• Pamiętamy o tych, którzy odeszli

          •  „Błogosławieni, którzy w Panu umierają,

             niech odpoczną od swoich mozołów,

             bo idą wraz z nimi ich czyny.”

            ( Ap 14, 13)

             

            Przed uroczystością Wszystkich Świętych uczniowie edukacji wczesnoszkolnej ze Szkoły Podstawowej im. ks. J. Początka w Wadowicach Dolnych udali się tradycyjnie na cmentarz parafialny. Tam uporządkowali grób pierwszego kierownika szkoły Jana Steca oraz złożyli kwiaty
             i zapalili znicze – symbole naszej pamięci. Odmówili również modlitwę w intencji wszystkich zmarłych nauczycieli i katechetów, którzy kiedyś pracowali  tej szkole.

                                    „Na cmentarzu płomyki złote i groby w chryzantemach.

                                       Ludzie przyszli tu zmyślą o tych, których już nie ma.” (H. Bechler)

          • Pasowanie na Ucznia i Pasowanie na Czytelnika

          • 26 października 2023 roku odbyła się bardzo ważna uroczystość  – Pasowanie na Ucznia i Pasowanie na Czytelnika. Dzieci klasy pierwszej przygotowywały się do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Uczyły się dzielnie wierszy, piosenek i wytrwale ćwiczyły podczas prób. Tego dnia w szkole panowała świąteczna atmosfera. Uczniowie ubrani w świąteczne stroje galowe, przepiękna dekoracja sali gimnastycznej, przygotowany sprzęt nagłaśniający – to wszystko po to, aby ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście. Uczniowie klasy pierwszej przedstawili program artystyczny. Wzorowo zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Publiczność nagrodziła dzielnych pierwszaków gromkimi brawami. Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona Uczniów Szkoły Podstawowej im. ks. J. Początka w Wadowicach Dolnych.

            Organizatorzy: Katarzyna Ziobro, Barbara Ramocka

        • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia 2023
          • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia 2023

          • Zapraszamy do udziału w XIII edycji akcji edukacyjnej Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day), który w tym roku przypada na 17 listopada (piątek). 

            TABLICZKA MNOŻENIA TO SUKCES LICZENIA!!!

            Nauka poprzez zabawę zawsze przynosi najlepsze efekty.

            Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.

            Mottem akcji jest „Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają”.

            „Egzamin” opiera się na losach o różnym stopniu trudności.

            Każdy, kto odpowie na 5 pytań z losu, otrzymuje tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia oraz imienny certyfikat.

            To nie tylko powód do dumy, ale i motywacja do dalszego doskonalenia swojej matematycznej wiedzy.

            Nasza szkoła zarejestrowała swój udział i otrzymała numer licencji licencja.pdf

            Zapraszamy wszystkich do udziału w tej akcji i konkursach.

             

            Tabliczkę mnożenia można powtarzać na stronach:

            http://matzoo.pl

            http://tabliczkamnożenia.pl

            Szkolny koordynator akcji

            Halina Czaja

             

          • CODE WEEK 2023

          • Uczniowie naszej szkoły przez cały październikowy tydzień brali udział w zajęciach wykorzystujących programowanie w nauce i zabawie oraz korzystanie z nowych technologii. Uczyli się programować, nabywali kompetencje związane z kodowaniem, rozwijali kreatywność, logiczne myślenie i ciekawość.

            Zajęcia bardzo podobały się uczniom, nabyli nowych umiejętności i świetnie sie bawili.

            Chociaż Code Week  dobiegł końca, wychowankowie naszej szkoły nie kończą przygody z kodowaniem.  Tydzień kodowania trwa cały rok, zwłaszcza na lekcji informatyki. 

          • Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Zabawy sztuką”

          • Kolejnym nowym Projektem Edukacyjnym, jaki został wybrany do realizacji to projekt „Zabawy sztuką”. Uczniowie wykonywali „Deszczowe kije” rozwijając przy tym swoją kreatywność i twórczość. Projekt ten został skierowany do uczniów specjalnych potrzebach edukacyjnych. Pojawili się również chętni, którzy także uczestniczyli w realizacji wybranego zadania.

            Jest to nowy Ogólnopolskie Projekt edukacyjny, którego celem jest propagowanie sztuki w korelacji z kompetencjami kluczowymi oraz zgodnie z założeniami pedagogiki freblowskiej.

