgał

            III miejsce - Zuzanna Babiec

            Klasa VI 

            I miejsce – Dawid Pełka 

            II miejsce–  Piotr Maziarz 

            III miejsce–  Kamila Sypek 

            Klasa VII

            I miejsce – Milena Strzyż 

            II miejsce - Julia Dereń

            III miejsce - Ksawery Sypek

            Klasa VIII 

            I miejsce – Bartłomiej Kagan

            II miejsce - Marcin Midura

            III miejsce - Wiktoria Bator

            Chętni uczniowie wzięli udział w konkursie na jak najdłuższe wyrecytowanie z pamięci kolejnych cyfr z rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi.

            Zwyciężyła uczennica klasy VII Milena Strzyż podając 102 cyfry po przecinku liczby Pi i kolejno 

            Kupiec Tymoteusz kl. 4 - 60 cyfr po przecinku, Patrycja Bujak kl.8 -46 cyfr po przecinku,

            Ziobro Konrad kl.5 - 42 cyfry po przecinku, Jakub Świąder kl.8 - 26 cyfr po przecinku, Kupiec Sandra kl.4 -  20 cyfr po przecinku, Bartek Kagan kl. 8 - 14 cyfr po przecinku, Wiktoria Bator kl.8 - 10 cyfr po przecinku.


            Uczniowie bardzo chętnie i z wielkim zaangażowaniem uczcili Dzień Liczby π.

            Gratulujemy wszystkim zwycięzcom.

            Organizatorzy: nauczyciele matematyki

            Halina Czaja i Andrianna Sypek

          • "Zabawy sztuką"

          • Kropkowe inspiracje towarzyszyły kolejnemu zadaniu z Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Zabawy sztuką". Uczniowie zapoznali się z dziełem Yaoi Kusama " Magiczne drzewo " i w tym klimacie wykonali swoje prace plastyczne.

          • Wycieczka klas młodszych do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie.

          • Centrum skupia się wokół świata fantazji, który nie tylko bawi, ale przede wszystkim uczy. Wśród atrakcji, w której uczniowie uczestniczyli, znajdowała się Kraina Soria Moria, gdzie odkrywano siłę i mądrość skandynawskich opowieści. Mały teatr, to kameralna scena lalkowa, prezentująca znane i lubiane baśnie w pięknych aranżacjach. Kino, Bajkowy Świat oraz warsztaty edukacyjne wprowadziły uczniów w rzeczywistość pełną fantazji.

            Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom wycieczki za wspaniałą zabawę.

            Katarzyna Ziobro

          • Ogólnopolski konkurs plastyczny pt: "NIGDY WIĘCEJ WOJNY"

          • Chętni uczniowie naszej szkoły wzieli udział w Ogólnopolskim konkursie plastycznym pt: "NIGDY WIĘCEJ WOJNY".

            Celem konkursu bylo:

            * pogłębienie wiedzy historycznej uczniów nt.wydarzeń mających wpływ na kształtowanie losów naszej Ojczyzny * pielęgnowanie i utrwalanie wartości patriotycznych oraz szacunku dla osiągnięć Polski Niepodległej.

            Tematem konkursu była zaś twórcza interpretacja hasła "Nigdy więcej wojny". Nasi uczniowie (Nikola Ździebło, Kamila Sypek, Gabriela Kowal, Milena Strzyż, Wiktoria Machaj i Jakub Kapinos) zinterpretowali ten temat na swój, ciekawy i atrakcyjny sposob- co można zobaczyć na ich pracach.

          • Hurra! Wycieczka!

          • W dniu 11.03.2024r. uczniowie klas IV, V oraz VI pojechali na wycieczkę do miasta Przecław. Najpierw uczniowie wraz z opiekunami wycieczki udali się do pięknego zamku w Przecławiu, korzenie którego sięgają II połowy XIII wieku. Dzięki Pani Przewodnik uczniowie poznali jego historię oraz duchy nawiedzające mury zamkowe. Następnie mieliśmy chwilę, by obserwować uspokajające widoki parku obok Zamku i pospacerować po jego ścieżkach. Kolejnym punktem wycieczki był współny posilek w restauracji Podzamcze. Po obiedzie, uczniowie wraz z opiekunami wycieczki udali się do nowoczesnego Domu Kultury w Przecławiu. Mieliśmy okazję oglądać spektakl teatralny "Tajemniczy ogród" na podstawie powieści autorstwa Frances Hodgson Burnett, która była po raz pierwszy opublikowana w 1911 roku. Spektakl przedstawiła Teatralna Grupa Krakowska. Po zakończeniu powróciliśmy do szkoły. Fotorelację można oglądać w załącznikach. Dziękujemy opiekunom za wspólnie spędzony czas i nowe doświadczenie: P. Katarzynie Pietras, P. Aleksandrze Wójcik, P. Beacie Jakubus oraz kierownikowi wiecieczki P. Andrianie Sypek. Oczekujemy z niecierpliwością następnej wycieczki!!

          • Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom"

          • 12 marca w jednostce OSP w Wadowicach Górnych odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom". Naszą szkołę reprezentował Tomasz Kacała oraz Ksawery Sypek - uczniowie klasy VII. Po dogrywce Ksawery uplasował się na III miejscu. Serdecznie gratulujemy.

          • "Kreatywne prace plastyczne"

          • Marcowe zadanie z Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Kreatywne prace plastyczne" uaktywniło twórcze działania uczniów, przyczyniło się również do wspomagania motoryki małej, spostrzegania, pamięci, uwagi i mowy. Uczestnicy mieli do wyboru wykonanie takich prac jak: " Wiosenne kwiaty", " W kosmosie", " Zabawy zimowe". Po przeprowadzonej " burzy mózgów" uczestnicy zainteresowali się wszechświatem i wybrali pracę " W kosmosie", wykorzystując technikę malowania kredkami świecowymi.

          • Dzień Kobiet w naszej szkole

          • Dzisiaj wyjątkowe święto: "Międzynarodowy Dzień Kobiet", który tym razem postanowiliśmy celebrować w dość nietypowy sposób. Mianowicie uczniowie pod opieką opiekuna Samorządu uczniowskiego pani Joanny Machnik mieli okazję przedstawić różne scenki o kobietach. Podczas przedstawienia każdy nauczyciel miał wyszczególniony utwór muzyczny, który trafiał w ich gusta i przy jego akompaniamencie odbierał symboliczny upominek. Na zakończenie został odtworzony utwór Tiny Turner "The simply The best", gdyż każda kobieta jest najlepsza i wyjątkowa.

            Składamy wszystkim Paniom najlepsze życzenia: zdrowia, szczęścia i pomyślności. Niech na ich ustach zawsze gości uśmiech bez zmartwień i trosk

          • Konkurs plastyczny

          • Pedagog i psycholog szkolny zapraszają do wzięcia udziału w konkursie plastycznym organizowanym z okazji Europejskiego Dnia Mózgu

          • Lekcja online z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych

          • Dzisiaj, 4marca, dla upamiętnia Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych, uczniowie klasy 8 naszej szkoły, mieli możliwość utrwalenia wiadomości o jednym z wyklętych - Rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Ósmoklasiści poznali biografię W. PILECKIEGO i jego dokonana dla Ojczyzny. Nauczyli się rozróżniać idola od autorytetu i sami określili kim dla nich jest Rotmistrz.

            Byla to lekcja historii pełna nowych doświadczeń i dodatkowych informacji.

          • "Mój ogród marzeń"

          • "Mój ogród marzeń" tak brzmiał temat ostatniego zadania innowacji pedagogicznej "Aktywni terapeutycznie". Na zajęciach wykorzystano elementy hortiterapii polegającej na oddziaływaniu na ogólną kondycję człowieka poprzez jego kontakt z roślinami. Igor posadził swojego pierwszego kwiatka doniczkowego. To zajęcie sprawiło mu mnóstwo frajdy. Podczas współpracy były wykorzystywane technologie informacyjno- komunikacyjne, a mianowicie platforma edukacyjna "Superkid". Uczeń realizując wszystkie zadania z innowacji usprawnił umiejętności poznawcze, udoskonalił swoje zmysły oraz poszerzył krąg swoich zainteresowań.

