KONKURS
UWAGA!!!
Dwudniowa wycieczka do Krakowa
- 4
Dzień 1: 18 listopada Wycieczka rozpoczęła się od ekscytującej gry w paintball laserowy w FunParku Kraków, podczas której uczestnicy rozwijali swoje umiejętności pracy zespołowej i refleks. Kolejnym punktem programu była wizyta w Kopalni Soli „Wieliczka”, gdzie grupa przemierzała trasę „Śladami Legend”. Zwiedzanie podziemnych korytarzy, odkrywanie opowieści o królowej Kindze i Skarbniku oraz interaktywne atrakcje sprawiły, że każdy poczuł się jak część legendarnych wydarzeń. Wieczorem grupa zakwaterowała się w wyjątkowym miejscu – w podziemiach Kopalni Soli „Wieliczka”. Nocleg w historycznej komorze Słowackiego był niezwykłym przeżyciem, zapewniającym niezapomniane wspomnienia. Spanie pod ziemią, otoczonym solnymi ścianami, dodało całej wycieczce niepowtarzalnego klimatu. Dzień 2: 19 listopada Drugiego dnia uczestnicy rozpoczęli zwiedzanie od spaceru po Rynku Głównym w Krakowie, podziwiając Sukiennice, Kościół Mariacki oraz inne zabytki historycznego centrum miasta. Następnie udali się do Alvernia Planet, nowoczesnego centrum naukowo-rozrywkowego, oferującego fascynujące wystawy i interaktywne atrakcje, które zainteresowały zarówno dzieci, jak i dorosłych. Wycieczka była pełna emocji i niezapomnianych wrażeń, łącząc edukację, rozrywkę i wyjątkowe doświadczenia. Podziękowania Serdeczne podziękowania składamy opiekunom: A. Sypek, Ł. Buś, M. Jędo oraz A. Wójcik, którzy swoją troską i zaangażowaniem przyczynili się do sukcesu tej niezwykłej wycieczki. Dzięki nim podróż przebiegła bez zakłóceń, pozostawiając w pamięci uczestników piękne wspomnienia.
Wyniki II Edycji Szkolnego Plebiscytu „VIVA Najsympatyczniejsi”
W środę 27 listopada 2024 r. cała społeczność szkolna zebrała się na sali gimnastycznej, aby poznać wyniki II Edycji Szkolnego Plebiscytu „VIVA Najsympatyczniejsi”. Konkurs cieszy się ogromną popularnością i dostarcza wielu emocji, nie tylko uczniom J To jedyny szkolny plebiscyt, w którym nie chodzi o popularność, talenty czy umiejętności ale
o dobroć, empatię i życzliwość, którymi dzielimy się z innymi.A zatem.. Najsympatyczniejszą uczennicą szkoły w roku szkolnym 2024/2025
została Zuzanna Guła. Zuzia już drugi rok z rzędu piastuje ten tytuł. Serdecznie gratulujemy ! JChcemy również wspomnieć o pozostałych uczennicach, które brały udział w drugiej turze głosowania, a były to: Zuzanna Kusek, Aleksandra Wachta, Kamila Sypek oraz Nikola Ździebło. Również Wasze życzliwe uśmiechy są dostrzegane na szkolnych korytarzach J
W środę ogłoszony został również wynik konkursu informatycznego „Jak być dobrym?”. Tomasz Kacała, uczeń klasy VIII zajął w nim I miejsce. Serdecznie gratulujemy! Organizatorki konkursów: Monika Forgiel i Ola Rugała.
Poniżej przedstawiamy prezentację Tomasza Kacały z klasy VIII
Jak nauczyć nastolatka radzenia sobie ze stresem?
Stres jest reakcją naszego organizmu na trudności pojawiające się w życiu codziennym. Sytuacje te mogą wywołać w nas poczucie zagrożenia, lęk przed czymś lub kimś, brak pewności siebie oraz emocje takie jak: smutek, rozdrażnienie, złość przygnębienie, niepewność, napięcie. Aby pomóc nastolatkowi uporać się ze stresem, warto poznać jego przyczyny.
