Święto Edukacji Narodowej to dla uczniów klasy pierwszej naszej szkoły czas składania ślubowania i przyjęcia do społeczności szkolnej.
Do tej uroczystości pierwszaki przygotowywały się od pierwszych dni września. Dzieci poznawały swoje prawa i obowiązki oraz zasady zachowania panujące w szkole.
W tym, wyjątkowym dniu nasze maluchy w strojach galowych, wyglądały bardzo uroczyście. Przejęci byli tym, że na sali obecni są rodzice, dyrekcja szkoły, uczniowie i nauczyciele. Wychowawczyni pani Agnieszka Wróbel przygotowała wspólnie z uczniami krótki program artystyczny. Dzieci zaprezentowały swoje talenty, zdolności i tym samym wykazały, że są gotowe stać się stuprocentowymi uczniami. W obecności zebranych osób odbyło się uroczyste ślubowanie. Następnie pani dyrektor Barbara Syper pasowała każdego pierwszaka na ucznia Szkoły Podstawowej im. ks. J. Początka w Wadowicach Dolnych. Było to duże przeżycie dla wszystkich obecnych. Zakończyło się wręczeniem pamiątkowych medali oraz ważnego dokumentu- legitymacji szkolnej.
W naszej bibliotece szkolnej co roku odbywa się również uroczystość pasowania na czytelnika uczniów klas pierwszych.
Dlatego później wszyscy zostali pasowani na czytelników. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało okolicznościowy medal czytelnika. Uroczystość przygotowali uczniowie klasy piątej pod opieką nauczyciela bibliotekarza pani Beaty Jakubus. Było to krótkie przedstawienie wprowadzające małych czytelników w świat książek oraz zagadki o bohaterach książek. Czytelnicy z klasy pierwszej poznali zasady poszanowania książek. Po przedstawieniu uczniowie złożyli uroczystą przysięgę.
Wspólne zdjęcia i życzeniami od pani dyrektor, uczniów, rodziców zakończyły tę miłą uroczystość.
Dzień Edukacji Narodowej to doskonały moment, by docenić codzienne zaangażowanie nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły. Dzieci podziękowały za trud i okazane serce. Tego dnia nie brakowało emocji i serdeczności, było dużo ciepłych słów od dyrekcji i rodziców.
Podczas uroczystości wręczono również Nagrody Dyrektora za szczególne osiągnięcia dla nauczycieli i pracowników szkoły.
Agnieszka Wróbel
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Pracownicy
składają serdeczne podziękowania
Rodzicom i Uczniom naszej szkoły
za życzenia i pyszny tort z okazji
Dnia Komisji Edukacji Narodowej.
Serdecznie dziękujemy za docenienie trudu naszej pracy, życzliwość, nieocenione wsparcie i zaangażowanie w działalność na rzecz szkoły.
4 października 2017 r. uczniowie z klas IV - VII, udali się na wycieczkę regionalną do pałacu w Łańcucie i Fly Parku
w Rzeszowie.
Najpierw udaliśmy się do Łańcuta. Tam zwiedziliśmy zamek, który jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Zamek już około 1610 roku został rozbudowany przez Stadnickich. Jednak całkowita jego rozbudowa nastąpiła w latach 1629-1641, gdy właścicielem obiektu był wojewoda Stanisław Lubomirski. Stąd często stosowana nazwa Zamek Lubomirskich w Łańcucie. Zamek został wtedy otoczony potężnymi fortyfikacjami bastionowymi, które uchroniły go przed zdobyciem przez Szwedów w 1655 i Węgrów w 1657 roku. W roku 1745 właścicielem zamku w Łańcucie został marszałek wielki koronny Stanisław Lubomirski, a po jego pełne władanie nad zamkiem uzyskała żona Izabela Lubomirska z Czartoryskich (powszechnie nazywana księżną marszałkową), która po 1783 roku tereny fortyfikacji ziemnych zamieniła na ogrody. Po jej śmierci, w roku 1816, Łańcut przeszedł w ręce jej wnuków Alfreda i Artura Potockich. W roku 1830 Łańcut stał się ordynacją z Alfredem Potockim jako pierwszym ordynatem. W czasie działań wojennych II wojny światowej zamek nie ucierpiał dlatego dziś mieści się w nim muzeum.