        • DZIECKO ZDOLNE
          • DZIECKO ZDOLNE

          • Czym charakteryzują się osoby wybitnie zdolne?
            Mianem wybitnych zdolności nie określa się jednostronnych uzdolnień, np. językowych, muzycznych, sportowych, artystycznych, lecz ogólne predyspozycje umysłowe do osiągania ponadprzeciętnych (często wybitnych) wyników w różnych dziedzinach. Na takie zdolności składają się: dobra pamięć, duża zdolność koncentracji, szybkość reakcji i cierpliwość podczas wykonywania interesujących zadań. Szybkość myślenia i zdolność rozumienia zjawisk u osób wybitnie zdolnych jest dużo wyższa od przeciętnej. Dzieci zdolne potrafią na bazie niewielu danych znajdować nowe, niestandardowe rozwiązania zadań. Dzieci te bardzo wcześnie zajmują się intelektualnymi rozważaniami i wyprzedzają swoich rówieśników w rozwoju umysłowym nawet o kilka lat. Nieschematyczne myślenie widać wcześnie również w zachowaniach społecznych, często jest ono jednak źle rozumiane przez otoczenie.
            Jak rozpoznać bardzo zdolne dziecko?
            1. Cechuje je wyjątkowo dobra pamięć i duża wiedza.
            2. Samo wie, jaki sposób uczenia się najlepiej mu odpowiada.
            3. Szybko myśli.
            4. Błyskawicznie chwyta istotę problemu.
            5. Jest elastyczne w myśleniu. Łatwo dostrzega nietypowe rozwiązania problemów.
            6. Lubi skomplikowane zabawy. Gdy zabawa jest zbyt prosta, myśli, jak ją utrudnić.
            7. Od małego wykazuje wyjątkową zdolność koncentracji.
            8. Wcześnie uczy się mówić, pisać i czytać.

            Pomocne w rozpoznawaniu wybitnych zdolności są testy badające iloraz inteligencji (IQ). Testy IQ składają się z różnych typów zadań, które mierzą sprawność myślenia w odległych od siebie dziedzinach i dają cenne wskazówki dotyczące charakteru uzdolnień. Całkowita wartość IQ wielu wybitnie zdolnych dzieci może być jednak niższa, ponieważ niektóre testy badają również wiedzę szkolną. Poza tym wiele takich dzieci osiąga w zadaniach praktycznych niższe wyniki, ponieważ od wczesnego dzieciństwa interesowały się zagadnieniami intelektualnymi ze szkodą dla rozwoju motorycznego. Testy na inteligencję są stosowane przede wszystkim do badania dzieci mających problemy z nauką, a jako narzędzie służące do diagnozowania zdolności są przez psychologów i pedagogów często odrzucane – ze szkodą dla wielu wybitnie uzdolnionych. Oceny szkolne nie zawsze są dobrym miernikiem zdolności. Dzieci wybitnie uzdolnione często wolą rozwijać własne zainteresowania niż biernie przyswajać wiedzę przekazywaną w szkole.
            W możliwościach dziecka zdolnego najszybciej orientują się nauczyciele. Rodzice często zawyżają oceny wobec swoich dzieci. Uczniowie szczególnie zdolni wymagają specjalnego podejścia. Należy stworzyć im odpowiednią atmosferę, aby obdarzone szczególnymi zdolnościami i talentami mogły rozwinąć je ku własnemu pożytkowi i zgodnie z oczekiwaniami społecznymi. Przydatne są tu m.in. warsztaty badawcze, koła zainteresowań.

            Wskazania w postępowaniu z dzieckiem zdolnym - dla rodziców i nauczycieli:
            1. Zaspokajaj potrzeby poznawcze dziecka. Odpowiadaj na zadawane pytania. Podsuwaj interesujące lektury, gry, zabawy, programy edukacyjne. Proponuj wyjścia na wystawy, prelekcje, udział w dodatkowych zajęciach rozwijających zainteresowania dziecka (np. plastyczne, muzyczne, matematyczne, literackie, przyrodnicze itp.). Poszerzaj, wzbogacaj wiedzę dziecka o dodatkowy program kształcenia z danej dziedziny. Indywidualizuj wymagania.

            2.Rozwijaj myślenie twórcze dziecka. Jest ono nieodłącznym składnikiem zdrowia psychicznego, jednym ze sposobów samorealizacji, sprzyja osiąganiu sukcesów).

            A. Wzbudzaj twórczą aktywność swego dziecka (otwarty, spontaniczny i twórczy styl życia jest największym darem, jaki rodzice mogą ofiarować potomstwu: uznanie przez rodziców twórczego zachowania budzi w dziecku śmiałość, ducha przygody, chroni przed atakami):
            - dostarczaj materiałów rozwijających wyobraźnię,
            - dostarczaj źródeł, które wzbogacają obrazowość języka (np. baśnie ludowe, mity, legendy),
            - zostawiaj dziecku czas na myślenie i marzenia na jawie; niech ma czas na zadumę i namysł, a nie na bieganie od jednego zajęcia do drugiego,
            - zachęcaj dziecko do utrwalenia swoich pomysłów, - nadawaj jego wytworom skończoną formę (opraw rysunki, złóż tomik z wierszy),
            - akceptuj naturalną skłonność do odmiennego spojrzenia na rzeczy,
            - bądź ostrożny z redagowaniem, poprawianiem tekstów pisanych przez dzieci,
            - zachęcaj do bawienia się słowami,
            - kochaj dziecko i mów mu o tym.

