Podziel się dobrem
Udział w ogólnopolskiej akcji edukacyjno-profilaktycznej "Nie hejtuję – reaguję”
- 1
Dzisiejszy internet zalewany jest treściami, które mają znamiona mowy nienawiści, hejtu i cyberprzemocy. Obrażanie, znieważanie i ośmieszanie to stały krajobraz w komentarzach pod filmami, zdjęciami, postami, czy artykułami. Tymczasem powszechność hejtu i mowy nienawiści w sieci niosą za sobą konsekwencje nie tylko dla ofiar, ale także dla innych ich odbiorców, którzy oswajają się z przemocą w internecie i funkcjonują w atmosferze przyzwolenia na nią.
Dlatego włączyliśmy się do akcji edukacyjno-profilaktycznej „Nie hejtuję – reaguję” zorganizowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, w której szczególny nacisk położony jest na rolę świadków hejtu, cyberprzemocy i mowy nienawiści. Kluczową kwestią walki z hejtem jest bowiem reagowanie na to zjawisko – a reagować powinny zarówno ofiary, jak i świadkowie hejtu. Kampania zwraca uwagę na konieczność podejmowania działania w sytuacji zetknięcia z cyberprzemocą m.in. poprzez zgłaszanie krzywdzących treści administratorom stron czy wsparcie dla ofiary.
W klasach 1-3 oraz klasach 4-6 zostały przeprowadzone zajęcia profilaktyczne z zakresu cyberprzemocy, hejtu oraz mowy nienawiści, ze szczególnym uwzględnieniem roli świadka w tych procesach w oparciu o scenariusze przygotowane przez Fundacje Dajemy Dzieciom Silę.
W klasach 4-6 przeprowadzono konkurs na plakat "Nie hejtuję - reaguję", natomiast uczniowie klas 7-8 wykonali prezentacje multimedialne dotyczące tego zagadnienia.
Sukces naszej uczennicy
Uczennica naszej szkoły - Patrycja Łabuz, zajęła 2 miejsce w gminnym konkursie plastycznym pt."Rodzina bez przemocy". Jest to już kolejny, plastyczny sukces Patrycji. Życzymy więc jeszcze wielu, wielu takich :))) i większych sukcesów.
W tymże konkursie wzięli też udział: Mateusz Ziobro, Klaudia Strzyż, Magdalena Pietras i Amelia Lis. Wszyscy otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy.
Serdecznie im gratulujemy i zachęcamy do dalszej aktywności.
Koordynator konkursu - Beata Jakubus
Uczniowie klas IV - V na wrotkach
- 8
Bajkowe Andrzejki klas 0 - IV
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Bajkowe Andrzejki klas 0 - IV.
44
Warsztaty pszczelarskie
W dniu 27 listopada 2019r. nasza szkoła gościła Stowarzyszenie Pszczelarzy z Mielca „Pszczela Rodzina”. W ramach edukacji ekologicznej przeprowadzono warsztaty pt. „Znaczenie ochrony środowiska w życiu człowieka oraz owadów pożytecznych (zapylających) –przykład- pszczoła miodna”. Oprócz wielu ciekawostek i szerokiej wiedzy przekazanej uczniom prowadzący pokazali jak wykonać świecę z plastra wosku. Miłym zakończeniem była degustacja pysznego miodu.
40
Andrzejkowe zabawy
Andrzejki to ostatnia chwila do zabawy tuż przed nadchodzącym adwentem. Z tej okazji 28 listopada w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Ulubiona muzyka uczniów i dekoracje sprawiły, że wszyscy poczuli tę niezwykłą atmosferę i cudownie się bawili. Na dyskotece andrzejkowej oczywiście nie zabrakło również wspólnych zabaw przygotowanych przez uczniów z klas V-VIII, którzy urozmaicali sobie w ten sposób ten niezwykły wieczór. Ponadto poczęstunek i wspólne spędzanie czasu z cała pewnością zintegrowało naszych uczniów jeszcze bardziej. Wszyscy wspaniale się bawili i na pewno na długo zachowają wiele wspomnień.