Zamek słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Zespół pałacowy otacza stary, malowniczy park w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony i zabudowania gospodarcze, ściśle niegdyś związane z codziennym życiem łańcuckiej rezydencji.
Wszystkie te atrakcje oglądaliśmy na żywo. Byliśmy w komnatach, bibliotece, teatrze, oraz powozowni gdzie przyglądaliśmy się wspaniałym powozom oraz podziwialiśmy trofea jakie przywozili Lubomirscy z wypraw safari. Oglądaliśmy też wspaniały ogród, storczykarnię i pobliskie korty tenisowe.
Następnym punktem wycieczki były wspólne zabawy w parku trampolin „Fly Park” w Rzeszowie. Tutaj zabawę zorganizował nam trener, pod którego bacznym okiem zapoznaliśmy się z regulaminem oraz rozgrzaliśmy swoje zdrętwiałe kości. Później zabawa rozkręciła się sama. Robiliśmy koziołki, zagrzebywaliśmy się w piankowych klockach, odbijaliśmy się na dużych i małych trampolinach. Ta zabawa bardzo nam się spodobała, niektórzy mówili nawet, że była spełnieniem ich marzeń.
Na zakończenie nakarmiliśmy nasze brzuszki i weseli wróciliśmy do naszych domów.
Kierownikiem wycieczki była Beata Jakubus, a opiekunkami Krystyna Betel i Halina Czaja.
W dniach 25 – 29 września 2017 r. nasi uczniowie po raz kolejny uczestniczyli w akcji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia pod hasłem „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Uczniowie przez cały tydzień powtarzali tabliczkę mnożenia na lekcjach matematyki oraz spacerując po korytarzach szkolnych. Codziennie witali się innym hasłem związanym z tabliczką mnożenia, uczestniczyli w różnego rodzaju grach i zabawach związanych z mnożeniem. 29 września 2017r. powołani uczniowie w komisjach egzaminacyjnych sprawdzali „tabliczkową wiedzę” kolegów, a także osób dorosłych – rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły. Każdy, kto w wyznaczonym limicie czasowym zdołał bezbłędnie podać pięć wyników działań, otrzymywał tytuł oraz certyfikat MT EXPERT. Ponadto na lekcjach uczniowie rozwiązywali zagadki i łamigłówki związane z tabliczką mnożenia. W klasach IV – VII został przeprowadzony konkurs na klasowego mistrza tabliczki mnożenia. Odbyły się także konkurencje sportowo-matematyczne o tytuł: Piłkarza Matematyka, Tenisistę Matematyka oraz Króla i Królowej Skakanki. Wszystkie działania przyczyniły się do przypomnienia i utrwalenia tabliczki mnożenia po długich wakacjach, a także uświadomienia, iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym. Koordynatorem akcji była pani Halina Czaja.
Dzieci mogą być w posiadaniu substancji niebezpiecznych dla zdrowia.
Komenda Powiatowa Policji w Dąbrowie Tarnowskiej jest w posiadaniu informacji dotyczących pojawienia się na terenie Powiśla Dąbrowskiego silnie toksycznych „tabletek” zawierających pochodne ekstazy, które kształtem i kolorem przypominają słodycze - w formie „misiów”.
Jak wynika z poczynionych ustaleń bezpośrednio narażone mogą być osoby małoletnie, gdyż substancje takie mogły być udzielane w rejonie szkół na terenie powiatu dąbrowskiego.
Apelujemy do rodziców o zachowanie czujności, przeprowadzenie rozmów profilaktycznych z dziećmi, szczególnie z tymi najmłodszymi, aby nie przyjmowały słodyczy od obcych osób, jak również o sprawdzenie rzeczy osobistych swoich pociech pod kątem posiadania tego typu substancji, słodyczy nieznanego pochodzenia. Prosimy rodziców o szczególny nadzór nad swoimi pociechami, zwrócenie uwagi na niepokojące zachowanie.
W razie posiadania jakichkolwiek informacji na temat takich niebezpiecznych, podejrzanych substancji prosimy o kontakt z najbliższą jednostką Policji pod numer alarmowy 997.
Akcja obejmuje swym zasięgiem ponad 130 państw z całego świata. Została ona zapoczątkowana w 1993 roku przez australijskiego żeglarza.
