• Lektura w pudełku

          • Co zrobić, by uczniowie zaczęli czytać lekturę? Sposobów jest wiele. Jednym z nich może być projekt LEKTURA W PUDEŁKU. Na czym polega?
            Na pewno na przeczytaniu tekstu, ponieważ samo streszczenie nie sprawi, że uczeń będzie wiedział, co powinno się znaleźć w owym tajemniczym pudełku. Uczniowie klasy 3a w ten nietypowy sposób omawiali lekturę „Dzieci z Bullerbyn”. Każde dziecko miało „włożyć lekturę do pudełka” – czyli włożyć do niego wszystko, co kojarzy się z tą książką. Prezentacja poszczególnych przedmiotów odbywała się na środku klasy. Należało zadbać o wypowiedź a nauczyciel zadawając pytania, dopytywał o szczegóły, powiązania - tym samym z łatwością sprawdził, kto przeczytał lekturę. Powstały wspaniałe prace przestrzenne, gdyż każdy miał inne skojarzenia. Zapraszam do podziwiania kreatywności uczniów.

             

            Opracowała:

            Katarzyna Pietras

          • Dzień profilaktyki

          • W dniu dzisiejszym tj. dn. 28 listopada odbyły się w naszej szkole warsztaty profilaktyczne dla uczniów klas 4-8 oraz prelekcja dla rodziców. Na wniosek dyrektora oraz pedagoga szkolnego organizatorem spotkania było Polskie Centrum Profilaktyki w Krakowie. Tematem warsztatów dla młodzieży była: Przemoc werbalna - czyli o krzywdzącej sile słów.
            O przemocy bardzo często mówimy w kontekście jej fizycznej odmiany, tymczasem werbalna forma pozostaje bagatelizowana, a jej znaczenie umniejszane. Dlaczego? Zachowania, takie jak krzyk, ironia, ocena czy żarty z drugiej osoby nie budzą sprzeciwu społecznego. Wydają się normalne, wręcz „niewinne” i traktowane są jako rodzaj komunikacji. Nic bardziej mylnego takie słowa mogą negatywnie odcisnąć się na psychice dziecka. Dlatego, warto na każdym etapie wychowania najmłodszych walczyć o wyższą świadomość osób pracujących z dziećmi oraz ich rodziców w zakresie dobrej komunikacji. Prelekcja dla rodziców dotyczyła tematu: Jak rozmawiać z dziećmi aby nas słuchało?" Licznie zgromadzeni rodzice dowiedli swą obecnością, iż temat jest dla nich ciekawy i na czasie. Z dużym zainteresowaniem słuchali ważnych rad, wskazówek by w procesie komunikacji nie ominąć ważnego aspektu. Prowadząca prelekcję p. Ania omawiała m.in. warunki dla aktywnego słuchania, techniki wspomagające aktywne słuchanie, psudosłuchanie, bariery w komunikacji interpersonalnej i wiele innych wątków. Każdy rodzic zapewne wyszedł z spotkania z usystematyzowaną i bogatszą wiedzą.

          • Dzień Pluszowego Misia

          • 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. W przedszkolu jak co roku Święto Pluszowego Misia jest obchodzone bardzo szczególnie. Nasze przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy piosenkach, a także uczestniczyły w zabawach ruchowych, konkursach, quizach i zgadywankach. Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu i radości. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas

          • Kolejny moduł Projektu Edukacyjnego pt." Razem przez świat" w klasie I

          • W listopadzie został zrealizowany kolejny moduł Projektu Edukacyjnego pt." Razem przez świat". W związku z tym, że w tym miesiącu mamy Święto Odzyskania Niepodległości uczniowie klasy pierwszej podjęli wyzwanie z modułu " Moja ojczyzna". Analizowali kontury Polski poprzez tworzenie indywidualnych mapek wraz z zaznaczeniem głównych rzek, gór oraz miast. Poznawali również postacie związane z historią naszego kraju: Adama Mickiewicza i papieża Jana Pawła II. Oglądali krótkie prezentacje tych osób, a na zakończenie zajęć wykonywali kolorowankę każdej z nich. Te działania pomogły przybliżyć naszym wychowankom wiedzę dotyczącą Polski, jej głównych walorów geograficznych i historycznych.

          • Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Gramy zmysłami”.