            B. Nauczycielu, pozwól dziecku być twórczym (pozwalaj na twórcze myślenie i działanie):
            - ceń myślenie twórcze,
            - uwrażliwiaj na bodźce istniejące w otoczeniu,
            - zachęcaj do manipulowania przedmiotami, ideami,
            - ucz sposobów systematycznej analizy i oceny każdego pomysłu,
            - nie narzucaj sztywnych schematów,
            - twórz i utrwalaj atmosferę twórczą (swoboda w przestrzeni i zachowaniu),
            - ucz, aby dziecko ceniło swe twórcze myślenie (np. zapiski pomysłów),
            - dostarczaj informacji dotyczących procesu twórczego,
            - rozwiewaj obawy, których źródłem są arcydzieła, przekonując, że tworzyć można na co dzień,
            - wspieraj i oceniaj uczenie się inicjowane przez samych uczniów,
            - stwarzaj sytuacje wymagające nieszablonowego myślenia, nowego rozwiązania,
            - zapewniaj okresy wzmożonej aktywności, jak i względnego spokoju,
            - udostępniaj środki niezbędne do realizacji pomysłu,
            - utrwalaj zwyczaj pełnej, do końca, realizacji pomysłów,
            - rozwijaj konstruktywny, zdrowy krytycyzm,
            - zachęcaj do zdobywania wiedzy z różnych dziedzin,
            - wychowuj nauczycieli o odważnym umyśle.

            3. Wzmacniaj motywację! Jest ona warunkiem osiągnięć.
            - od osób, którymi kierujesz, z którymi działasz, oczekuj tego, co najlepsze,
            - zauważaj potrzeby drugiego człowieka,
            - stwórz atmosferę, w której niepowodzenie nie oznacza przegranej,
            - jeżeli ktoś zdąża tam, gdzie ty - dołącz do niego,
            - wykorzystuj wzorce osobowe, przykłady, by zachęcać do sukcesu,
            - okazuj uznanie i chwal osiągnięcia,
            - stosuj mieszankę wzmacniania pozytywnego i negatywnego,
            - potrzebę współzawodnictwa wykorzystuj w sposób umiarkowany,
            - nagradzaj współpracę,
            - pozwalaj, by w grupie zdarzały się burze,
            - staraj się własną motywację utrzymać na wysokim poziomie.

            4. Stwarzaj okazję do jak najczęstszych kontaktów grupowych.
            Doświadczanie zespołowego działania, uczestniczenia w spontanicznych i zorganizowanych zajęciach grupowych rozwinie jego umiejętności komunikacji. Pomóż dziecku w nawiązaniu kontaktów społecznych (nauczycielu - organizuj gry i zabawy grupowe, rodzicu - zaproś kolegów do domu, urodziny lub na wspólną wyprawę, np. do kina).

            5. Nie zaniedbuj rozwoju fizycznego dziecka.
            Zachęcaj do spędzenia czasu wolnego w sposób aktywny ruchowo. Zainteresuj jakąś dyscypliną sportu (np. tenis, pływanie itp.).

            6. Pamiętaj: dziecko zdolne jest przede wszystkim dzieckiem, a dopiero potem utalentowanym. Nadmiar obowiązków, nasze zbyt duże wymagania mogą je zmęczyć i zniechęcić do wysiłków. Zapewniaj wsparcie, stwarzaj poczucie bezpieczeństwa.

             

          • Dzień Żołnierzy Wyklętych w naszej szkole 👨‍✈️👩‍✈️

          • 1 marca, w Dzień Żołnierzy Wyklętych, odbyła się w naszej szkole uroczystość upamiętniająca to wydarzenie. Uczniowie kl.8, pod kierunkiem p. Beaty Jakubus, przygotowali wspomnienie o tych którzy walczyli o wolną, demokratyczna Polskę, za co prześladowała ich ówczesna władza komunistyczna. W czasie występu uczniowie przedstawili krótką prezentacje o bohaterach oraz wspomnieli wierszem i piosenką o ich czynach. Byla to okazja do naszego wspólnego szkolnego świętowania.

      • Logowanie