Konkurs "Mamo, tato baw się z nami jesiennymi darami"
Warsztaty pierwszej pomocy w przedszkolu.
W tym tygodniu głównym tematem zajęć w przedszkolu było bezpieczeństwo na drodze, a co się z tym wiąże udzielaniem pierwszej pomocy. Nasi najmłodsi poznali numery alarmowe, wyposażenie apteczki pierwszej pomocy, a także mieli możliwość ułożyć osobę poszkodowaną w pozycji bocznej bezpiecznej ustalonej. Na zakończenie zajęć dzieci poznały zasady resuscytacji krążeniowo oddechowej oraz ćwiczyły praktycznie tą umiejętność na fantomie.
9
Konkurs Plastyczny „Odpoczywaj na wsi”
Zapraszamy do udziału w
Konkursie Plastycznym „Odpoczywaj na wsi"
Organizatorzy konkursu
1.Organizatorem konkursu jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
2. Współorganizatorami konkursu są szkoły podstawowe oraz Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego.
Uczestnicy konkursu
1.Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie szkół podstawowych w następujących kategoriach wiekowych:
1) I grupa- klasy 0-III szkoły podstawowej;
2) II grupa- klasy IV -VIII szkoły podstawowej.
Zadanie konkursowe
1.Zadaniem konkursowym jest wykonanie indywidualnej pracy plastycznej na papierze o dowolnej gramaturze w formacie A3 w dowolnej technice (np. rysunek, malarstwo, grafika) na temat wypoczynku na polskiej wsi, w szczególności z uwzględnieniem walorów naturalnych, dziedzictwa kulturowego oraz różnorodności przyrodniczej obszarów wiejskich.
Prace należy oddać do 6 października 2023 r.
u p. Beaty Jakubus,
p. Katarzyny Ziobro.
VIII OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY "KOCHAM POLSKĘ"
Projekt Edukacyjny „Kreatywne prace plastyczne”
We wrześniu uczniowie klasy II wystartowali z udziałem w nowym Projekcie Edukacyjnym
„Kreatywne prace plastyczne”, którego celem jest: zaspokajanie naturalnej potrzeby
tworzenia sztuki, wyzwalanie ekspresji twórczej i wspieranie harmonijnego rozwoju oraz
kreatywności uczestników poprzez różnorodne działania plastyczne; - poznanie i
eksperymentowanie z różnymi technikami plastycznymi; arteterapia rozwojowa oraz
profilaktyka zdrowia psychicznego uczestników; inicjowanie i promowanie twórczości
plastycznej dzieci i młodzieży. Tematem przewodnim we wrześniowym zadaniu była
technika plastyczna mokre w mokrym. Międzynarodowy Dzień Kropki stał się inspiracją dla
naszych wychowanków.4
Udział uczniów klasy VIII w akcji "Sprzątanie świata"
- 5
Ankieta dla rodziców
Drodzy Rodzice!
Poniżej przesyłamy link do ankiety umożliwiającej przeprowadzenie diagnozy szkolnej (części składowej Diagnozy Lokalnych Zagrożeń Społecznych), którą przeprowadzamy na terenie Gminy Wadowice Górne.
http://badania.corigo.pl/.../wadowice-gorne-2023-diagnoza...
Dziękujemy za wypełnienie ankiety!
Zawody LA
20 września 2023r. w Mielcu odbyły się powiatowe zawody lekkoatletyczne w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Naszą szkołę reprezentowali chłopcy z klasy VII i VIII. Dwóch chłopców, którzy brali udział w pchnięciu kulą zakwalifikowało się do finału ( Filip Chrabąszcz, Szymon Pietras). Ostatecznie Filip Chrabąszcz zajął III miejsce z wynikiem 7,95m. Gratulacje!!!