PRZKŁADOWE PRZYCZYNY POWSTAWANIA STRESU:
- brak wiary w swoje możliwości (np. na pewno nie dam rady, inni są lepsi)
- trudności w radzeniu sobie z emocjami (np. złość, agresja, smutek, wycofanie się z kontaktu)
- oczekiwanie porażki (np. wiem, że mi się nie uda, nie ma co się starać, i tak będzie klapa)
- stawianie sobie nierealistycznych celów (np. inni siedzą nad tym tydzień, a ja zrobię to w jeden dzień. Tylko taki sukces sprawi, że będę coś wart)
- stawianie sobie zbyt wysokich wymagań (np. nigdy nie jest dość dobrze, trzeba ciągle podnosić poprzeczkę)
- pomijanie powodów do zadowolenia (np. ciągle coś muszę, powinienem, małe sukcesy się nie liczą)
- złe samopoczucie (np. przeciążenie obowiązkami, choroba)
- zbyt mało czasu na relaks (pojawiające się poczucie winy, że się nie uczę lub nie pracuję - marnuję czas na nieważne sprawy)
SYMPTOMY PRZEDŁUŻAJĄCEGO SIĘ STRESU
- psychiczne: lęk, irytacja, złość, obniżony nastrój, negatywne myśli
- fizyczne: bóle głowy, żołądka, kołatanie serca, zaburzenia apetytu, snu, koncentracji, pocenie się
- zachowania: sięganie po alkohol i inne używki, spadek aktywności fizycznej, nadmierne oglądanie telewizji, przesiadywanie w Internecie, kompulsywne jedzenie
UDZIEL WSPARCIA ZESTRESOWANEMU DZIECKU
- Zachęć dziecko do podzielenia się kłopotem. Wybierz na rozmowę odpowiednie miejsce i czas - zadbaj
o poufność spotkania (nie odbieraj telefonów, e-maili itp.). Staraj się zrozumieć jego uczucia, pomóż mu je nazwać i poznać źródło jego trudności. Zastanów się, dlaczego tak się czuje.- Porozmawiaj z dzieckiem na temat problemowej sytuacji.
- Powiedz dziecku, że każdy z nas mierzy się z trudnościami czy problemami. Z powodu stresu, trudności mogą wydawać nam się większe, niż są w rzeczywistości. To sprawia, że unikamy rozwiązania problemu uważając, że jest on ponad nasze siły. Z powodu stresu możemy również wpaść w pułapkę negatywnego myślenia o sobie (np. mnie się nic nie udaje, jestem gorszy od innych), co pozbawi nas wiary w możliwość zmiany sytuacji.
- Zapewnij o swoim wsparciu i pomocy.
- Nie bagatelizuj doświadczeń dziecka.
- Wspólnie opracujcie plan pokonania trudności/rozwiązania problemu.
POLEPSZ STAN FIZYCZNY DZIECKA
Warto zadbać o dobrą kondycję fizyczną dziecka. Pełni ona ważną rolę w radzeniu sobie ze stresem. Zadbaj o:
- DOBRY SEN DZIECKA - zwróć uwagę, aby przed snem nie korzystało z komputera, telefonu, odbiornika telewizyjnego
- WSPÓLNĄ AKTYWNOŚĆ FIZYCZNĄ - na przykład krótka wycieczka rowerowa, wspólne bieganie, gra w piłkę
- ZDROWE ODŻYWIANIE - stres osłabia organizm, zdrowe odżywianie i wspólne jedzenie posiłków wzmacnia siły witalne
- CHWILE RELAKSU - robiąc dziecku nawet krótką przerwę na rzeczy, które sprawiają mu radość, możesz zapobiec nawarstwianiu się stresu
Źródło: materiały profilaktyczne opracowane dla PARPA I NPZ przez p. Janinę Węgrzecką-Giluń
📚🐾 Żywa lekcja zoologii w naszej szkole! 🐍🐢
29 listopada nasze przedszkolaki oraz uczniowie klas 1-3 oraz klas 4-8 mieli wyjątkową okazję uczestniczyć w niezwykłej lekcji przyrody. Pani prowadząca opowiedziała o fascynujących zwyczajach pająków, gadów, płazów oraz wielu innych zwierząt.