Krystyna Betel
Dzień Pluszowego Misia w naszej szkole
Dzień Pluszowego Misia obchodzimy w listopadzie. Święto jest bardzo sympatyczne
i coraz powszechniej obchodzone na całym świecie, a jego data wcale nie jest przypadkowa. Dzień Pluszowego Misia co rok obchodzimy 25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny.Mało kto wie, że pluszowy miś to zabawka- symbol z niezwykłą historią. Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który
w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem
w waszyngtońskiej prasie. Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie
w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy.Dziś pluszowy miś to kultowa zabawka na całym świecie i mimo upływającego czasu oraz pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych rozrywek dla dzieci, bywa największym przyjacielem dziecka.
Popularność maskotki sprawiła, że zaczęto ją chętnie wykorzystywać w powstających bajkach dla dzieci. Na tej fali powstało wiele kultowych misiowych postaci takich jak m. in. Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Miś Barnaba. W Polsce również narodzili się nowi pluszowi bohaterowie np. Miś Uszatek, Miś z okienka, Miś Coralgol. Z resztą każdy może nazwać swego misia jak tylko chce- byleby pozostał jego przytulanką przez długi czas.
Wszystkie, choć wyglądem różnią się od siebie, są pluszowymi niedźwiadkami. Ponadczasowość pluszowych misiów sprawiła, że bajki są chętnie oglądane przez kolejne pokolenia dzieci. Sam pluszak jest ponadto symbolem dobra, miłości, ciepła, łagodności
i opiekuńczości, czyli tego, czego jako ludzie bardzo pragniemy. Nic dziwnego, że pluszowe misie z dzieciństwa często towarzyszą nam również w dorosłości i są chętnie wybierane jako maskotki uświetniające różne miejsca czy wydarzenia.W naszej szkole Święto Pluszowego Misia obchodzono z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego. W tym dniu rozdawano naklejki z wizerunkiem pluszaka. Warto podkreślić, że dzięki uprzejmości Babci naszego przewodniczącego SU Mateusza Ziobro, mogliśmy się dodatkowo cieszyć wspaniałymi ciasteczkami w formie misia, których skosztowały dzieci
z całej szkoły. Dlatego też raz jeszcze dziękujemy za pomoc w organizacji tego przesympatycznego święta!!!Krystyna Betel
Zaangażowaliśmy się w konkurs fotograficzny
W tym roku szkolnym uczniowie naszej VII klasy realizując podstawę programową z plastyki, temat o fotografii, tak ambitnie przystąpili do jej realizacji, iż w jej rezultacie powstały piękne zdjęcia miejscowych kapliczek i pomników. Ochota do robienia zdjęć była wielka więc postanowiliśmy to wykorzystać biorąc udział w konkursie pt; "Zachować dla przyszłości - II wojna światowa w naszej pamięci". Konkurs zorganizowało Archiwum Państwowe w Rzeszowie oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Zadania uczestników polegały na wykonaniu fotografii pomnika związanego z II wojną światową oraz opisaniu jego historii. Rok 1939 był rokiem szczególnym w historii naszej Ojczyzny. Początek wojny, która w niedługim czasie ogarnęła praktycznie cały świat to tragiczny okres nie tylko w dziejach naszej Ojczyzny, ale także poszczególnych rodzin czy osób.
W ten sposób powstały dwa projekty wykonane przez Karola Czepiela i Dawida Srokę, które zostały zgłoszone do konkursu.
Koordynatorki projektu ; Beata Jakubus i Justyna Owcarz
Podziękowania
Podsumowanie konkursu historycznego
Uczniowie naszej szkoły; Klaudia Strzyż, Mateusz Ziobro i Karol Czepiel przygotowali prace do konkursu historycznego dla szkół podstawowych pt; „Chcieliśmy wolnej Polski” pod patronatem Premiera RP Mateusza Morawieckiego, Prezesa IPN dr Jarosława Szarka oraz Podkarpackiego Kuratora Oświaty.