Akcja „Sprzątanie Świata” jest interesującą metodą pracy wychowawczej oraz wartościowym sposobem na realizację wolontariatu. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia. Jest to akcja edukacyjna, mająca na celu wsparcie selektywnej zbiórki odpadów, oszczędzania energii, ograniczonego zużycia zbędnych opakowań. Jej efektem ma być zmiana naszych przyzwyczajeń i stylu życia na bardziej przyjazne środowisku. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem: „Nie ma śmieci - są surowce”, o czym informował plakat przekazany dla szkoły przez „Fundację Nasza Ziemia”. Uczniowie naszej szkoły aktywnie wsparli wolontariat dla swojej planety. Posprzątali teren wokół szkoły, cmentarza, GOKS i R, sklepu, kościoła oraz przydrożne rowy przy drodze z Wadowic Dolnych w kierunku Wampierzowa. Śmieci segregowali do specjalnie oznakowanych worków - czarnych na odpady zmieszane, zielonych na szkło i żółtych na plastik. Wykonali również prace plastyczne do konkursu na interpretację hasła tegorocznej akcji.
Wiesława Bożek
Dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2017/2018
Zgodnie z treścią Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie organizacji roku szkolnego z dnia 11 sierpnia 2017 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 1603)
31 października 2017r. (wtorek)
22 grudnia 2017r.(piątek)
30 kwietnia 2018r. (poniedziałek)
2 maja 2018r. (środa)
4 maja 2018r.(piątek)
1 czerwca 2018r. (piątek)
7 września 2017 roku, w czwartek, Szkoła Podstawowa im. ks. J. Początka wzięła udział w ogólnopolskiej akcji- Narodowe Czytanie „ Wesela” St. Wyspiańskiego.
To szczególne wydarzenie rozpoczęła pani dyrektor Barbara Syper. Przywitała tegorocznych gości, którymi byli- Wójt gminy Wadowice Górne pan Jerzy Kos, Przewodnicząca Rady Gminy pani Anna Niedbała i Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej pan Jan Bigda. Następnie oddała głos młodzieży z klasy VII, która w formie prezentacji, przedstawiła życie i twórczość Stanisława Wyspiańskiego. Przedstawione informacje stały się niezbędne w quizie na temat Wyspiańskiego, przygotowanym przez jedną z organizatorek- panią Beatę Jakubus. W konkursie wzięli udział przedstawiciele każdej ze starszych klas. Zwycięzcy- Magdalena Maziarz z klasy VI i Karol Czepiel z klasy V, a także pozostali uczestnicy rywalizacji- otrzymali nagrody ufundowane przez Dyrektora Biblioteki. Kolejnym punktem programu było krótkie czytanie „ Wesela” przez pana Prezydenta Andrzeja Dudę i jego małżonkę Agatę Dudę, które dzieci i młodzież mieli okazję usłyszeć i zobaczyć poprzez zarejestrowany przekaz internetowy.
Ponieważ „ Wesele” jest utworem zbyt trudnym i mógłby okazać się niezrozumiały dla uczniów szkoły podstawowej, organizatorki szkolnej uroczystości, pani Beata Jaakubus i Krystyna Betel , postanowiły uczcić inna polską poetkę – Wandę Chotomską. Autorka wielu wierszy dla dzieci okazała się bliższa sercu naszych uczniów , którzy z wielką radością
i entuzjazmem wysłuchali jej wierszy czytanych przez naszych gości. „ Kokoszka”, „ Masz babo placek” czy „ Skąd się biorą dziury w serze?” zaproszeni goście odczytali przy aplauzie naszych najmłodszych uczniów. Spotkanie z literaturą
i dwoma ich wybitnymi przedstawicielami – Stanisławem Wyspiańskim i Wandą Chotomską- zakończyło się wspólnymi zdjęciami, by chociaż tak upamiętnić to wyjątkowe wydarzenie.
Młodsze klasy , już w swoich salach, także wzięły udział w konkursie – plastycznym- pt. „ Z czym ci się kojarzy wesele?” . Najlepsze prace zostały nagrodzone słodkimi upominkami przekazanymi przez Wójta Jerzego Kosa i Dyrektora Biblioteki Jana Bigdę.
Opracowała: Krystyna Betel
Powered by aSc EduPage