Największą atrakcją było spotkanie "na żywo" z tymi niezwykłymi stworzeniami! Dzieci mogły nie tylko podziwiać zwierzęta z bliska, ale także niektóre z nich delikatnie dotknąć, co wywołało ogromne emocje i radość.
Tego rodzaju lekcje to doskonała okazja, by rozbudzać ciekawość świata i rozwijać wiedzę w praktyczny sposób.
Dziękujemy prowadzącym za niezapomniane przeżycia i naszym uczniom za aktywne uczestnictwo!
21
ANDRZEJKI 2024 W NASZEJ SZKOLE 🎉✨
- 8
Dnia 28.11.2024 r. uczniowie klas IV-VIII bawili się na wyjątkowych Andrzejkach!
Wydarzenie odbyło się na pięknie udekorowanej hali widowiskowo-sportowej, która zachwycała klimatycznym oświetleniem i nastrojowymi dekoracjami.Wieczór rozpoczął się o godzinie 17:00 dyskoteką, która rozgrzała uczestników świetną muzyką i tańcami.
Nie zabrakło również tradycyjnych andrzejkowych wróżb, które wzbudzały ogromne emocje i dostarczały dużo śmiechu. Uczniowie mogli poznać swoją „przyszłość”, losując przepowiednie i uczestnicząc w różnych zabawach.
Dzięki zaangażowaniu organizatorów atmosfera była wyjątkowa, a wszyscy uczestnicy świetnie się bawili. Był to wieczór pełen radości, integracji i niezapomnianych chwil. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia. Zakończenie o godzinie 20:00 zostawiło nas z uśmiechami i wspomnieniami na długo!
Czekamy z niecierpliwością na kolejne Andrzejki!
🎉 Andrzejki w klasach 1-3! 🎭✨
- 15
Dziś w naszej szkole odbyły się niezapomniane andrzejki, pełne radości, zabawy i magicznej atmosfery! Uczniowie zachwycili swoimi wyjątkowymi przebraniami, a salę wypełniły śmiech i wspaniała energia. Nie mogło zabraknąć tradycyjnych wróżb, które wzbudziły wiele emocji i uśmiechów.
Serdecznie dziękujemy rodzicom za przygotowanie pysznego poczęstunku oraz Radzie Rodziców za zorganizowanie DJ-a, który zadbał o świetną oprawę muzyczną i niezapomniane chwile na parkiecie!
Wyrazy uznania kierujemy również do Samorządu Uczniowskiego za piękne dekoracje i zaangażowanie w przeprowadzanie wróżb, które przeniosły nas w prawdziwie andrzejkowy klimat.
Dzięki wspólnym wysiłkom ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci! Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i wspaniałą zabawę.
✨ ANDRZEJKI W PRZEDSZKOLU
Dnia 28.11. w naszym przedszkolu odbyły się Andrzejki – wyjątkowy dzień pełen wróżb, zabaw i radosnych chwil. Rozstrzygnięty został konkurs na Najciekawszy Kostium - gratulujemy wygranym i dziękujemy wszystkim za wzięcie udziału.
13
„Czerwony Kapturek – Eko Bajka”!
28 listopada nasze przedszkolaki oraz uczniowie klas 1-3 przeżyli niezwykłą przygodę podczas teatrzyku „Czerwony Kapturek – Eko Bajka”!
Przygody bohaterów nie tylko bawiły, ale również uczyły – dzieci przypomniały sobie, jak ważne jest dbanie o las oraz prawidłowa segregacja śmieci . To była wyjątkowa lekcja ekologii i dobrych nawyków w bajkowej oprawie!
📢 Wycieczka klas 1-3 do SCK w Mielcu! 🎭🍔
Dziś, 26 listopada, uczniowie klas 1-3 mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowej wycieczce do Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. Obejrzeliśmy spektakl pt. „Detektyw Pozytywka”, który dostarczył nam mnóstwa śmiechu i radości!