Uczniowie mieli za zadanie opracowanie portfolio poświęconego wybranej postaci – bohaterowi walk o niepodległość Polski z okresu 1939-1989, z terenu województwa podkarpackiego. Nasza drużyna opracowała portfolio dotyczące postaci związanej z naszą wadowicką ziemią- Józefa Rządzkiego. Dotarła do wielu dokumentów, zdjęć i miejsc związanych z życiem i bohaterskimi czynami pułkownika, a następnie zrealizowała cel jakim było wykonanie broszury.
Kilka zdań zamieszczonych w pracy:
Józef Rządzki – urodzony 11 listopada 1906 roku w Rzędzianowicach nieopodal Mielca. Jego rodzice Karol i Apolonia z domu Krówka, byli spokojnymi oraz skromnymi rolnikami, aż do czasu ...
Podczas I wojny światowej, dokładniej w 1916 roku, zmarł jego ojciec - żołnierz austriacki. Tylko dzięki pomocy przyrodniego rodzeństwa ukończył w 1927 roku Gimnazjum i Liceum w Mielcu. Po maturze podjął naukę w Studium Pedagogicznym przy UJ w Krakowie. Tam też ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Piechoty nr. 5 w stopniu sierżanta podchorążego.
Od 1929 r. pracował jako nauczyciel w powiecie Ostrołęckim. Wybijał się jako oficer, dzięki czemu został powołany na kursy i ćwiczenia wojskowe. Kolejny raz awansował 1 stycznia 1939 r.
Już we wrześniu musiał uczestniczyć w walce pod Nabory- Jakać, Zambrowem i Andrzejewem. Po kapitulacji 18 Dywizji Piechoty ucieka z niewoli w skromnym ubraniu cywilnym. Kierował się na wschód , gdzie po drodze napotkał rozbity oddział Wojska Polskiego, przy czym wraca do munduru – zostaje szeregowcem.
Jednak niezbyt długo. Po 20 dniach dostaje się do niewoli sowieckiej. Na szczęście unika Katynia. Dotarł do Bieli w listopadzie 1939 r., gdzie przebywa wraz z żoną i synem. Jedną z myśli wówczas był wyjazd do Francji. Jednakże za namową kolegów, włączył się w działalność konspiracyjną w Związku Walki Zbrojnej.
Początkowo jest oficerem broni obwodu ZWZ Mielec. Następnie zostaje zastępcą komendanta, a później komendantem. W latach 1941-42 używa pseudonimu „Zdun” Aktywnie włączył się do pracy przy wydawaniu biuletynu podziemnego „Odwet” gdzie współpracował z kolegą z czasów szkolnych, Władysławem Jasińskim ps. „Jędruś”.
Po zatrzymaniu kolportera biuletynu „Odwet”, w nocy 21 lutego 1941 roku do jego domu w Rzędzianowicach przyjechało gestapo. Nie zastano Rządzkiego w domu, natomiast aresztowano jego brata. W obawie przed aresztowaniem Józef opuścił Mielec i wyjechał do Warszawy.
Gdy w czerwcu 1942 roku pod przybranym nazwiskiem „Kordyszewski” zjawił się w Kolbuszowej, zatrudniony został jako brygadzista przy melioracji rzeki Nil przepływającej przez miasto. Praca ta stanowiła alibi dla kontynuacji jego działalności konspiracyjnej i obserwacji niemieckiej wyrzutni rakietowej V1 i V2 w Bliznej.
Po wojnie wraca do Ostrowi Mazowieckiej, gdzie przez około rok mieszkał z rodziną.
W grudniu 1947 roku został aresztowany i skazany na dwukrotną karę śmierci. Jednakże dostał dożywocie. Po dziesięciu latach, czyli w 1957 r. dostał roczny urlop, a później darowano mu karę.