Dzień Przedszkolaka
20 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. W naszym przedszkolu od samego rana można było poczuć radosną atmosferę. Dzieci spędziły ten dzień na zewnątrz biorąc udział w różnych zabawach tanecznych oraz sportowych. Jednym z punktów programu była obserwacja doświadczenia jak zmieniają się kolory. Kolejna atrakcja to malowanie twarzy oraz wspólny obraz namalowany na streczu. Mamy nadzieję że każdy dzień spędzony w przedszkolu bedzię wypełniony taką ilością uśmiechów jak dziś.
20
Gdzie można uzyskać wsparcie? - instytucje, numery telefonów, strony internetowe.
Psycholog i pedagog szkolny przypominają, że w sytuacjach kryzysowych oraz wszelkich problemach należy szukać pomocy u szkolnych specjalistów lub pod numerami telefonu.
5
Międzynarodowy Dzień Kropki
15 września uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej im. ja. Józefa Początka w Wadowicach Dolnych wzięli udział w obchodach Międzynarodowego Święta Kropki. To pozornie zabawne i błaho brzmiące wydarzenie niesie ze sobą bardzo cenne przesłanie.
Wszystko zaczęło się od książki dla dzieci amerykańskiego pisarza Peter H. Reyldnols'a pod tytułem " The Dot". Jej bohaterka dzięki malutkiej kropce i nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Ta wspaniała książka stała się inspiracją dla nauczycieli i tak w 2008 roku powstał Międzynarodowy Dzień Kropki.
Inicjatywa ta ma na celu pobudzenie kreatywności i pomysłowości wychowanków, zachęcać ich do twórczości. Wychowawcy naszej szkoły wraz z uczniami oddali się w pełni wyobraźni i ciekawym działaniom zawartym w fotorelacji. Zapraszamy do jej obejrzenia.
27
Gminne Narodowe Czytanie "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej
- 27
16 września po raz kolejny Nasza szkoła brała udział w Narodowym Dniu Czytania. W tym roku czytaliśmy fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Z inicjatywy Naszej Pani Dyrektor Krystyny Betel, Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Wadowicach Górnych - Pani Anny Węgrzyn oraz zaproszonych gości: Sekretarz Gminy Wadowice Górne - Elżbieta Wnuk, Ewa Dolot - Radna Rady Gminy Wadowice Górne, Józefa Ćwięka - mieszkanka Wadowic Górnych, Ewelina Kupiec - pracownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Wadowicach Górnych, obsługująca filię w Woli Wadowskiej Antonina Kulig - mieszkanka Wampierzowa, była Sołtys wsi Wampierzów, Krystyna Wyzga - Prezes Towarzystwa Historyczno-Regionalnego w Wadowicach Górnych, Janina Midura - Sołtys wsi Wadowice Dolne, Andrzej Czepiel - Wiceprzewodniczący Rady Gminy Wadowice Górne, Zdzisława Siembab - mieszkanka wsi Jamy, Justyna Owcarz - pedagog, nauczyciel języka polskiego, wychowawca, sekretarz Towarzystwa Historyczno-Regionalnego w Wadowicach Górnych, Wanda Durak - mieszkanka Wadowic Górnych, Beata Jasion - Prezes Koła Gospodyń Wiejskich "Niezapominajka" w Woli Wadowskiej, Anna Niedbała - Prezes Stowarzyszenia "Nasze Wadowice" oraz Prezes Koła Gospodyń Wiejskich w Wadowicach Górnych, a także Przemysław Róg - członek Ochotniczej Straży Pożarnej w Wadowicach Górnych, a także przy pięknej scenerii oraz oprawie muzycznej przygotowanych przez Panie: Martę Giża-Mydlarz, Joannę Machnik, Aleksandrę Wójcik, Katarzynę Pietras oraz Ewelinę Kamudę mogliśmy się przenieść do czasów powieści.
Ubezpieczenie
🟢🔵🟣 Dzień kropki w przedszkolu 🟣🔵🟢
15 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Ta data na stałe zapisała się w kalendarzu naszej społeczności przedszkolnej. Dzieci zapoznały się z główną ideą tego święta i rozwijały swoje talenty plastyczne, muzyczne jak i ruchowe. Zwieńczeniem wszystkich aktywności była mini sesja zdjęciowa na skrzydłach przygotowanych przez dzieci, które symbolizowały rozwijanie ich talentów.
