Wydarzenia
Grupa muzyczna pod kierunkiem pani Marty Giży - Mydlarz
Święto Niepodległości Polski
W środę, 11 listopada 2020 roku, przypada 102 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Jest to dla nas Polaków jedno
z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów naznaczonych niewolą, cierpieniem i walką wielu pokoleń nasz kraj odzyskał suwerenność.Mimo ograniczeń wynikających ze stanu epidemii w tym wyjątkowym dla każdego Polaka dniu chcemy oddać hołd Niepodległej Ojczyźnie. Pragniemy połączyć serca
i myśli z Polską i dać wyraz naszego głębokiego patriotyzmu.W ramach obchodów NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI zapraszamy wszystkich Uczniów, Rodziców i Nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Józefa Początka w Wadowicach Dolnych do wspólnego świętowania.
11 listopada, w środę o godz.12.00 włączmy się w akcję „Niepodległa do Hymnu” i zaśpiewajmy w domach, razem z rodziną „Mazurek Dąbrowskiego”.
By ułatwić nam to zadanie, na antenach wszystkich najważniejszych polskich stacji radiowych i telewizyjnych o tej porze wybrzmi hymn Polski.
Nie zapomnijmy o wywieszeniu polskiej flagi.
Zapoznajmy się z wydarzeniami historycznymi związanymi z Narodowym Świętem Niepodległości.
- „Niepodległość” dla najmłodszych: https://www.youtube.com/watch?v=-mI645aCTgo .
- „ Gra o niepodległość” dla uczniów klas starszych: https://www.youtube.com/watch?v=M55hKTnUbKk .
- Odzyskanie niepodległości: https://www.smartage.pl/odzyskanie-niepodleglosci-przez-polske-w-1918-roku/ .
Poszerzmy naszą wiedzę na temat symboli narodowych i zapoznajmy się z broszurą przygotowaną przez Ministerstwo Obrony Narodowej:
file:///C:/Users/kindz/Downloads/Szanuj_kochaj_chro%C5%84_broszura_MON%20(2).pdf.
Opracowanie: Czesława Ciejka i Anna Boicetta
"Ludzie i wydarzenia kształtujące polskie pejzaże"
Chcemy wszystkim przypomnieć jak wyglądały obchody tego święta w naszej szkole, w minionych latach szkolnych- stąd WSPOMNIENIA….. 11_listopada_-_WSPOMNIENIA.doc
2W związku wydarzeniami dotyczącymi Odzyskania Niepodległości Polski nasi uczniowie z klasy 7a przygotowali prace plastyczne, techniką kolażu pt; „Ludzie i wydarzenia kształtujące polskie pejzaże"
11 listopada 1918 r. Niemcy przegrały I wojnę światową, a Marszałek Józef Piłsudski został dowódcą Wojsk Polskich i odtąd wraz z dzielnymi żołnierzami polskimi walczył o Polskę i odbudowanie polskości.
Dlatego dziś oddajemy cześć Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu i cieszymy się, że mamy nadal swój język, swoją flagę i tożsamość.
Wiemy, że nasz kraj ma ponad tysiąc lat i że mamy bogatą tradycję i historię. Wiemy też, że wielu polskich rycerzy, żołnierzy i innych bohaterów poświęciło swoje życie, by uratować kraj w czasie wojen, gdy atakowały Polskę inne kraje.
Teraz cieszymy się, że możemy żyć w wolnym, swoim kraju i że mamy pokój, możemy spokojnie się uczyć, pracować i sami o sobie decydować wybierając władze w wyborach i mogąc mówić i pisać po polsku.
Aby przetrwał nasz naród, musimy wiedzieć o tym wszystkim, szanować naszą historię i tradycję oraz kiedyś przekazać tę wiedzę swoim dzieciom, a te dzieci – swoim dzieciom….
Niech żyje Polska!
Opracowała: Beata Jakubus
„Dzień Postaci z Bajek”.