Został w Ostrowi Mazowieckiej aż do 1995 roku, gdzie zmarł.
Narodowe Święto Niepodległości i Święto Szkoły
- 32
Niezwykle uroczyście w piątek 8 listopada 2019 roku społeczność Szkoły Podstawowej im. ks. Józefa Początka obchodziła Narodowe Święto Niepodległości i Święto Szkoły.
O godzinie 9.00 w kościele parafialnym pw. św. Franciszka w Wadowicach Dolnych nauczyciele, uczniowie oraz zaproszeni goście uczestniczyli we mszy św. prowadzonej przez ks. proboszcza Jacka Naleźnego. Następnie wszyscy przeszli za pocztem sztandarowym do szkoły, gdzie obejrzeli inscenizację odwołującą się do historii Polski. Przywołano najważniejsze wydarzenia z dziejów XIX i XX wieku, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Ostatnie sceny przywołały postać Patrona Szkoły ks. Józefa Początka.
O godzinie 11.11 nauczyciele wraz z dyrektor szkoły, uczniowie i przedszkolaki, goście – pan wójt Michał Deptuła, pani sołtys Janina Midura, pani dyrektor GOKSiR Elżbieta Augustyn-Gruszka, pan Józef Kagan - oraz ks. proboszcz Jacek Naleźny wspólnie odśpiewali hymn Polski.
Inscenizacja: mgr Justyna Owcarz
Dekoracje: mgr Beata Jakubus
Muzyka: mgr Marta Giża-Mydlarz
Ceremoniał: mgr Krystyna Betel
Zdjęcia: mgr Anna Boicetta
Obsada:
Anna Kołton, Magdalena Maziarz, Klaudia Strzyż, Emilia Kozioł, Dawid Sroka, Łukasz Walas, Paweł Kiełbasa, Karol Czepiel, Łukasz Machaj, Rafał Machaj, Przemysław Pilawiecki, Alex Lis, Adam Pietras, Karol Kusiak, Konrad Kowal, Wojciech Kilian, Mateusz Ziobro.
Opracowanie: Justyna Owcarz
Pasowanie na ucznia
„Witaj szkoło, witaj nasza dobra szkoło.
Przyjmij nas radośnie, miło i wesoło.”Rozpoczęcie nauki w szkole jest ważnym momentem życia każdego dziecka.
Z niecierpliwości czeka ono każdego dnia na spotkanie ze szkołą, z nowymi wiadomościami, przygodami, kolegami. Czeka na dzień, w którym stanie się prawdziwym uczniem i poprzez ślubowanie oraz pasowanie zostanie włączone do społeczności szkolnej. Ta ważna uroczystość odbyła się w naszej szkole w dniu 30 października 2019 roku.Dzieci uroczyście ślubowały :
-być pilnymi i wzorowymi uczniami ,
-dbać o honor i dobre imię szkoły i klasy,
-szanować nauczycieli i rodziców,
-pomagać słabszym i potrzebującym,
-kochać swoją Ojczyznę i przyczyniać się do jej rozwoju.
Po krótkiej części artystycznej pani dyrektor Barbara Syper dokonała pasowania każdego dziecka na ucznia Szkoły Podstawowej im. ks. J. Początka w Wadowicach Dolnych.
Później uczniowie obejrzeli inscenizację bajki „Jaś i Małgosia” i zostali przyjęci przez panią Beatę Jakubus do grona czytelników szkolnej biblioteki.
Dzieci otrzymały pierwszy dokument tożsamości czyli legitymację szkolną, pamiątkowe dyplomy, zakładki oraz „coś słodkiego”.
Następnie pierwszoklasiści zostali zaproszeni na mały poczęstunek przygotowany przez ich rodziców, którzy włączyli się w organizację tej uroczystości.