          • Kolejnym tematem podjętym w ramach Projektu Edukacyjnego " Gramy zmysłami" była " Sensoryczna matematyka ". Wychowankowie oprócz wrażeń sensorycznych w obrębie zmysłu dotyku doskonalili również umiejętności matematyczne. Dokonywali działań z wykorzystaniem autentycznych, naturalnych pomocy dydaktycznych. Używali kasztanów, żołędzi i kartoników. Przeliczali poszczególne elementy uwzględniając działania na dodawanie. Uczniowie wykazywali się dużym zaciekawieniem, gdyż te zajęcia były dość nietypowe jak na co dzień.

          • Warsztaty z rodzicem

          • W listopadzie odbyły się warsztaty z rodzicem. Tematem spotkania były zajęcia dotyczące modelu pracy z uczniem ze spektrum autyzmu przy nabywaniu podstawowych umiejętności szkolnych (czytanie). Głównym celem było wdrożenie rodzica w dalsze działania terapeutyczne, wymiana wzajemnych doświadczeń oraz współpraca. Zajęcia polegały na zaprezentowaniu właściwego schematu działań opartego na systemie wzmocnień pozytywnych, motywujących ucznia do nabywania określonych umiejętności szkolnych. Ze względu na potrzebę wsparcia wychowanka w opanowaniu umiejętności czytania zostały przygotowane odpowiednie pomoce dydaktyczne oraz ćwiczenia w kartach pracy. Warsztaty, które miały miejsce w naszej szkole są przesłanką do dalszego współdziałania i rozwoju.

            Opracowała: Marzena Wesołowska

          • Andrzejki w Przedszkolu

          • W piątek 25 listopada nasze Przedszkolaki w przepięknych, różnokolorowych strojach świętowały Andrzejki . Dzięki uprzejmości uczniów ze starszych klas , dzieci miały możliwość poznać swoją przyszłość, otaczały nas bowiem karty i inne magiczne przedmioty. Jedną z przepowiedni która sprawiła przedszkolakom dużą radość było ustawianie butów jeden za drugim i sprawdzenie która dziewczynka pierwsza wyjdzie za mąż, a który chłopiec pierwszy się ożeni. Nie zabrakło również wspólnego tańca, i słodkiego poczęstunku zorganizowanego przez Radę Rodziców. Dużo radości sprawiła dzieciom wspólna zabawa z Myszką Miki i Minnie.

          • Andrzejki w klasach 1-3

          • W kalendarzu wiele jest dat związanych z najprzeróżniejszymi świętami, rocznicami czy ważnymi wydarzeniami, o których warto pamiętać. Sporo świąt daje nam okazję do zabawy, a inne budzą nostalgię lub przypominają o rzeczach ważnych. Jednym ze świąt, które kojarzą się z dobrą zabawą, są Andrzejki. Dnia 25 listopada w klasach 1-3 odbyła się zabawa andrzejkowa. Obowiązkowym elementem andrzejek są wróżby, zwłaszcza miłosne, m.in. tradycyjne lanie wosku czy przekładanie butów. Urozmaiceniem przyjęcia były kostiumy, np. czarownic i czarowników. Większość uczniów chętnie przebrała się i uczestniczyła w konkursie na najładniejszy strój otrzymując prezent od organizatorek za zajęcie miejsc na podium. Dodatkowymi atrybutami tego wydarzenia była możliwość wykonania zdjęcia z foto-budki, świetna zabawa przy muzyce, słodki poczęstunek przygotowany przez naszą Radę Rodziców, współprowadzenie wróżb i zabaw przez starszych kolegów/koleżanek, prowadzenie tańca Belgijka i wiele wiele innych .... Zapraszamy do foto-relacji, która najbardziej odda to jak nasi uczniowie się świetnie bawili....  ;)