21
Narodowe Czytanie
PROGRAM:
- Czytanie fragmentów „Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej,
- Wszystko o miodzie. Wartość odżywcza i właściwości lecznicze miodu,
- Wszystko o konopi. Właściwości lecznicze konopi,
Ponadto:
- Coś na ząb – coś na słodko i na słono w wykonaniu Stowarzyszenia Rozwoju "Piątkowczanka" (spróbuj i zapytaj o przepis)
- Degustacja herbaty konopnej z Tuszymy Miody i ogrody
Szkoła pełna Talentów!
Nasza szkoła bierze udział w akcji zorganizowanej przez Lidl. Akcja, która trwać będzie od 01.09 do 05.11.2023r. polegać będzie na zbieraniu "talenciakow", które można rejestrować internetowo lub przynosić do szkoły i wrzucać do tekturowych pudełek. (Klienci sklepów Lidl Polska będą otrzymywać Talenciaki – specjalne vouchery, które otrzymają przy kasie po zakupach. Na stronie lidl.pl/szkoly przekażą je wybranej szkole. Placówka sama zdecyduje, na co zostaną wymienione zebrane Talenciaki. Nagród są dziesiątki: zaczynając od piłek, a kończąc na zaawansowanym sprzęcie multimedialnym. Szkoła Podstawowa jest zarejestrowana w bazie Lidl. Po uzbieraniu odpowiedniej ilości "talenciaków" można będzie je wymienić na atrakcyjne nagrody, które zostaną przekazane dla szkoły. Akcją kieruje p. Aleksandra Wójcik oraz p. Katarzyna Pietras.
Serdecznie dziękujemy za wszelką pomoc i przekazywanie "talenciaków" na rzecz szkoły.
SZKOŁA WYMIENIA TALENCIAKI NA SUPERNAGRODY!
Strach przed pierwszymi dniami w szkole – jak pomóc dziecku?
Pierwszy dzień w szkole – dlaczego dziecko się stresuje?
Podstawową przyczyną obaw dziecka przed pójściem do szkoły jest lęk przed zmianą etapu życia – ze znajomego świata wypełnionego beztroską i zabawą, dziecko wkracza w nowy świat i środowisko wypełnione niepewnością, systematycznością i obowiązkami. Ze względu na to, że każde dziecko rozwija się w nieco innym tempie, może po prostu nie być jeszcze do końca gotowe na wejście w nową rolę społeczną, czyli rolę ucznia.
Kolejnym rodzajem lęku odczuwanego przez dziecko jest lęk separacyjny, związany z chęcią oraz potrzebą przebywania blisko znajomych dziecku osób. Jedyną metodą przezwyciężenia go jest postawienie dziecka w sytuacji lękowej, czyli w omawianym kontekście, pozostawienie w szkole i odebranie o obiecanej godzinie. Dotrzymanie słowa jest tu bardzo istotne, ponieważ dziecko, którego rodzice zjawili się o umówionej porze, będzie coraz mocniej im ufać. Zobaczy też, że pomimo rozłąki, rodzicom nie stało się nic złego i poczuje się bezpieczne.
Jak możemy pomóc dziecku bojącemu się pójść do szkoły?