- 3
5 listopada w naszej szkole dzieci z klas młodszych obchodziły „Dzień Postaci z Bajek”. Jest to jedno z najsympatyczniejszych świąt. U dorosłych wywołuje miłe wspomnienia, a u dzieci… w zasadzie zawsze jest aktualne. Uczniowie wysłuchali fragmentów bajek czytanych przez panią z biblioteki szkolnej Czesławę Ciejkę, rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły bajek. Dla wielu dzieci bohaterowie z bajek stają się bliskimi przyjaciółmi, którzy pomagają im przejść przez młodzieńcze lata. Pomagają przełamać nieśmiałość lub inne bariery jakie ma każde dziecko. Dzięki pojawianiu się nie tylko w opowieściach ale także w filmach, na kartkach książek i książeczek dla dzieci rozbudzają wyobraźnię i pozwalają zainteresować się takim życiowym zagadnieniem jak literatura.
Opracowała: Katarzyna Ziobro
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek przedszkolaki z oddziału przedszkolnego wzięły udział 5 listopada w bajkowym spotkaniu, podczas którego opowiadały o swoich ulubionych bajkowych postaciach.
W tym dniu zostały zorganizowane zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in. rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły bajek, z których pochodzą, układały bajkowe puzzle. Nie zabrakło też muzycznych zagadek i zabaw ruchowych oraz prezentacji bajkowych przebrań. Dzieci bardzo dobrze znają bajki i świetnie radziły sobie z zadaniami. Na zakończenie kolorowały swoją ulubioną postać z bajki.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Dlatego ten dzień w przedszkolu miał dzieciom przypomnieć jak ważne są bajki i że warto do nich powracać.
Opracowała: Agnieszka Kacała
6
PODSUMOWANIE PROJEKTU CZYTELNICZEGO
Realizacja projektu czytelniczego „PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM BIBLIOTEK SZKOLNYCH” trwała od początku października do 6 listopada. Program zakładał następujące cele ogólne: rozwijanie wśród uczniów zainteresowań czytelniczych, kształtowanie umiejętności wyszukiwania informacji , promowanie talentów uczniowskich, także przedstawienie oferty biblioteki.
W ramach projektu zrealizowano szereg działań.
Na początku wykonano gazetkę informującą o święcie. Przygotowano wystawę „KSIĄŻKA NA JESIENNĄ SZARUGĘ” dla uczniów klas młodszych i starszych. W oddziale przedszkolnym rozpoczęto AKCJĘ GŁOŚNEGO CZYTANIA, której towarzyszyły rozmowy inspirowane lekturą.
By rozwijać aktywność twórczą oraz wyobraźnię plastyczną u dzieci, a także by kształtować nawyk szanowania książek poprzez używanie zakładek, odbył się KONKURS NA NAJŁADNIEJSZĄ ZAKŁADKĘ . Laureatkami tego konkursu zostały: Joanna Kusek z kl.I, Katarzyna Strycharz z kl. II i Aleksandra Bigda z kl.III.
Kolejne przedsięwzięcie to przeprowadzenie KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO: „Z książką mi do twarzy”. Ocenie podlegały: pomysł, oryginalność, jakość zdjęcia. W tej formie przygody z książką zwyciężyli: Milena Kapinos z kl. I, Katarzyna Strycharz z kl. II i Mateusz Knot z kl. VIIA.
Następne zmagania biblioteczne to udział uczniów w konkursie: „NAJAKTYWNIEJSZY CZYTELNIK”. W grupie wiekowej: I –III tytuł NAJAKTYWNIEJSZEJ CZYTELNICZKI zdobyła Gabriela Kowal z kl. III. Przeczytała 24 książki. W kategorii klas IV-VIII to zaszczytne miano przypadło Milenie Strzyż z kl. IV- przeczytała 13 książek.
W celu kształtowania nawyków czytelniczych przeprowadzono „KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI”. Można było kupić albumy, książki kucharskie, klasykę polską i obcą, literaturę współczesną, powieści dla dzieci i młodzieży, także bajeczki na dobranoc i bardzo dużo kolorowanek dla najmłodszych. Beneficjentami kiermaszu byli uczniowie naszej szkoły a także ich rodzice.