Po pełnym wrażeń przedstawieniu odwiedziliśmy McDonald's, gdzie dzieci mogły odpocząć i zregenerować siły po emocjonującym poranku.
3
Dostęp dziecka do programów telewizyjnych i platform
W obecnych czasach dzieci coraz częściej mają dostęp do wszelkich programów telewizyjnych oraz platform z uwagi na to, iż już od najmłodszych lat dostają od najbliższych urządzenia z dostępem do Internetu. Co jest potwierdzeniem, że z najnowszego badania „Nastolatki 3.0” zrealizowanego przez NASK (państwowy instytut badawczy nadzorowany przez Ministerstwo Cyfryzacji) wynika, że znaczna ilość dzieci rozpoczyna samodzielną zabawę z Internetem już w wieku 7-8 lat. Z badania wynikło, że co piąty badany nastolatek, czyli 20,5 proc. przyznało, że miało już w tym wieku do dyspozycji telefon umożliwiający połączenie z siecią. Pozostała część respondentów wskazała, że własne urządzenie z dostępem do internetu – telefon (3,4 proc.), komputer (9,5 proc) – posiadała już przed ukończeniem 6. roku życia.
Jak wiemy dostęp dziecka do źródeł internetowych umożliwia im korzystanie z różnych platform oraz programów telewizyjnych. Filmy, seriale oraz inne programy, do których mają dostęp państwa dzieci są obecnie nacechowane wulgarnym językiem, przemocą, brutalnością, scenami erotycznymi, agresją. Obecne filmy, seriale oraz Tiktoki ukazują wiele nieodpowiednich treści, które wpływają na świat dziecka, na ich światopogląd oraz na ich zachowanie. Coraz więcej dzieci naśladuje zachowania bohaterów z bajek, filmów, seriali. Śmiało też można stwierdzić, że Internet staje się naturalnym środowiskiem dorastania i codziennego funkcjonowania nastolatków. Należy, więc zadbać o to, aby dzieci były w nim bezpieczne i ochraniane przed zagrożeniami. Wiemy, że nic nie zastąpi edukacji, świadomego budowania kompetencji cyfrowych i opartej na zaufaniu relacji, ale jest coś, co może stanowić pomoc w zapewnieniu dzieciom bezpieczeństwa w sieci. NASK przedstawił zatem mOchronę, aplikację ochrony rodzicielskiej OSE( ogólnopolska sieć edukacyjna), która jest dostępna bezpłatnie na smartfony, tablety i komputery.
Jak działa mOchrona?
Ważna jest kontrola rodzicielska jest na to sposób.
mOchrona jest typową aplikacją ochrony rodzicielskiej – tzn. narzędziem, które umożliwia wsparcie w określeniu zasad dotyczących z użytkowania z internetu i aplikacji oraz daje rodzicom dostęp do informacji o aktywności dziecka na jego urządzeniu: smartfonie, tablecie, komputerze. Działa poprzez połączenie – sparowanie sprzętów rodzica i dziecka.
Konto rodzica jest zabezpieczone kodem PIN co pozwala na wybór stron internetowych i aplikacji, do których dziecko nie powinno mieć dostępu. Dlatego, że niektóre strony Internetowe i aplikacje zawierają treści niebezpieczne lub nieodpowiednie dla wieku dziecka. Co ważne, można wśród nich ustalać tzw. wyjątki, a także w dowolnej chwili zmieniać wcześniejsze wprowadzone ustawienia. Cały ten proces jest intuicyjny i łatwy w obsłudze.
W momencie jeśli dziecko chce skorzystać z stron Internetowych, na które nie dostało zgody, może zatem wysłać do rodzica prośbę o jej udzielenie, a rodzic może zaakceptować ją bądź odrzucić. A kiedy cokolwiek w sieci wzbudzi niepokój dziecka to ma ono do dyspozycji przycisk S.O.S. Po jego naciśnięciu rodzic otrzyma odpowiednie powiadomienie i będzie mógł zareagować: skontaktować się z synem lub córką i sprawdzić, co się stało.