            Opracowała: Katarzyna Pietras

          • Z wycieczką do pijalnii Czekolady M.Pelczar Chocolatier

          • Czekoladę uwielbiamy za jej cudowny smak i zapach. Ale też dlatego, że poprawia nastrój, dodaje energii, likwiduje zmęczenie. Wyniki badań naukowców potwierdzają pozytywny wpływ czekolady na poprawę pracy mózgu i opóźnienie procesu starzenia się organizmu. Mając na uwadze wszystkie te informacje wychowawczynie klas II oraz III a postanowiły zorganizować wycieczkę do pijalni czekolady w Rzeszowie. Uczniowie  byli bardzo zaciekawieni jak wygląda proces powstawania czekolady, od ziarna aż tabliczkę czekolady. Pomógł to zrozumieć i zobrazować krótki film, który uczniowie oglądali z dużym zainteresowaniem. Niezwykłym i kluczowym momentem dla naszych podopiecznych było jednak samodzielne przyozdobienie własnych odlewów czekolad oraz lizaków, które każdy wraz z dyplomem otrzymał do domu. Po warsztatach uczniowie mieli czas na zakup słodkości dla swoich bliskich. Po dawce słodkości i przewie na jedzenie udaliśmy się do muzeum Dobranocek. Obok lalek z filmów kukiełkowych, w muzeum można było zobaczyć różnego rodzaju przedmioty związane z popularnymi dobranockami, m.in.: Jacka i Agatkę, Gąskę Balbinkę, Reksia, Bolka i Lolka, Misia Uszatka, Colargola, Małego Pingwina, Trzy Misie, Plastusia, Kota Filemona, Smerfy, Pszczółkę Maję, Wilka i Zająca oraz wiele innych postaci. Uczniowie mieli idealną okazję by sobie przypomnieć i powtórzyć znajomość wszystkich swoich ulubionych bajek. Zapraszamy do fotorelacji.

            Opracowała:

            Katarzyna Pietras

          • Pasowanie na Przedszkolaka w Stumilowym Lesie

          • Dzień 22 listopada pozostanie na długo w pamięci dzieci z naszego przedszkola. Tego właśnie dnia odbyła się pierwsza ważna uroczystość – Pasowanie na Przedszkolaka. W uroczystości wzięły udział wszystkie grupy przedszkolne Misie, Sówki i Tygryski. Uroczystość rozpoczęła się od krótkiej części artystycznej, przedszkolaki wraz z Kubusiem Puchatkiem zaprezentowały swoje umiejętności wokalne, recytatorskie jak również taneczne. Po części artystycznej dzieci złożyły uroczyste ślubowanie, a pani dyrektor z pomocą ,,zaczarowanego” ołówka dokonała pasowania. Na pamiątkę tej ważnej chwili każde dziecko otrzymało dyplom i książeczkę. Serdecznie dziękujemy również rodzicom za pomoc w przygotowaniu tak ważnego wydarzenia jak i zapewnieniu słodkiego poczęstunku.

          • Jesienny spacer uczniów klasy IV

          • W dniu 15.11.2022r. uczniowie klasy 4 wraz z wychowawcą udali się na cmentarz parafialny. W ciszy i skupieniu mogli zapalić przyniesione znicze oraz oddać cześć byłemu Kierownikowi Szkoły. Uczniowie również pomodlili się przy grobach swoich bliskich. Posprzątali pomniki z zużytych zniczy a tak ze zwiędłych kwiatów.

          • Uczniowie klasy VII w Obserwatorium Astronomicznym w Radomyślu Wielkim

          • W środę 16 listopada uczniowie klasy 7 bardzo miło spędzili  wieczór. Najpierw byli w Obserwatorium Astronomicznym w Radomyślu Wielkim. Deszczowa  pogoda uniemożliwiła obserwację nieba przez teleskop, ale skorzystali z innych atrakcji, które opiekun obserwatorium pan Janusz Grzyb zaoferował. (zobacz zdjęcia). Następnie wstąpili do pizzerii i wspólnie kibicowali naszm piłkarzom oglądając mecz Polska – Chile oraz konsumując pyszne pizze. Grupą opiekowały się panie Halina Czaja i Barbara Syper. Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni z tego wyjazdu😊

          • Ksawery weźmie udział w Wielkim Finale w studiu TVP1

          • Informacja z portalu informacyjnego hej.mielec.pl

            Ksawery Sypek, uczeń Szkoły Podstawowej w Wadowicach Dolnych i podopieczny Akademii Piłkarskiej PLON Kawęczyn, zajął pierwsze miejsce w swojej kategorii wiekowej w wojewódzkim quizie o polskiej piłce nożnej.

            Znamy już sześciu finalistów konkursu „Poznaj Polskę na sportowo”, którzy reprezentować będą województwo podkarpackie podczas wielkiego finału w Warszawie. Wśród najlepszych znalazł się mieszkaniec powiatu mieleckiego.

            W kategorii wiekowej 10-14 lat reprezentantem Podkarpacia będzie Ksawery Sypek, uczeń szkoły w Wadowicach Dolnych i piłkarz Akademii Piłkarskiej PLON Kawęczyn.