Rodzice mogą pomóc dziecku przezwyciężyć wewnętrzne obawy związane z pójściem do szkoły poprzez świadome i prawidłowe postępowanie. Wykształcenie w dziecku właściwych reakcji na stresujące sytuacje wpłynie pozytywnie na kształtowanie całego życia. Powinni oni:
- otwarcie rozmawiać z dzieckiem, uspokajać je poprzez omawianie poszczególnych obaw i w ten sposób stopniowo przygotowywać je do momentu rozpoczęcia się szkoły. Nie powinno się stosować praktyki tzw. rzucenia na głęboką wodę, polegającego na ignorowaniu strachu dziecka i mówieniu mu, że jakoś sobie poradzi. Lęk przed nieznaną sytuacją może urosnąć w psychice dziecka do olbrzymich rozmiarów, a jego skutki mogą być trudne do opanowania;
- starać się stworzyć dziecku poczucie bezpieczeństwa, niezwykle ważne dla jego prawidłowego rozwoju. Jedną ze skutecznych praktyk budowania poczucia bezpieczeństwa w świecie jest kształtowanie w dziecku realnego, lecz nacechowanego pozytywnie obrazu ludzi. Dzięki temu nie będzie ono odczuwało lęku przed każdą nieznaną mu osobą i zrozumie, że nie każdy będzie chciał je skrzywdzić;
- wyrażać akceptację i wiarę w siły dziecka, co pozwoli mu zdobyć poczucie wartości oraz tego, że będzie w stanie poradzić sobie z różnymi wyzwaniami. Jednocześnie należy uświadamiać dziecko, że porażki są rzeczą naturalną i że nie musi być we wszystkim najlepsze, aby rodzice byli z niego dumni i je kochali;
- przekonać dziecko o gotowości do wsparcia go w sytuacjach, kiedy będzie potrzebowało ono pomocy;
- panować nad swoimi lękami, ponieważ dziecko jest wyczulone na nastroje rodziców i się z nimi identyfikuje. Z tego względu przed poruszaniem stresującego dla dziecka tematu szkoły należy przemyśleć własne nastawienie do szkoły, aby nie przekazać dziecku swoich lęków z przeszłości;
- tworzyć w domu przyjemną atmosferę, w której dziecko będzie czuło się spokojnie, radośnie, a wtedy nie będzie ciągle myślało o lęku;
- pozwolić dziecku na doświadczanie także trudnych sytuacji, aby przekonało się ono, że trudny nie oznacza zły, a wręcz może okazać się czymś pozytywnym i ciekawym.
- dostarczać dziecku pozytywnej motywacji. Można np. zaciekawić dziecko instytucją szkoły poprzez uświadamianie mu korzyści z przynależności do niej: zawarcia nowych znajomości i przyjaźni; możliwości dowiedzenia się nowych rzeczy (dziecko z natury jest ciekawe świata) czy wyjazdów na wycieczki szkolne. Warto także wygospodarować czas na wspólne zakupy z dzieckiem, podczas których będzie ono mogło podjąć pierwsze decyzje, dotyczące np. wyboru koloru piórnika – w ten sposób przekona się, że rodzic liczy się z jego zdaniem i wzmocni się jego pewność siebie.
Stres przed pierwszym dniem w szkole – tego unikaj
Stres związany z początkiem szkolnej drogi jest nieunikniony, postaraj się więc nie wzbudzać w dziecku dodatkowego lęku:
- Nawet w chwilach gniewu i zdenerwowania unikaj wypowiadania podobnych zdań: „poczekaj, skończą się wakacje i pójdziesz do szkoły, już tam cię wychowają", „nauczycielka doprowadzi cię do porządku”, „w szkole będziesz musiał się zmienić / będziesz musiał być samodzielny”. W ten sposób zbudujesz jedynie negatywny obraz szkoły, zaszczepisz w dziecku przekonanie, że to złe miejsce, którego należy się bać i w którym pojawią się wymagania niemożliwe do spełnienia.
- Nie strasz nauką. Nie mów, że wraz z rozpoczęciem szkoły życie zmieni się na gorsze, pojawią się uciążliwe obowiązki, zabraknie czasu na zabawę. W ten sposób już na początku zniechęcisz malucha do nauki. Staraj się podkreślać, że nauka w szkole to zdobywanie ciekawej, przydatnej wiedzy, wielka przygoda.