Opracowała: Agnieszka Wróbel
30
Pasowanie uczniów klasy I na czytelnika
W naszej bibliotece szkolnej co roku odbywa się uroczystość pasowania na czytelnika uczniów klas pierwszych. W tym roku, uroczystość ta odbyła się 30 października.
Uroczyste przedstawienie o Jasiu i Małgosi przygotowali uczniowie z klas VI i VII. Podczas przedstawienia, pierwszaki zostały zabrane przez bohaterów bajki do cudownej krainy gdzie spotkały się z postaciami z bajki. Dzięki ciekawej grze szkolnych aktorów, jeszcze raz przeżyły perypetie Jasia i Małgosi ich rodziców oraz Wiedźmy i Baja, Artyści wprowadzili małych czytelników w świat bajki oraz zachęcili do korzystania ze szkolnej biblioteki.
Mali czytelnicy z klasy pierwszej poznali też zasady poszanowania książek. Po przedstawieniu złożyli uroczystą przysięgę - dlatego zostali przyjęci w poczet braci czytelniczej naszej szkoły.
Na pamiątkę zostali nagrodzeni oryginalnymi dyplomami oraz zakładkami do książek.
Beata Jakubus
5
Hołd dla Patrona
31 października przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły wraz z opiekunem złożyli hołd Patronowi – ks. J. Początkowi. Wyrazem tego było złożenie kwiatów na grobie, który znajduje się na cmentarzu parafialnym w Wadowicach Górnych. Przewodniczący SU Mateusz Ziobro i jego zastępca Magdalena Pietras uporządkowali teren wokół grobowca, złożyli pamiątkowy wieniec i zapalili w imieniu naszej społeczności szkolnej symboliczny znicz. To wyraz naszego szacunku, pamięci i nasz zaszczytny obowiązek.
Krystyna Betel
Bierzemy udział w akcji MEN "Szkoła Pamięta"
W tym roku nasz szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji #SzkołaPamięta i 25 października odwiedziliśmy tutejszy cmentarz. Uczniowie zatroszczyli się o groby osób zasłużonych dla naszej miejscowości i regionu. Ponadto odwiedzili miejsca spoczynku, o które nikt od dawna już nie dba- są to najstarsze grobowce na tutejszym cmentarzu. Młodzież uporządkowała mogiły i ich otoczenie. Nadchodzące Święto Zmarłych zmusza nas do zadumy i refleksji nad przemijaniem. To także okazja do okazania szacunku tym, którzy swoją pracą i działalnością stworzyli naszą teraźniejszość. Pamiętamy i dziękujemy.
Krystyna Betel
Wycieczka rowerowa połączona z warsztatami profilaktycznymi "Nie zmarnuj swojego życia"
Nie zmarnuj swojego życia – pod takich hasłem 23.10.2019 r. w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Wadowicach Górnych miały miejsce interaktywne warsztaty profilaktyczne. Uczestnikami byli uczniowie klas VI-VIII.
Spotkanie z młodymi ludźmi, którzy wyrwali się ze szponów nałogu i dziś dają świadectwo życia ku przestrodze innych, to chyba najlepsza lekcja dla młodzieży znajdującej się na początku drogi swojego życia. To teraz dokonuje się wyboru, to teraz podejmuje się decyzje brzemienne w skutki i teraz wybiera środowisko i cel życia. By nie popełnić błędów, nie marnować szans dawanych przez życie i nie pogubić się, trzeba wiedzieć czego się wystrzegać i jak żyć. Zaproszeni goście opowiadając o sobie przestrzegali, że życie jest tylko jedno i trzeba je dobrze przeżyć. Dziś są znanymi raperami i współpracują z najlepszymi muzykami w Polsce. Zawsze jednak w ich piosenkach są rady dla młodszych od nich, by nie popełniać ich dawnych błędów.
Dzięki niebanalnemu prowadzeniu zajęć, doskonałemu kontaktowi z młodzieżą i muzyce, program profilaktyczny spotkał się z doskonałym odbiorem wśród młodzieży. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie. Program profilaktyczny połączony był z wycieczką rowerową, która dodatkowo uatrakcyjniła ten dzień.
