Wydarzenia
Wizyta Świętego Mikołaja w przedszkolu
- 1
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Gramy Zmysłami"
Po raz kolejny uczniowie rozbudzili swoją kreatywność wykonując "Sensoryczne choinki". Tym sposobem zrealizowali zadanie z Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Gramy zmysłami". Pięknie wykonane choinki z maku dodały smaku świątecznej atmosferze, która panuje w naszej Szkole od początku miesiąca.
7
Światowy Dzień Pluszowego Misia
- 24
W listopadzie uczniowie klas I-III obchodzili Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym szczególnym dniu dzieci z wybranych klas przyszły do szkoły w towarzystwie swoich ulubionych pluszowych misiów. Świętowanie rozpoczęło się od obejrzenia bajki "Miś Uszatek". Każdy z uczniów dumnie prezentował i opowiadał ciekawe historie o swojej przytulance. Uwieńczeniem wydarzenia było wykonanie kolorowych prac plastycznych, związanych oczywiście z tematyką obchodzonego Światowego Dnia Pluszowego Misia.
Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych
"Tak na marginesie moje kciuki są czarodziejskie. Działają doskonale. Reszta mojego ciała jest jak płaszcz z guzikami zapiętymi w niewłaściwych dziurkach. Ale moje kciuki nie mają żadnych usterek. One jedne. Spróbujcie to zrozumieć".
Sharon M. Drapper
W grudniu w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Na dolnym korytarzu została wykonana gazetka zawierająca materiały informacyjne dotyczące problemów i sytuacji osób niepełnosprawnych, Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych i form wsparcia takich osób. Uczniowie i specjalnych potrzebach edukacyjnych i świetlicy zrobili plakaty symbolizujące obchodzony Dzień Osób Niepełnosprawnych. Uczniowie wszystkich klas mogli wypowiedzieć się na temat tego, co mogłoby być lekarstwem na niepełnosprawność, czy są w stanie zaakceptować taką sytuację, pozytywnych cech osób niepełnosprawnych oraz tego, co można powiedzieć takiej osobie. Pytania miały na celu uświadomienie uczniom sytuacji osób niepełnosprawnych.
9
Konkursy realizowane w szkole
W naszej szkole odbyły się konkursy. Pierwszy z nich " Odpoczywaj na wsi" został zorganizowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Drugi konkurs plastyczny " Kocham Polskę" był zorganizowany pod patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty Jarosława Wieczorka, Prezydenta Katowic Marcina Krupy oraz Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach. Realizatorami tego przedsięwzięcia były p. Beata Jakubus, p. Katarzyna Ziobro oraz p. Marzena Wesołowska.
Ponadto nasza Szkoła została zaangażowana w Projekt związany z rodziną Ulmów. W związku z tym p. Beata Jakubus koordynowała wojewódzki konkurs pt. " Opowiem Wam o Ulmach". Swoje prace zaprezentowali: Gabriela Juras, Milena Strzyż oraz Aleksander Irla. Wszystkim uczestnikom konkursów dziękujemy za zaangażowanie i za zaprezentowanie swoich talentów plastycznych.
24
Drodzy rodzice,
Mamy zaszczyt poinformować, że nasza szkoła uczestniczy w wyjątkowym programie "Native speaker w każdej szkole”, który jest organizowany przez szkołę angielskiego online Tutlo.
Uczniowie korzystają bezpłatnie z lekcji z native speakerami z całego świata przez najbliższe 3 miesiące! Naszym celem jest pokonanie bariery językowej i urozmaicenie procesu nauki. Każda klasa będzie miała okazję skorzystać z lekcji z native speakerem, dzięki trzymiesięcznemu dostępowi do nowej usługi dla szkół: Native Speaker na żądanie! Dokładne i terminowe wypełnienie formularza rejestracyjnego jest kluczowe.
Pierwsze zajęcia odbywają się już w przyszłym tygodniu. Połączymy się na lekcji angielskiego z native speakerem, a uczniowie wykorzystają swoje konta na Tutlo do wypełnienia arkuszy, które mają utrwalić zdobytą wiedzę i słówka.