Realizacja zadań związanych z projektem z pewnością przyniosła uczniom wiele korzyści. Wyzwalała kreatywność dzieci, motywowała do czytania, rozbudzała zainteresowania. Udział w konkursach pokazał uczniom, że kontakt z książką może być fajną zabawą, źródłem satysfakcji i sposobem na samorealizację. Dziękujemy odbiorcom projektu za udział w realizacji zadań. Zwycięzcom konkursów serdecznie gratulujemy.
Opracowała: Czesława Ciejka
8
Kiermasz taniej książki
Kiermasz to ciekawa forma popularyzacji czytelnictwa wśród dzieci, młodzieży, także dorosłych.
Taka forma spotkania z książką ma miejsce w Szkole Podstawowej im. ks. Józefa Początka w Wadowicach Dolnych od 4 listopada. „Kiermasz Taniej Książki” potrwa do wtorku, 10 listopada.
Na kiermaszu można kupić albumy, książki kucharskie, klasykę polską i obcą, literaturę współczesną, powieści dla dzieci i młodzieży, także bajeczki na dobranoc i bardzo dużo kolorowanek.
Kiermasz prowadzony jest przy współpracy Księgarni
i Hurtowni Taniej Książki Tuliszków.Opracowała: Czesława Ciejka
Informacje
Od poniedziałku, 9 listopada br. zawieszone zostają zajęcia stacjonarne dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Tym samym, do 29 listopada br. przedłużamy zawieszenie zajęć stacjonarnych dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych, uczniów i słuchaczy szkół ponadpodstawowych oraz słuchaczy szkół dla dorosłych i form pozaszkolnych (kursowych). Przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych i inne formy wychowania przedszkolnego będą funkcjonowały bez zmian.
Więcej informacji na - stronie gov.pl
Informacja
2 listopada 2020 r. (poniedziałek) w naszej szkole jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. W tym dniu lekcje nie będą się odbywać ani stacjonarnie ani zdalnie.
List Podkarpackiego Kuratora Oświaty
Informacja dla rodziców i uczniów
Zgodnie z Rozporządzeniem MEiN z dnia 23 października 2020r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, informujemy, że w dniach od 24 października do 8 listopada 2020 r. zajęcia dla uczniów klas IV – VIII w formie stacjonarnej zostają zawieszone.
Uczniowie uczestniczą w edukacji zdalnej na platformie Google Classroom, zgodnie z „Regulaminem organizacji pracy szkoły w okresie nauczania na odległość”- który dostępny jest w dzienniku elektronicznym.
Plan lekcji nie ulega zmianie. Informacje o lekcjach online umieszczone sa w terminarzu w dzienniku elektronicznym.
Zajęcia uczniów klas I – III oraz przedszkola odbywają się w systemie stacjonarnym.
Świetlica szkolna pracuje zgodnie z dotychczasowym harmonogramem.
MEN zawiesiło na dwa tygodnie zajęcia stacjonarne dla uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej i uczniów szkół ponadpodstawowych
Uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, a także wszystkich klas szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego przechodzą na naukę zdalną. Nowe zasady funkcjonowania szkół i placówek wejdą w życie od soboty, 24 października i będą obowiązywały do niedzieli, 8 listopada br. Przedszkola i klasy I-III szkół podstawowych będą funkcjonowały bez zmian.
Więcej informacji na stronie MEN
Międzynarodowy Dzień Mediacji –15.X.
Mediacja jest metodą rozwiązywania sporów, polegająca na doprowadzeniu do satysfakcjonującego obie strony rozwiązania konfliktu na drodze dobrowolnych negocjacji.
Prowadzona jest przy udziale mediatora, który jako osoba neutralna i bezstronna, nie narzucając rozwiązania, wspiera przebieg negocjacji. Umożliwia właściwą komunikację dla przeprowadzenia rzeczowej rozmowy o problemie oraz łagodzi powstające napięcia, pomagając w wypracowaniu kompromisu.