Krystyna Betel
12
Światełko dla Łyczakowa- zakończenie akcji
23 października miało miejsce zakończenie pierwszej tego typu akcji charytatywnej, czyli
„Światełka dla Łyczakowa”. Nasi uczniowie, tak jak wszyscy ze szkół z terenu gminy Wadowice Górne wzięli udział w zbiórce biało- czerwonych zniczy przeznaczonych na nekropolie za naszą wschodnią granicą. Razem z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży z Wadowic Górnych, strażakami OSP Wadowice Dolne zebraliśmy ponad 1000 zniczy, które już w sobotę 26.10.2019 r. zostaną przekazane naszym rodakom ze Lwowa i okolic.
1 listopada zapłoną światełka pamięci od tych, którzy pamiętają i kultywować będą tę chlubną tradycję w kolejnych latach. Na żywo zakończenie akcji transmitowała Telewizja Rzeszów, która od lat wspiera ten szczytny cel i propaguje akcję w południowej Polsce. Nasi uczniowie mieli okazję podzielić się spostrzeżeniami przed kamerą i pokazać swoje zaangażowanie. Dziękujemy pani Dyrektor SOKiR Wadowice Dolne za umożliwienie udziału w tej akcji - na pewno za rok znów będziemy wspierać naszych rodaków za wschodnią granicą!Krystyna Betel
Filmowe horyzonty
Nasza szkoła od października bierze udział w projekcie edukacyjnym „ Nowe horyzonty edukacji filmowej” organizowanym przez kino Galaktyka Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. Program realizowany jest od ponad 10 lat, a nasza szkoła zaangażowała się w niego po raz drugi. Program NHEF jest zgodny z podstawa programową MEN. Od października do kwietnia odbywają się projekcje filmowe dla uczniów, realizowane w cyklach tematycznych, dostosowanych do wszystkich etapów edukacyjnych. W tym roku szkolnym młodzież z klas VI-VIII miała okazje uczestniczyć w pierwszym z 5 zaplanowanych wyjazdów.
22.10.2019 r. nasi uczniowie oglądali film „Chłopiec i świat”. To animowana historia małego chłopca, który wychowuje się na wsi. Wkrótce jednak jego ojciec opuszcza rodzinę
i wyjeżdża do miasta, do pracy. Stęskniony malec postanawia go odszukać i wybiera się
w niezwykłą podróż pełną niebezpieczeństw, nowych doświadczeń i obrazów życia. Jego wyprawa to zderzenie dziecięcej naiwności i niewinności z bezdusznym , pełnym zła światem. Konsumpcjonizm, wyzysk i brutalność zmienia chłopca, który dojrzewa , nie tracąc przy tym najważniejszego- miłości i szacunku do ludzi. Utwierdza się też w przekonaniu, że największą siłą w życiu jest rodzina.Uczniowie w skupieniu oglądali film, który był tym trudniejszy w odbiorze, że nie posiadał dialogów, a wszystkie obrazy były raczej symboliczne. Czekamy na kolejne seanse i równie niezwykłe przekazy filmowe.
Krystyna Betel
Powiatowy konkurs wiedzy "Razem bezpiecznie na drodze. Sprawdź swoją wiedzę na 100. rocznicę powołania Policji Państwowej".
Za nami finał Powiatowego Konkursu Wiedzy o Policji oraz Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym pod nazwą "Razem bezpiecznie na drodze. Sprawdź swoją wiedzę na 100. rocznicę powołania Policji Państwowej". W konkursie wzięła udział młodzież z szkół podstawowych na terenie powiatu mieleckiego - w sumie 29 osób. Finał odbył się 21 października 2019 r. Naszą szkołe reprezentował uczeń klasy V Konrad Kowal, który wygrał etap szkolny.
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Wszystkie