Jak to działa? Na lekcjach angielskiego łączymy się z native speakerem. Uczniowie ostatnie 10-20 minut każdej lekcji korzystają z arkuszy i gier językowych utrwalając wiedzę. Jak utworzyć konto? Wystarczy kliknąć w poniższy link. Tutlo przygotowało dla uczniów wiele inspirujących doświadczeń również w domu np. lekcje indywidualne.
Szczegóły poznacie po zarejestrowaniu kont:
Uczniowie zaangażowani w ogólnopolską akcję "BOHATERON"
- 10
W październiku tego roku, starsi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w projekcie pt; „BohaterOn”. BohaterON w Naszej Szkole to część ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej BohaterON – włącz historię! Ta kampania ma na celu upamiętnienie, uhonorowanie i bezpośrednią pomoc uczestnikom Powstania Warszawskiego, edukację społeczeństwa, a także promocję patriotycznych postaw i historii Polski XX wieku. W ramach tej akcji uczniowie poszczególnych klas zostali zapoznani z historią Powstania Warszawskiego 1944r. oraz losami warszawiaków w tym czasie. Klasa IV omówiła przyczyny i skutki powstania oraz obejrzała film pt; „ Iskra nadziei”. Na jego podstawie powstały latające plakaty oraz wspólna zabawa integrująca zespół klasowy. Starsze klasy (7 i 8 ) analizując prezentację pt; „Co za historia” i pantonimę pt. „ Godzina W” również zostały zaznajomione z historią powstania. Następnie na ich podstawie uczniowie wykonali plakaty przedstawiające minione wydarzenia. Wszyscy mieli możliwość napisania listu online do powstańca. Z czego też skorzystaliśmy i takie słowa znalazły się na stronie - bohateronwtwojejszkole.pl
Szkolny koordynator; Beata Jakubus
Projekt "Projektanci edukacji. Od pomysłu do projektu"
Ruszył nabór projektów do Akademii "Projektanci edukacji. Od pomysłu do projektu" ogłoszony przez Nową Erę. Swój udział zgłosiła w nim nasza klasa 7 z koordynatorką panią Beatą Jakubus.
W tym roku walczymy o dotację w kwocie 3 000 zł.https://projektanciedukacji.pl/projekt?id=23937
Kiermasz świąteczny szansą na wyjazd nad morze.
W grudniu będzie można na nas głosować - o co bardzo prosimy ;))) Możemy wtedy uzyskać dodatkowe 1 000zł. na realizację naszego marzenia.
Akcja BohaterON w Twojej Szkole 2023
W ramach akcji BohaterON w Twojej Szkole 2023 zostały przeprowadzone w listopadzie zajęcia z zakresu edukacji historyczno - patriotycznej . W edukacji wczesnoszkolnej nosiły one tytuł „Bohaterem być kiedyś i dziś”. Opierały się one o opowiadanie Elizy Piotrowskiej pt. „Jak zostałem bohaterem”. Za pośrednictwem obrazowego i humorystycznego języka najmłodsi uczniowie dowiedzieli się, jak można zostać bohaterem, nawet gdy nie ma wojny i jest się dzieckiem. W toku zajęć dzieci porządkowały przebieg wydarzeń wykorzystując historyjkę obrazkową, odpowiadały na pytania –Prawda/ Fałsz. Pojęcie Ojczyzna zapisywane było w postaci mapy myśli. Najmłodsi szukali też odpowiedzi na pytanie: Co to jest patriotyzm i kto to jest patriota? Kogo nazywamy bohaterem narodowym? Co znaczy ,że jakiś kraj jest wolny i niepodległy? Praca uczniów polegała również na malowaniu fragmentu kolorowanki, z której tworzyli plakat przedstawiający kilkanaście przykładów zachowań dzieci i dorosłych kochających swój kraj. Uczniowie doszli do wniosku , iż współcześnie patriotyzm przejawia się w czynnościach, które możemy wykonywać na co dzień. Patriota nie wstydzi się swojego pochodzenia, zna historię swojego kraju, odwiedza muzea i miejsca pamięci, okazuje szacunek symbolom narodowym, obchodzi świeta narodowe np. wywieszając flagę, uczestniczy w marszach z okazji Święta Niepodległości ale też kibicuje polskim sportowcom, chodzi do szkoły, używa poprawnie języka ojczystego, segreguje śmieci, dba o miejsce gdzie mieszka, sprząta po swoich zwierzętach itp. Zajęcia edukacyjne, w takiej formie bardzo się dzieciom podobały