          • Ogólnokrajowy Projekt Edukacyjny „Gramy zmysłami”

          • W październiku uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi wraz z chętnymi dziećmi rozpoczęli realizację Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Gramy zmysłami”. Głównym jego celem jest innowacyjne i kreatywne podejście do tematyki rozwijania zmysłów u dzieci.

            Pierwsze zadanie polegało na utworzeniu i korzystaniu ze „Sensorycznego toru przeszkód” wykonanego z naturalnych składników przyrody: liście, żołędzie, szyszki, owoce, kasztany. Wykonanie zadania sprawiło dzieciom wiele radości i przyjemnych doznań. Na samym końcu zajęć uczniowie stymulowali zmysł smaku spożywając owoce polskie i egzotyczne.

            To już kolejna edycja tego Projektu w nowym roku szkolnym.

              

          • Akcja "Światełko Pamięci dla Łyczakowa"

          • W dniu dzisiejszym, tj. 23 października zakończyliśmy w naszej szkole akcję społeczną Światełko Pamięci dla Łyczakowa. Klasa 6 wraz z wychowawcą i opiekunem samorządu uczniowskiego p. Joanną Machnik oraz Mileną Strzyż zastępcą przewodniczącej szkoły oddali zebrane znicze do SOKiRu w Wadowicach Dolnych. Znicze zostaną przekazane do Rzeszowa, a następnie trafią na groby naszych rodaków poza granicami kraju. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie się w tą wzruszajacą akcję.

          • MAMY ZWYCIĘŻCZYNIĘ 😉

          • W dniu dzisiejszym 20 października konkurs „Viva Najsympatyczniejsi” został zakończony. Wszyscy uczniowie czekali z niecierpliwością na ostateczny werdykt kto z pięciorga kandydatów najbardziej zasłużył sobie na miano najsympatyczniejszej osoby w szkole. MAMY ZWYCIĘŻCZYNIĘ !!! Z największa ilością głosów Viva Naj została Zuzanna Guła z klasy V. Wręczenie prezentu oraz gromkie brawa od całej społeczności szkolnej, dyrektora oraz wychowawczyni z pewnością zapadną w pamięci Zuzi.

            Dziękujemy bardzo za tak duża aktywność wszystkim uczniom. Pokazaliście swoim kolegom, iż zawsze mogą na Was liczyć !!!

            Organizatorki konkursu:

            Pedagog szkolny

            Psycholog szkolny

        • KONKURS MATEMATYCZNY - PINGWIN
          • KONKURS MATEMATYCZNY - PINGWIN

          • Zapraszamy wszystkich uczniów klas IV - VIII  do wzięcia udziału w Ogólnopolskim Konkursie Przedmiotowym z matematyki.

            Konkurs Pingwin przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych (klasy IV-VIII). 

            Każdy z przygotowanych testów składa się z 30 pytań. Do każdego pytania podane są cztery warianty odpowiedzi, z których tylko jeden jest prawidłowy. Każda z odpowiedzi jest punktowana. Za udzielenie prawidłowej odpowiedzi uczestnik otrzymuje 1 punkt. Natomiast za błędną odpowiedź (-1) punkt.

            Jeżeli zawodnik nie udzieli odpowiedzi na dane pytanie otrzymuje 0 punktów. 

            Uczeń, który wyraża chęć przystąpienia do konkursu, wpłaca wpisowe w wysokości 14,00 zł. 

            Informacje o zakresie treści programowych z każdej klasy na konkurs są dostępne na stronie https://www.edi.edu.pl/matematyka

             

            Konkurs z matematyki - Pingwin odbędzie się: 21.11.2023 r. 

            Zapisać się można i wpłacić opłatę u swojego nauczyciela matematyki do 3 listopada 2023r.

            Szkolny koordynator konkursu

            Halina Czaja

          • Plebiscytu ciąg dalszy.......

          • Informujemy, iż rozpoczął się II etap plebiscytu "Viva Najsympatyczniejsi";) ;). Uczniowie szkoły wskazali kandydatów, którzy ich zdaniem zasłużyli na miano najsympatyczniejszego. Poniżej przedstawiamy krótkie sylwetki osób, którzy zakwalifikowali się do drugiego etapu. II etap będzie polegał na oddaniu głosu przez każdego ucznia w celu wyłonienia zwycięzcy plebiscytu.

            Wszystkich uczniów naszej szkoły zachęcamy do aktywnego uczestnictwa w głosowaniu
            a wcześniej w promowaniu swoich kandydatów poprzez tworzenie plakatów wyborczych oraz umieszczanie ich na drzwiach swojej klasy.

