W obecnych czasach dzieci coraz częściej mają dostęp do wszelkich programów telewizyjnych oraz platform z uwagi na to, iż już od najmłodszych lat dostają od najbliższych urządzenia z dostępem do Internetu. Co jest potwierdzeniem, że z najnowszego badania „Nastolatki 3.0” zrealizowanego przez NASK (państwowy instytut badawczy nadzorowany przez Ministerstwo Cyfryzacji) wynika, że znaczna ilość dzieci rozpoczyna samodzielną zabawę z Internetem już w wieku 7-8 lat. Z badania wynikło, że co piąty badany nastolatek, czyli 20,5 proc. przyznało, że miało już w tym wieku do dyspozycji telefon umożliwiający połączenie z siecią. Pozostała część respondentów wskazała, że własne urządzenie z dostępem do internetu – telefon (3,4 proc.), komputer (9,5 proc) – posiadała już przed ukończeniem 6. roku życia.
Jak wiemy dostęp dziecka do źródeł internetowych umożliwia im korzystanie z różnych platform oraz programów telewizyjnych. Filmy, seriale oraz inne programy, do których mają dostęp państwa dzieci są obecnie nacechowane wulgarnym językiem, przemocą, brutalnością, scenami erotycznymi, agresją. Obecne filmy, seriale oraz Tiktoki ukazują wiele nieodpowiednich treści, które wpływają na świat dziecka, na ich światopogląd oraz na ich zachowanie. Coraz więcej dzieci naśladuje zachowania bohaterów z bajek, filmów, seriali. Śmiało też można stwierdzić, że Internet staje się naturalnym środowiskiem dorastania i codziennego funkcjonowania nastolatków. Należy, więc zadbać o to, aby dzieci były w nim bezpieczne i ochraniane przed zagrożeniami. Wiemy, że nic nie zastąpi edukacji, świadomego budowania kompetencji cyfrowych i opartej na zaufaniu relacji, ale jest coś, co może stanowić pomoc w zapewnieniu dzieciom bezpieczeństwa w sieci. NASK przedstawił zatem mOchronę, aplikację ochrony rodzicielskiej OSE( ogólnopolska sieć edukacyjna), która jest dostępna bezpłatnie na smartfony, tablety i komputery.
Jak działa mOchrona?
Ważna jest kontrola rodzicielska jest na to sposób.
mOchrona jest typową aplikacją ochrony rodzicielskiej – tzn. narzędziem, które umożliwia wsparcie w określeniu zasad dotyczących z użytkowania z internetu i aplikacji oraz daje rodzicom dostęp do informacji o aktywności dziecka na jego urządzeniu: smartfonie, tablecie, komputerze. Działa poprzez połączenie – sparowanie sprzętów rodzica i dziecka.
Konto rodzica jest zabezpieczone kodem PIN co pozwala na wybór stron internetowych i aplikacji, do których dziecko nie powinno mieć dostępu. Dlatego, że niektóre strony Internetowe i aplikacje zawierają treści niebezpieczne lub nieodpowiednie dla wieku dziecka. Co ważne, można wśród nich ustalać tzw. wyjątki, a także w dowolnej chwili zmieniać wcześniejsze wprowadzone ustawienia. Cały ten proces jest intuicyjny i łatwy w obsłudze.
W momencie jeśli dziecko chce skorzystać z stron Internetowych, na które nie dostało zgody, może zatem wysłać do rodzica prośbę o jej udzielenie, a rodzic może zaakceptować ją bądź odrzucić. A kiedy cokolwiek w sieci wzbudzi niepokój dziecka to ma ono do dyspozycji przycisk S.O.S. Po jego naciśnięciu rodzic otrzyma odpowiednie powiadomienie i będzie mógł zareagować: skontaktować się z synem lub córką i sprawdzić, co się stało.
W mOchronie domyślnie zostały zablokowane kategorie stron i aplikacje, które zawierają nielegalne treści oraz powszechnie uznawane za szkodliwe dla najmłodszych użytkowników Internetu, w tym te przedstawiające przemoc, agresję, brutalność oraz sceny przedstawiające erotyzm, czy promujące zachowania niebezpieczne dla zdrowia. Rodzic może swobodnie zmieniać te ustawienia, jak również ustalić dodatkowe zasady dotyczące dostępów na urządzeniach dziecka wedle własnego uznania.
Jakie funkcje posiada aplikacja mOchrona?
- konto rodzica – pozwala ono na wybór kategorii stron internetowych i aplikacji, do których dziecko nie powinno mieć dostępu,
- domyślnie zablokowane kategorie stron Internetowych z przemocą i treściami powszechnie uznanymi za nieodpowiednie i niebezpieczne dla dzieci,
- dziecko posiada możliwość wysłania do rodzica prośby o dostęp do zablokowanych treści,
- aplikacja przedstawia rodzicowi o czasie spędzonym przez dziecko np. w mediach społecznościowych, czy w różnych aplikacjach
- aplikacja zaopatrzona jest w przycisk S.O.S. dzięki temu dziecko może zaalarmować rodzica o treściach, które budzą jego niepokój.
Źródła internetowe mogą nam przedstawiać wiele pomocnych rozwiązań jak kontrolować swoje dzieci w świecie wirtualnym, lecz to nie wszystko. Dlatego, że drogą do sukcesu jest na pierwszym miejscu świadomość rodzica o zagrożeniach, jakie w Internecie czyhają na ich dzieci. Żadna aplikacja do kontroli telefonu, czy komputera dziecka nie zastąpi rozmowy z dzieckiem i uświadamiania mu o zagrożeniach, jakie czychają na niego w sieci. Tylko odpowiednie i konsekwentne przygotowanie dziecka do użytkowania z Internetu pozwoli mu skutecznie zwiększyć jego bezpieczeństwo online. Jest to jednak proces powolny i wymagający nauki. Warto zatem od początku mieć kontrolę nad sposobem korzystania dziecka z urządzenia z dostępem do Internetu, którą oferują narzędzia kontroli rodzicielskiej.
Źródło:
Ministerstwo Cyfryzacji (Kontrola rodzicielska online – chroń swoje dzieci)