i ukazał, że każde z nich może być dziś bohaterem.Koordynator programu – wych. Kl. 2 Agnieszka Wróbel
11
KIERMASZ PRZEDŚWIĄTECZNY
"Światowy Dzień Tolerancji"
W listopadzie na zajęciach logopedycznych i rewalidacyjnych był obchodzony Światowy Dzień Tolerancji. Uczniowie podczas " burzy mózgów" aktywnie dyskutowali na temat tolerancji w codziennym życiu. Wykonali wspólnie plakat związany z tematyką tolerancji na całym świecie.Serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę i pracę. Katarzyna Ziobro i Marzena Wesołowska
6
Wyjazd integracyjny na kręgle
20 listopada uczniowie klas 5,6 i 7 wraz z opiekunami udali się na wyjazd integracyjny na kręgle do lokalu Alibi w Dąbrowie Tarnowskiej. Uczniowie mieli okazję spróbować gry w kręgle, piłkarzyki oraz w bilarda. Mogli również skorzystać z ciepłego posiłku. Każdy zamawiał indywidualnie wg własnych kubków smakowych. Wycieczka była bardzo udana i ciekawa o nowe doznania. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
21
Zabawa andrzejkowa w klasach 1-3 i w przedszkolu 😀
Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów,... wróżb. W naszej szkole dnia 24.11.2023r w godzinach od 9.30 do 12.30 odbyła się długo oczekiwana zabawa andrzejkowa integrująca społeczność uczniowską.
11
"Orzeł Ortograficzny"
23 listopada 2023 r. po raz drugi Szkoła Podstawowa im. ks. Józefa Początka w Wadowicach Dolnych przystąpiła do Ogólnopolskiego Konkursu Ortograficznego dla uczniów z klas:II -VIII. W konkursie wzięło udział 28 uczniów. Uczniowie byli typowani przez nauczycieli języka polskiego oraz wychowawców klas. Każda praca była dostosowana do wieku i zdobytej dotychczas wiedzy. Ortograficzne zmagania cieszą się dużą popularnością i zainteresowaniem, gdyż uczniowie mogą w praktyce wykorzystać wiadomości z zakresu ortografii oraz interpunkcji. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała p. Katarzyna Pietras. Jesteśmy bardzo ciekawi jak poszło naszym uczniom.
Z niecierpliwością czekamy na wyniki. Trzymamy mocno kciuki !!!
7
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
1520 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Nasza szkoła brała udział w akcji zorganizowanej przez UNICEF. Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa - prawa dziecka.
Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o prawach dziecka uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowana przez Polskę w 1991 roku.
Przez cały tydzień w naszej szkole dominował kolor niebieski, odbył się marsz uczniów oraz uroczysty apel z filmem edukacyjnym poświęconym tematyce Praw Dziecka.
Akcje przeprowadził Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem p. Joanną Machnik.
Światowy Dzień Życzliwości
"Uśmiech nic nie kosztuje, ale jest wiele wart. Wzbogaca tego, kto go potrzebuje i tego, kto go daje" ( F. Faber)
Listopad jest miesiącem, w którym obchodzimy Międzynarodowy Dzień Życzliwości. Wspólnie z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych tworzyliśmy "Receptę na życzliwość" w postaci plakatu. Mottem przewodnim, którym kierowała się nasza młodzież podczas współpracy były następujące zasady życzliwości:
- bądź miły dla innych,
- szanuj innych,
- nie używaj wulgarnego słownictwa,
- pomagaj innym,
- bądź uprzejmy,
- mów proszę, dziękuję, przepraszam.
5
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Kreatywne prace plastyczne"
To już kolejne zajęcia z Projektu Edukacyjnego "Kreatywne prace plastyczne". W tym miesiącu uczniowie przejawili aktywność plastyczną w zakresie eksperymentowania z plasteliną. Tworzyli " Autoportret" wykazując się przy tym szczególną uwagą i wglądem we własną osobę.