            Ksawery i inni zwycięzcy z poszczególnych województw w środę udadzą się na mecz Polska -Chile, natomiast w czwartek 17 listopada po dniu pełnym atrakcji 96 uczestników - zwycięzców finałów wojewódzkich z całego kraju, weźmie udział w Wielkim Finale w studiu TVP1. Będą to zmagania drużynowe.

            W Wielkim Finale każde województwo utworzy drużynę, która wsparta znaną osobą z regionu, będzie walczyć o wygraną. 

            Województwo podkarpackie w Wielkim Finale reprezentować będą w kategorii 6-9 lat: Benita Sikora i Dawid Głuszko, w kategorii 10-14 lat: Julia Pluta i Ksawery Sypek oraz w kategorii 15-19 lat: Weronika Grzesik i Kacper Gajda.

            *********************************************************************************************

            Zachęcamy do oglądania finału konkursu i trzymania kciuków za Ksawerego.

            Powodzenia Ksawery:))))

          • Józef Piłsudski w Wadowicach Górnych

          • 11 listopada to dla nas, Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Dziś w całym kraju są organizowane uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Główne obchody odbyły się także w Wadowicach Górnych z udziałem wójta Michała Deptuły oraz sekretarz gminy p. Elżbiety Wnuk i przewodniczącego Rady Gminy p. Krzysztofa Maciejaka. Święto Niepodległości jak co roku miało bardzo uroczystą oprawę. Świętowanie w obecności ważnych przybyłych gości rozpoczęliśmy od mszy świętej w intencji Ojczyzny w Kościele p.w. Św. Anny w Wadowicach Górnych w obecności naszego sztandaru szkoły im. ks. Józefa Początka w Wadowicach Dolnych. Po mszy o charakterze patriotyczno - religijnym udaliśmy się na plac przed urzędem gminy by tam wspólnie odśpiewać hymn oraz złożyć kwiaty przed obeliskiem upamiętniającym honorowego obywatela gminy Św. Jana Pawła II. Kolejna część wydarzenia to niespodzianka dla wszystkich przybyłych gości oraz mieszkańców gminy Wadowice Górne - sam marszałek Józef Piłsudski wjechał bryczką na plac gminy i odczytał apel do narodu. Każdy mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Ulubiona słodka bułeczka marszałka Józefa Piłsudskiego tzw. "Niepodległościówka" była kolejnym, miłym zaskoczeniem przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich z Woli Wadowskiej. Życzymy dalszego świętowania 104 rocznicy  odzyskania Niepodległości.

             

            Opracowała:

            Katarzyna Pietras

             

          • „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”

          • „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna,

            Tu każdy kwiat do niej się przyzna,

            Źdźbło trawy najcenniejsze podszepnie mi wiersze.

            Tu wszędzie jest moja Ojczyzna.”

             

            WERNISAŻ WYSTAWY

            Już jutro 104 rocznica odzyskania Niepodległości stąd już w dniu dzisiejszym tj. 10 listopada uczniowie klas IIIa i IIIb postanowili skorzystać z możliwości obejrzenia wernisażu wystawy jaki organizował nasz pobliski Samorządowy Ośrodek Kultury i Rekreacji. Wernisaż nosił tytuł „Tu wszędzie jest moja ojczyzna” ze zbiorów Klubu Środowisk Twórczych Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej. Na wystawie można było obejrzeć obrazy, rzeźby, płaskorzeźby oraz rękodzieło artystyczne – traktujące o naszej Ojczyźnie.  Bardzo dziękujemy pani Dyrektor SOKiR w Wadowicach Dolnych, która serdecznie przyjęła uczniów wraz z wychowawcami klas, poświęciła swój czas oraz udzieliła pięknej lekcji historii. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego kulturowego wydarzenia.

             

            Opracowała:

            Katarzyna Pietras

          • Wystawa prac uczniów klasy V

          • Uczniowie klasy 5 w ramach zajęć z biologii, wykonali modele komórki: roślinnej, zwierzęcej, bakteryjnej oraz grzybowej. Prace były pomysłowe i zostały zaprezentowane na wystawie szkolnej.

          • Ogłoszenie

          • Od 7 listopada 2022r. obowiązuje całkowity zakaz parkowania na chodniku przed budynkiem Szkoły Podstawowej w Wadowicach Dolnych. 

            Teren jest oznaczony znakami drogowymi należącymi do Rejonu Dróg Publicznych.

            Ze względu na bezpieczeństwo uczniów będą wzmożone kontrole policyjne.

    • Logowanie