             

            POWODZENIA !!!

          • Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Kreatywne Prace Plastyczne”

          • W miesiącu październiku klasa druga zrealizowała kolejne zadanie w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Kreatywne Prace Plastyczne”. Wychowankowie tym razem tworzyli prace związane z tematyką „Jesienna przyroda”. Wykorzystywane do tego były: gaza, blok techniczny i farby. Nadal kontynuowana była technika mokre w mokrym. Poniższa galeria pokazuje upust wyobraźni uczniów, angażujących się w swoje zadanie.

          • Uroczyste obchody 250 lecia powstania KEN

          • Dzisiejszego dnia tj. 13 października obchodziliśmy w naszej szkole bardzo ważną uroczystość: 250 lecie utworzenia KEN. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły przygotowali akademię pod kierunkiem p. Eweliny Kamudy. W dawne czasy przeniosła nas scenografia przygotowana przez p. Beatę Jakubus. Mogliśmy również wysłuchać utworów muzycznych wykonanych przez p. Martę Giżę-Mydlarz i uczniow klasy VIII. Uczennica Maja Błachaniec przygotowala ciekawą prezentację, z której uczniowie mogli dowiedzieć się wielu interesujących informacji o KEN. Na uroczystości pojawili się także nauczyciele-emeryci, którzy pracowali w naszej szkole: p. K. Szady, p. R. Sajdak oraz p. J. Galica. Z tej okazji zaprezentowano slajdy ukazujące historię szkoly. Pani Dyrektor Krystyna Betel rozdała również nagrody dla nauczycieli i pracowników szkoły za ich zaangażowanie w pracę.

          • Nauczycielski Challenge 2023!

          • Serdecznie zapraszamy na Nauczycielski Challenge 2023!Pod tą nazwą kryje się konkurs z nagrodami dla nauczycieli i uczniów!Wystarczy rozwiązać krótki test, składający się z pytań z przedmiotów humanistycznych i ścisłych . Rywalizacja rozgrywana jest w kilku grupach wiekowych, tak aby każdy mógł odpowiadać na pytania dostosowane do posiadanej wiedzy.Nauczycielski Challenge odbywa się w dniach 13-16.10.2023 r. Udział jest bezpłatny. Test można rozwiązać przez przeglądarkę lub w bezpłatnej aplikacji ZDAY do pobrania z:Google Playhttps://play.google.com/store/apps/details?id=live.zday.app&pli=1App Storehttps://apps.apple.com/pl/app/zday/id6461458006?l=plWszystko to oczywiście z okazji Święta Edukacji Narodowej, nazywanego potocznie Dniem Nauczyciela. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych i średnich oraz do wszystkich nauczycieli.Nagrodami dla uczniów będą zestawy klocków Lego oraz gadżety ZDAY, natomiast nauczyciele otrzymają bony zakupowe. Więcej informacji o wydarzeniu znajdziesz na stronie: https://zday.pl/nauczycielski-challenge/Dołącz do świętowania Dnia Edukacji Narodowej!Pobierz aplikację ZDAY i dołącz do rywalizacji o atrakcyjne nagrody!Z góry serdecznie dziękujemy za pomoc w dotarciu z powyższą wiadomością do Państwa odbiorców.Z poważaniem,Zespół Zday.pl

          • „Śladami błogosławionych Ulmów”- projekt

          • 10 września tego roku w Markowej (woj.podkarpackie) obchodzono uroczystość wyniesienia na ołtarze rodziny Ulmów. Rodziny, która w czasie II wojny światowej poświęciła całe swoje jestestwo aby ratować życie prześladowanych wówczas przez Nazistów żydowskich sąsiadów. To życie zostało odebrane rodzicom i szóstce maleńkich dzieci oraz wszystkim ukrywającym się u nich Żydom. Ta historia musi być zapamiętana i być wzorem prawdziwej miłości oraz poświęcenia.

              Dlatego, i w naszej szkole, poznawaliśmy jej przebieg. We wrześniu , na specjalnie przygotowanej w tym celu wystawie, można było poczytać informacje o całej rodzinie Ulmów; tacie Józefie, mamie Wiktorii i ich dzieciach. Wystawa powstała dzięki pozyskaniu informacji ze stron IPN oraz od ks. Edwarda Kobosa. Mieli do niej dostęp uczniowie wszystkich klas, rodzice oraz goście przybywający do naszej szkoły.