11
Zobacz to - koncentracja uwagi
Dzisiejszego dnia 22 listopada uczniowie klas 1-3 wzięli udział w zajęciach warsztatowych prowadzonych przez p. Dominikę, która reprezentowała firmę szkoleniową z Krakowa tj. Akademia Pozytywnej Profilaktyki. Tematem zajęć było: Uważność i koncentracja uwagi.
Koncentracja to umiejętność skupienia uwagi na określonym zagadnieniu lub zadaniu. Umożliwia weryfikowanie napływających do mózgu bodźców, a także pomijanie tych, które uznane zostaną za nieistotne w danym zadaniu. Uczniowie aktywnie i dużym zaciekawieniem wzięli udział w aktywizacji mózgu poprzez ćwiczenia usprawniające pamięć i koncentrację uwagi. Dodatkowo najmłodsi uczniowie doskonalili pamięć krótkotrwałą
i koncentrację uwagi poprzez przygotowany przez prowadzącą cały panel ćwiczeń, dzięki którym czas nam poświęcony minął w mgnieniu oka ;) Zapraszamy do fotorelacji.14
Ogólnopolski projekt „Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”
Drodzy uczniowie i rodzice !!!
Nasza szkoła przystąpiła do projektu “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”.
Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami.W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci materiałów biurowych. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci!
Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty
sprzęt na rzecz wybranej szkoły.
,,Im więcej sprzętu uzbieramy, tym wyższy bon otrzymamy!!!’’
Gdy moje dziecko się stresuje...
Czym jest stres?
Stres w ogólnym znaczeniu oznacza moment mobilizacji organizmu w celu sprostania stawianym nam wymaganiom. Wymagania te to na przykład praca, nauka, sprawdziany, ważne wydarzenia życiowe czy konflikty. Stresu doświadcza każdy z nas i tak naprawdę nie ma możliwości zniwelowania bodźców stresowych (czyli tzw. stresorów) do zera. Stres stanowi część naszego życia, tak samo jak spokój czy relaks. Każdy z nas ma również pewne sposoby, które pozwalają mu działać pomimo stresu (który czasami bywa paraliżujący). Są one nazywane metodami radzenia sobie ze stresem.
Tak samo jak osoby dorosłe, stresu doświadczają również dzieci. Jednak ze względu na to, że umiejętność regulacji własnych emocji i rozpoznawania własnych stanów emocjonalnych dopiero się u nich rozwija, mogą nie wiedzieć, że to co się z nimi dzieje to właśnie stres. I tutaj pojawia się osoba dorosła (rodzic, opiekun, nauczyciel czy ktoś bliski z rodziny), która pomaga dziecku rozpoznać emocje i nazwać je, a także wypracować metody radzenia sobie. Chcemy by w przyszłości mogło z powodzeniem robić to same.
Po czym można poznać, że dziecko doświadcza stresu?
Stres średnio nasilony, trwający stosunkowo krótko, najczęściej powoduje przemijające drżenia kończyn, potliwość, bóle głowy bądź brzucha oraz napięcie emocjonalne. Dziecko w takiej sytuacji z reguły jest w stanie poradzić sobie samo. Bywa jednak, że stres zaczyna je przerastać, trwa zbyt długo i powoduje znaczne cierpienie. Pierwszym sygnałem, który mógłby wskazywać na to, że dziecko aktualnie przeżywa silny stres jest przede wszystkim zmiana zachowania. Zaczyna być niegrzeczne, płaczliwe, często drażliwe i impulsywne, być może również agresywne względem siebie i innych. Ponadto może mieć problemy ze snem, skarżyć się na brak apetytu, bóle głowy, czy żołądka. Stres u dziecka może powodować również wycofywanie się z aktywności, nawet tych ulubionych. Dziecko jest niepewne siebie i swoich możliwości, wyraża o sobie negatywne opinie.