W mOchronie domyślnie zostały zablokowane kategorie stron i aplikacje, które zawierają nielegalne treści oraz powszechnie uznawane za szkodliwe dla najmłodszych użytkowników Internetu, w tym te przedstawiające przemoc, agresję, brutalność oraz sceny przedstawiające erotyzm, czy promujące zachowania niebezpieczne dla zdrowia. Rodzic może swobodnie zmieniać te ustawienia, jak również ustalić dodatkowe zasady dotyczące dostępów na urządzeniach dziecka wedle własnego uznania.
Jakie funkcje posiada aplikacja mOchrona?
- konto rodzica – pozwala ono na wybór kategorii stron internetowych i aplikacji, do których dziecko nie powinno mieć dostępu,
- domyślnie zablokowane kategorie stron Internetowych z przemocą i treściami powszechnie uznanymi za nieodpowiednie i niebezpieczne dla dzieci,
- dziecko posiada możliwość wysłania do rodzica prośby o dostęp do zablokowanych treści,
- aplikacja przedstawia rodzicowi o czasie spędzonym przez dziecko np. w mediach społecznościowych, czy w różnych aplikacjach
- aplikacja zaopatrzona jest w przycisk S.O.S. dzięki temu dziecko może zaalarmować rodzica o treściach, które budzą jego niepokój.
Źródła internetowe mogą nam przedstawiać wiele pomocnych rozwiązań jak kontrolować swoje dzieci w świecie wirtualnym, lecz to nie wszystko. Dlatego, że drogą do sukcesu jest na pierwszym miejscu świadomość rodzica o zagrożeniach, jakie w Internecie czyhają na ich dzieci. Żadna aplikacja do kontroli telefonu, czy komputera dziecka nie zastąpi rozmowy z dzieckiem i uświadamiania mu o zagrożeniach, jakie czychają na niego w sieci. Tylko odpowiednie i konsekwentne przygotowanie dziecka do użytkowania z Internetu pozwoli mu skutecznie zwiększyć jego bezpieczeństwo online. Jest to jednak proces powolny i wymagający nauki. Warto zatem od początku mieć kontrolę nad sposobem korzystania dziecka z urządzenia z dostępem do Internetu, którą oferują narzędzia kontroli rodzicielskiej.
Źródło:
Ministerstwo Cyfryzacji (Kontrola rodzicielska online – chroń swoje dzieci)
Andrzejki
Zapraszamy na zabawę Andrzejkową, która odbędzie się 28.11.2024 r.
Zgodnie z ustaleniami z Przewodniczącym Rady Rodziców, harmonogram imprezy jest następujący:
9:00 - 12:30 – klasy I-III
17:00 - 20:00 – klasy IV-VIII
Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy!
Ogólnopolski Konkurs pt: "Spotkania ze sztuką"
Gabriela Juras z kl.8 i Katarzyna Strycharz z kl.6 reprezentują nasza szkołę w ogólnopolskim konkursie pt:"Spotkania ze sztuką" organizwanym przez PGE.
Laureaci konkursu (tj. cała klasa laureata wraz z opiekunem) zostaną zaproszeni na jednodniową wycieczkę do wybranego przez klasę jednego z pięciu objętych mecenatem PGE Muzeów Narodowych w Polsce.Ponadto, w tym roku będzie także dodatkowe zadanie konkursowe dla laureatów, które będzie polegać na nakręceniu i opublikowaniu na profilu FB szkoły relacji z wycieczki wraz z postem zawierającym jej opis. Następnie wszystkie relacje wezmą udział w konkursie na ilość udostępnień/polubieni. Pięć wycieczek o największej liczbie udostępnień/polubieni zostanie zamieszczonych na profilu FB Fundacji PGE, gdzie przez 3 dni będą rywalizować o największą liczbę głosów i zwycięstwo. Najpopularniejszy film wygra dla swojej szkoły nagrodę o wartości 10 000 tys. zł, drugi pod względem zdobytych polubień nagrodę o wartości 7 500 zł oraz trzeci – nagrodę o wartości 5 000 zł. Konkurs trwa od 27 września do25 listopada 2024r. - przesłanie prac. Ogłoszenie wyników odbędzie się 6 grudnia 2024 r., natomiast lekcje muzealne odbywać się będą od 3 marca do 10 czerwca 2025 r. Filmy w ramach dodatkowego zadania konkursowego należy opublikować w terminie 5 dni od daty wycieczki do muzeum. Następnie od 16 do 19 czerwca 2025 r. odbędzie się finałowa rozgrywka. Zakończeniem konkursu będzie wystawa plenerowa prac wybranych laureatów na Skwerze Wolnego Słowa w Warszawie w terminie od 25 sierpnia do 19 września 2025 r.