              Natomiast 11 października klasy 8,7,6 z opiekunami ( H. Czaja, E.Kamuda, J.Machnik i B.Jakubus) wybrały się bezpośrednio do Markowej, aby w rodzinnej miejscowości Ulmów poznać historię tej pięknej rodziny. Zwiedziliśmy więc nowoczesne muzeum, gdzie poznaliśmy losy członków całej rodziny. Jak żyli? Czym się interesowali i jakimi byli ludźmi? Dowiedzieliśmy się również, że takich ludzi było dużo więcej. To ich imiona i nazwiska znajdują się na specjalnej tablicy umieszczonej na ścianie muzeum w Markowej jak również w Parku Pamięci,  gdzie w zadumie obejrzeliśmy pomnik poświęcony całej rodzinie.

              W drodze wycieczkowej zawitaliśmy jeszcze do rzeszowskiego Muzeum Techniki i Militariów pełnego tajemnic i eksponatów z czasów PRL i II wojny światowej oraz Fly Parku, gdzie czas wypełniliśmy wspólną zabawą.

              Posumowaniem naszych badań nad rodziną Ulmów był udział w konkursie historyczno- plastycznym na projekt znaczka pocztowego pt; „Rodzina Ulmów”.  Nasi uczniowie; Aleksander Irla kl. III, Milena Strzyż kl. VII i Gabriela Juras kl. VII wykonali piękne rysunki przedstawiające całą błogosławioną rodzinę.            

             

            Koordynator; Beata Jakubus

          • Konkurs jesienny ,,Mamo, Tato baw się z nami jesiennymi darami” - rozstrzygnięty

          • Z przyjemnością informujemy, że konkurs jesienny ,,Mamo, Tato baw się z nami jesiennymi darami” został rozstrzygnięty. Komisja miała nadzwyczaj trudne zadanie, by wskazać laureatów. Każda praca miała w sobie coś oryginalnego. Na forum społeczności przedszkolnej, nagrody i statuetki odebrali: Kategoria 3-4 latki I miejsce – Natasza KUPIEC II miejsce – Filip PISARCZYK III miejsce – Fabian GAWRYŚ wyróżnienie – Lilianna GWÓŹDŹ wyróżnienie – Julia MUCHA Kategoria 5 latki I miejsce – Wiktor BIGDA II miejsce – Maja POCZĄTEK III miejsce – Daria ŁUSZCZ wyróżnienie – Antonina DYMEK wyróżnienie – Aleksander SCHAB Kategoria 6 latki I miejsce - Lena POCZĄTEK II miejsce – Julia GWÓŹDŻ III miejsce – Oliwier PADYKUŁA wyróżnienie – Iga KRAWIEC wyróżnienie – Michał STROJEK Dziękujemy firmie DUKO za wykonanie i ufundowanie statuetek oraz medali a dzieciom i ich rodzicom za podjęte wyzwanie.

          • 10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

          • Zdrowie, również te psychiczne, należy do tych wartości, które w sposób szczególny wpływa na jakość życia człowieka. Zdrowy styl życia prowadzony od najmłodszych lat jest warunkiem prawidłowego rozwoju psychofizycznego i zdrowotnego, a działania, wybory i wypracowane nawyki w młodym wieku najczęściej determinują zachowania podejmowane przez całe życie. Warto mieć na uwadze, że na nasze zdrowie w 50% wpływa nasz styl życia, a tylko w 20% uwarunkowania genetyczne. Można więc powiedzieć, że nasze zdrowie jest w naszych rękach.

            Dobry nastrój w dużej mierze zależy od nas samych – mamy wiele możliwości, aby samemu zadbać o lepsze samopoczucie. Z myślą o uczniach psycholog szkolny Monika Forgiel w dniach 10.10. 2023 oraz  12.10.2023 w każdej klasie przeprowadziła prelekcję z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego.

            Klasy 1-3 starały się odpowiedzieć sobie na pytanie „Jak dbać o swoje dobre samopoczucie?” oraz m.in. Co to są emocje? Czy są dobre i złe emocje? Co to jest zdrowie psychiczne? Kto może pomóc, kiedy jest ci źle? Jak dbać o swoje zdrowie psychiczne? – przegląd sposobów na sprzyjających utrzymaniu dobrego samopoczucia.

            Klasy 4-8 zajmowały się tematem depresji. Uczniowie rozmawiali na temat objawów depresji wśród dzieci i młodzieży oraz jak można przeciwdziałać tej chorobie.

            Poniżej przedstawiamy grafiki z numerami telefonów, pod którymi można uzyskać wsparcie.

             

             

    • Logowanie