Młodsze dzieci często doświadczają wtedy „regresji”- wracają do poprzedniej fazy rozwoju i zaczynają ssać kciuk czy pojawia się moczenie nocne. Mogą również pojawić się zaparcia, jąkanie się, czy różnego rodzaju tiki nerwowe, które jesteśmy w stanie szybko dostrzec. U starszych dzieci (zwłaszcza w wieku nastoletnim) stres może również wpływać na pogorszenie wyników w nauce, izolowanie się, bądź podejmowanie się ryzykownych działań, takich jak np. nadużywanie substancji psychoaktywnych.
W jaki sposób możemy pomóc dziecku?
Jednym z elementów nauki radzenia sobie ze stresem jest rozmowa. Często już sama w sobie może doprowadzić do redukcji stresu i odczuwanego napięcia. Dziecko uczy się mówić o własnych emocjach, czuje się wysłuchane i potrzebne. Dzięki budującemu się zaufaniu, w przyszłości napotykając trudną sytuację będzie bardziej skłonne do zwracania się do dorosłego po radę. Najważniejsze zasady takiej szczerej rozmowy to aktywne słuchanie, pełna akceptacja i brak oceniania. Młodsze dzieci mogą chętniej opowiadać o swoim życiu i trudnościach w trakcie zabawy. Spróbuj dowiedzieć się, co może być źródłem stresu. Czy to kłótnia z bliską koleżanką, czy może wymagający nauczyciel, albo zbliżający się ważny sprawdzian? Przyjrzyj się również życiu domowemu. Być może dziecko mierzy się z konfliktem między rodzicami, z rozwodem, przeprowadzką, zmianą szkoły, albo chorobą bliskiej osoby? A być może to my, osoby dorosłe stawiamy dziecku zbyt wygórowane wymagania?
Drugim ważnym elementem jest umiejętne nazywanie emocji i lokalizowanie ich źródeł. Przede wszystkim dajmy dziecku szansę na swobodne wyrażanie każdej emocji (pełne akceptacja), słuchajmy co dziecko do nas mówi i dopytujmy (aktywne słuchanie) oraz nie wyciągajmy pochopnych wniosków i nie krytykujmy (brak oceniania). Możemy powiedzieć “widzę, że jesteś zły, czy ta złość wynika z tego, że odmówiłam Ci dzisiaj bajki?”. Dajmy szansę, by dziecko samo mogło zdecydować na co tak właściwie się złości. Pytajmy o to jak się dzisiaj czuje, co miłego/trudnego je dzisiaj spotkało i jak możemy mu pomóc. Nie krytykujmy za popełnione błędy, ale pomóżmy dziecku wyciągać z nich wnioski. Chwalmy, budujmy poczucie własnej wartości i wskazujmy mocne strony. I przede wszystkim- zachowajmy spokój. Jeśli emocje dziecka budzą i nas skrajnie silne emocje warto się zastanowić z czego to wynika.
Rozwiązania
Postarajcie się wspólnie, w trakcie rozmowy, znaleźć jakieś rozwiązania dla przeżywanych aktualnie sytuacji stresowych. Jeśli dziecko nie radzi sobie z nadmiarem obowiązków, spróbujcie z czegoś zrezygnować. Jeśli mierzy się z trudnościami szkolnymi zaproponujcie pomoc w nauce, bądź zdecydujcie się na korepetycje. Możecie również zwrócić się po pomoc do specjalisty.
Przy nauce metod skutecznego radzenia sobie ze stresem, nie można nie wspomnieć o posiadaniu hobby, aktywności fizycznej, czy o spędzaniu wolnego czasu z bliskimi. Te sposoby pomagają bardzo często w redukcji nieprzyjemnego napięcia emocjonalnego i same w sobie mogą stanowić rozwiązanie dla napotykanych przez nas trudności.
Czy stres jest szkodliwy?
Na koniec warto wspomnieć o tym, że stres nie zawsze jest szkodliwy. To dzięki niemu jesteśmy w stanie szybko zmobilizować się do działania, sprawnie podejmujemy decyzje i lepiej się koncentrujemy na rozwiązywanych zadaniach. Niepokojące powinny być dla nas objawy świadczące o tym, że dzieci i my sami, nie jesteśmy w stanie stawić czoła sytuacji stresującej.
Opracowanie internetowe.
Archiwum Aktualności
- Czerwiec 2025
- Maj 2025
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Wszystkie