Klub Mediatorów Rówieśniczych ALFA, działający w naszej szkole promuje mediacje jako sposób rozwiązania konfliktów przez znalezienie porozumienia pomiędzy skłóconymi ludźmi, zarówno wśród dorosłych jak i społeczności szkolnej.
Przygotowuje również młodych mediatorów do pomocy innym.
W czasie rygoru sanitarnego obchody Dnia Mediacji zostały ograniczone do akcji informacyjnej
w szkole m.in. na tablicy informacyjnej KMR.Obecnie przygotowujemy się do listopadowych obchodów: Kongresu Mediatorów Szkolnych
i Rówieśniczych oraz Dnia Życzliwości.
Pasowanie na Ucznia
We wtorek, 13 października 2020 roku odbyła się bardzo ważna uroczystość – Pasowanie na Ucznia. Dzieci klas pierwszych przygotowywały się do tej uroczystości od początku roku szkolnego pod okiem swojej wychowawczyni Katarzyny Ziobro. Uczyły się dzielnie wierszy, piosenek i wytrwale ćwiczyły podczas prób. Tego dnia panowała świąteczna atmosfera. Dzieci ubrane w świąteczne stroje galowe, przepiękna dekoracja sali gimnastycznej, przygotowany sprzęt nagłaśniający – to wszystko po to, aby ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście. Uczniowie klasy pierwszej przedstawili program artystyczny. Wzorowo zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Publiczność nagrodziła dzielnych pierwszaków gromkimi brawami. Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania na sztandar Szkoły oraz Pasowanie na Uczniów, którego dokonała wicedyrektor pani Halina Czaja. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona Uczniów Szkoły Podstawowej im. ks. J. Początka w Wadowicach Dolnych. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów.
Opracowanie: Katarzyna Ziobro
6
PASOWANIE NA CZYTELNIKÓW
13 października w Szkole Podstawowej im. ks. Józefa Początka w Wadowicach Dolnych do zacnego Grona Czytelników dołączyli uczniowie klasy pierwszej.
Tę uroczystą chwilę poprzedziło przedstawienie pt. Mole książkowe” przygotowane przez starszych kolegów z klasy IV. Aktorzy wprowadzili pierwszoklasistów w zaczarowany świat książek,
w którym można spotkać fascynujące postaci bajkowe: Mole, Czerwonego Kapturka i Babcię, Jasia i Małgosię, Kopciuszka, Kota w butach i Wróżkę. Pierwszacy obiecali Królewnie Książce należyte traktowanie i złożyli uroczystym tonem ślubowanie Czytelników. Potem przyszedł czas na akt pasowania. Na koniec Wróżka wręczyła im dyplom gratulacyjny.Na twarzach uczniów malowały się radość i podekscytowanie. Życzymy im, by nastrój tej chwili towarzyszył im podczas każdego kolejnego spotkania z książką. Liczymy, że będą aktywnymi użytkownikami biblioteki i miłośnikami książek.
Opracowanie: Czesława Ciejka
5
Sukces uczniów w Gminnym Konkursie Plastycznym „ Narkotykom i dopalaczom mówię –nie”
Bardzo Nam miło oznajmić, że uczniowie Naszej szkoły: Partycja Łabuz - klasa 7a zajęła I miejsce w Gminnym Konkursie Plastycznym „ Narkotykom i dopalaczom mówię –nie”, a Mateusz Knot II miejsce – klasa 7a oraz Kacper Stachura III miejsce – klasa 6.
Najważniejszym celem konkursu było przekonanie i motywowanie młodzieży do twórczego działania, sprawienie, aby uwierzyli w swoje umiejętności plastyczne, zachęta do pogłębiania wiedzy o szkodliwości nałogów.
Oprócz dyplomów zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe, których fundatorem jest Gminna Komisja ds. Alkoholowych przy Gminie Wadowice Górne.
Szkolnym koordynatorem konkursu była pani Beata Jakubus.
Gratulujemy uczestnikom osiągniętego wyniku
i życzymy dalszych sukcesów!