- Nie zaniżaj poczucia własnej wartości u dziecka. Nie sugeruj, że może nie poradzić sobie w szkole, bo np. nie wychodzi mu rysowanie. I nie karć, kiedy coś mu się nie udaje – widocznie maluch potrzebuje więcej czasu, żeby nauczyć się np. robienia szlaczków. Zamiast tego jak najczęściej podkreślaj dziecięce zalety i umiejętności, chwal, gdy nauczy się np. wiązać sznurowadła.
- Nie opowiadaj dziecku o szkole tylko i wyłącznie w superlatywach, nie przekazuj też nieprawdziwych informacji: „w szkole jest tak samo jak w przedszkolu”, „nauka wszystkim przychodzi bez trudu”. Prędzej czy później maluch poczuje się rozczarowany.
- Nie obciążaj dziecka nadmiernymi wymaganiami. Jeśli już na początku szkoły zapowiesz dziecku: „Mam nadzieję, że będziesz dostawać same piątki” czy „Z matematyki powinieneś być najlepszy w klasie”, maluch poczuje presję, nie będzie się uczył dla siebie, ale dla rodziców i szybko może stracić zapał do nauki.
PROŚBA DO RODZICÓW DZIECI W WIEKU SZKOLNYM...
Wkrótce zaczyna się nowy rok szkolny i chcę Was wszystkich Drodzy Rodzice prosić
o przysługę. Wiem, że ta informacja nie jest dla Państwa nowością bo "przecież każdy o tym wie" ale jest to naprawdę bardzo ważny komunikat aby każdy uczeń czuł się w naszej szkole dobrze i bezpiecznie, dlatego też pozwolę sobie umieścić kilka uwag.Proszę usiądź z dzieckiem/ dziećmi na 5 minut i wyjaśnij im, że bycie bardzo wysokim, niskim, pulchnym, chudym lub z innym kolorem skóry nie jest powodem do śmiechu. Albo, jeśli uczeń nosi te same buty każdego dnia. Wyjaśnij im, że używany plecak niesie ze sobą te same marzenia, co nowy.
Proszę naucz ich, aby nie wykluczali nikogo za "bycie innym" lub brak takich samych możliwości, jakie mogą mieć.
Wyjaśnij im, że drażnienie/nękanie boli i że chodzi się do szkoły, aby się NAUCZYĆ, a NIE KONKUROWAĆ.
Wszyscy mamy tę samą wartość. EDUKACJA ZACZYNA SIE W DOMU !!!!
Pedagog szkolny
Żywienie w roku szkolnym 2023/2024
Rodzice zainteresowani żywieniem dzieci w nowym roku szkolnym proszeni są o składanie deklaracji.
SZKOŁA – obiad jednodaniowy
I termin - deklaracje złożone do 1 września 2023 r. tj. piątek– żywienie od 5 września 2023 r.
II termin - deklaracje złożone od 4 września do 8 września 2023 r. tj. piątek– żywienie od 11 września 2022 r.
deklaracja_szkola_2023-2024.pdf
Deklaracje można składać mailowo - intendent.wg@gmail.com lub pobrać i zostawić w swojej szkole.W szkole w Wadowicach Górnych można wrzucać do opisanego pudełka w przedsionku szkoły od 8:00 do 15:00 (obok pudełka są puste druki deklaracji, które można wypełnić na miejscu).
ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY – śniadanie + obiad dwudaniowy
Informacje/deklaracje dotyczące żywienia na rok szkolny w oddziale przedszkolnym w Wadowicach Dolnych będą rozdawane na rozpoczęciu roku szkolnego.
deklaracja_-_Informacja_-_OP_Wadowice_Dolne_2023-2024.pdf
Ogłoszenie o nowych stawkach na żywieniowych
Informujemy, że od 1.09.2023 roku nastąpi zmiana wysokości stawki dziennej za żywienie zgodnie z zarządzeniem nr 5/2023 Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wadowicach Górnych z dnia 1.08.2023 r.
- 4,00 zł za jednodaniowy obiad w szkole podstawowej
- 7,60 zł za śniadanie + obiad w oddziale przedszkolnym w Wadowicach Dolnych
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Wszystkie