Dzień Pluszowego Misia
✨WIZYTA W TEATRZE✨
W piątek, 22 listopada, dzieci z naszego oddziału przedszkolnego wybrały się na długo wyczekiwaną wycieczkę do teatru, aby obejrzeć spektakl pt. „Magia Czarownicy”. Była to wartościowa lekcja, która pokazała dzieciom, że teatr to miejsce pełne magii i inspiracji.
1
Dzień Życzliwości i Pozdrowień
- 7
Dzień Życzliwości i Pozdrowień to święto, które już od kilku lat obchodzone jest w naszej szkole. 21 listopada, celebrowaliśmy ten dzień wykorzystując go do uświadamiania całej społeczności szkolnej, jak ważna jest życzliwość na co dzień, nie tylko od święta. Uczniowie klas 1-3 wraz z wychowawcami i nauczycielami wspomagającymi wykonali przepiękne plakaty. Podczas malowania odkryli bardzo prostą i uniwersalną zasadę „ Bez złości, mamy więcej życzliwości”. Dzień Życzliwości w naszej szkole, to również dzień koloru żółtego- uczniowie i pracownicy szkoły zamanifestowali swój udział poprzez ubranie elementu garderoby w kolorze żółtym. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zrywki z pozytywnym myślami oraz słoiki życzliwości przyklejone do drzwi każdej klasy oraz pokoju nauczycielskiego, na których uczniowie mogli napisać coś miłego o innych osobach i nauczycielach. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do aktywnego uczestnictwa w dzisiejsze świętowanie
W Dniu Życzliwości nie chodzi tak naprawdę o spektakularne czyny, ale małe gesty, które czynią świat lepszym. Życzliwość kryje się w drobiazgach dnia codziennego. Nie kosztuje nas właściwie nic, a może działać cuda. Zwykły uśmiech, ciepłe słowo czy miły gest potrafią zmienić komuś dzień. Pamiętajmy także, że dobro zawsze do nas wraca, a dzięki uprzejmości, sami stajemy się szczęśliwsi
Nauczyciele odpowiedzialni: Marzena Wesołowska, Monika Forgiel, Ola Rugała, Anita Groblicka- Żyła, Katarzyna Chorązka
☺️ Dzień Życzliwości u Przedszkolaków ☺️
- 2
Na wystawie z Centrum Nauki Kopernik w SOKiR w Wadowicach Dolnych
- 4
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
- 17
Nasza szkoła wzięła udziała w obchodach Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia! Egzamin, do którego uczniowie mogli przystąpić, przeprowadziła komisja złożona z uczniów klasy 7 w dniu 15 listopada 2024r. Każdy, kto bezbłędnie odpowiedział na 5 pytań, otrzymał tytuł "Eksperta Tabliczki Mnożenia", naklejkę oraz certyfikat. Do zabawy dołączyli także rodzice i nauczyciele, testując swoją znajomość tabliczki mnożenia. Była to świetna okazja do nauki i zabawy. Gratulujemy wszystkim "Ekspertom Tabliczki Mnożenia" oraz dziękujemy egzaminatorom i asystentom!
Koordynatorzy akcji:
Halina Czaja i Andriana Sypek
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Wszystkie