Dnia 15 września 2021 roku uczniowie klas VI, VII i VIIIa Szkoły Podstawowej im. Ks. Józefa Początka w Wadowicach Dolnych uczestniczyli w wycieczce do Sandomierza.
Wąwóz Królowej Jadwigi to pierwszy punkt, który zwiedzili uczniowie. Stanowi on pomnik przyrody, znajdujący się pod ochroną. Młodzież miała okazję poznać etapy jego powstania oraz budowę geologiczną.
Kolejnym etapem wycieczki było poznanie ciekawej historii Zamku Królewskiego oraz przybliżenie postaci Kazimierza Wielkiego, który wniósł wiele zasług w powstanie tego miejsca.
Ciekawostką okazało się przejście przez Ucho Igielne, wiążące się z dawną legendą, według której przechodzić mogą przez nie tylko osoby o czystej duszy. W przeciwnym razie furta zamyka przejście.
Aby ukazać młodzieży prawdziwy klimat historii Sandomierza, przewodnik oprowadził wszystkich po podziemnej trasie turystycznej. Sandomierskie lochy do dziś otacza aura tajemnicy. Drążone przez wieki pod miastem korytarze i piwnice, według ustnych przekazów, ciągną się do podmiejskich wiosek Kobierniki i Krakówka.
Po zakończeniu z trasy podziemnej uczniowie dość entuzjastycznie podeszli do kolejnego etapu wycieczki. Zbrojownia Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej to niezwykłe miejsce, gdzie każda osoba może na chwilę przenieść się w dawne czasy i na własnej skórze poczuć ciężar, z którym zmagał się rycerz przymierzając zbroje rycerzy, husarzy, pikinierów, poznać wagę miecza, szabli.
Uczniowie mieli także okazję przenieść się w świat znanego serialu „Ojciec Mateusz”, poznając dość popularne miejsce, jakim jest Muzeum Ojca Mateusza. Goście odwiedzający wystawę mogli wejść do kościoła, który dotychczas znali jedynie z telewizyjnego ekranu. Obejrzeli także pokój biskupa, plebanię, posterunek policji, a nawet celę. Wszystkie pomieszczenia zostały zaaranżowane na wzór pomieszczeń serialowych z użyciem oryginalnych elementów scenografii. Odwiedzający mogli podejrzeć przy pracy księdza Mateusza Żmigrodzkiego, gospodynię Natalię Borowik oraz policjantów – Oresta Możejkę i Mieczysława Nocula.
Po tylu atrakcjach niestrudzona młodzież udała się do Bazyliki katedralnej Narodzenia N.M.P. Odwiedzający byli zachwyceni urokiem tego miejsca oraz jego bogatym późnobarokowym i rokokowym wnętrzem.
Tuż przed samym obiadem uczniowie mogli również sprawdzić swoich sił podczas wybijania monet, które na pamiątkę zabrali do domu.
Etapem podsumowującym wyjazd był rejs po Wiśle a takze spacer nad Jeziorem Tarnobrzeskim.
Zadowoleni i bogaci we wrażenia uczniowie jeszcze tego samego dnia wrócili do domu.
Opracowała: pani Marzena Wesołowska