PROJEKT CZYTELNICZY
W październiku z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych nasza biblioteka realizuje projekt czytelniczy.
Głównym celem tego projektu jest rozwijanie wśród uczniów zainteresowań czytelniczych, umiejętności wyszukiwania informacji, współpracowania w grupie
i promowanie talentów uczniowskich.Z tej okazji biblioteka przygotowała następujące atrakcje i konkursy:
1.KONKURS FOTOGRAFICZNY: „Z książką mi do twarzy”
- Konkurs polega na zrobieniu sobie zdjęcia, z książką/książkami
w różnych miejscach czy pozach. - Ale uwaga! Na zdjęciu to książka ma być najważniejsza!
- Wywołane lub wydrukowane zdjęcia w formacie od 10x15 cm (pocztówka) do A5 należy przynieść do biblioteki do końca października.
- Zdjęcie powinno przedstawiać ucznia naszej szkoły.
- Oceniane będą: pomysł, oryginalność, jakość zdjęcia.
2. KONKURS PLASTYCZNY NA NAJŁADNIEJSZĄ ZAKŁADKĘ DO KSIĄŻKI
- DLA UCZNIÓW KLAS I – III NASZEJ SZKOŁY
- KONKURS TRWA DO KOŃCA PAŹDZIERNIKA 2020 r.
- PRACE NALEŻY ODDAĆ DO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
3. BOOKCROSSING
Bookcrossing, czyli krążąca książka lub książka w podróży. Bookcrossing polega na zostawieniu przeczytanych książek w miejscach specjalnie do tego przygotowanych (półkach, regałach), po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. W bibliotece na specjalnej półce uczniowie będą mogli pozostawić przeczytane książki (z własnego księgozbioru) i wymienić je na inne przyniesione przez kolejnych czytelników.
4. KONKURS CZYTELNICZY: „ W świecie naszych lektur”.
5. KONKURS: „NAJAKTYWNIEJSZY CZYTELNIK”
2 PAŹDZIERNIKA 2020r. - 30 LISTOPADA 2020r.
Wypożyczaj , czytaj książki i zostań NAJAKTYWNIEJSZYM CZYTELNIKIEM SZKOŁY
2 KATEGORIE WIEKOWE:
I KATEGORIA KLASY 0-IV
II KATEGORIA KLASY V-VIII
O WYŁONIENIU ZWYCIĘZCÓW DECYDUJE
LICZBA WYPOŻYCZONYCH
I PRZECZYTANYCH KSIĄŻEK
Zapraszamy serdecznie do odwiedzania biblioteki szkolnej i do udziału w zadaniach projektu.
Opracowanie: Czesława Ciejka
- Konkurs polega na zrobieniu sobie zdjęcia, z książką/książkami
X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
W tym roku także przystąpiliśmy do akcji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Uczniowie mieli możliwość wykazania się znajomościa tabliczki mnożenia i uzyskania certyfikatu potwierdzającego zdany egzamin. Uczniowie chętnie włączyli się w akcję, wielu uczniów obliczało iloczyny liczb do 500 uzyskując tytuł: Eksperta Tabliczki Mnożenia. Na lekcjach matematyki uczniowie brali udział w konkursach i grach związanych z tabliczką mnożenia.
Gratuluję wszystkim uczestnikom.
Koordynator akcji - Halina Czaja
2
Dzień Chłopaka w przedszkolu
Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały
o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy życiu przedszkola. Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodzimy 30 września.Dziewczynki wraz z paniami odśpiewały uroczyste „100 lat” i złożyły życzenia bohaterom uroczystości. Chłopcy zostali obdarowani dyplomami super chłopaków, dziewczynki wręczały namalowane laurki.
Cały dzień upłynął dzieciom na tańcach, śpiewie
i zabawach.13
Dzień Chłopaka w klasie I
W tym dniu szczególnym – września trzydziestego,
Witamy serdecznie chłopaka każdego.
Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń,
Innych przyjemności już nawet nie zliczę!
Archiwum Aktualności
- Czerwiec 2025
- Maj 2025
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Wszystkie