• Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

          • Dzisiejszego dnia, tj. 26 kwietnia 2024 obchodziliśmy w naszej szkole 233 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.Uroczystość rozpoczęła się od wkroczenia szkolnego sztandaru i wspólnego odśpiewania hymnu. Następnie w czasy oświecenia przenieśli nas szkolni artyści, którzy przygotowali inscenizację o uchwaleniu pierwszej

            takiej ustawy zasadniczej w naszym kraju i Europie. Był więc król oraz posłowie , którzy wprowadzili nowoczesne jak na tamte czasy reformy, mające uchronić nasz kraj przed upadkiem. Całość przedstawienia dopełniły pieśni z epoki, przygotowane przez szkolny chór i scenografia przenoszącą widzów w tamte czasy.

            Całą uroczystość przygotowały Panie B.Jakubus, M.Giża i J.Machnik.

          • Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Ortograficznego

          • Dzisiejszego dnia tj. 26 kwietnia odbyło się długo wyczekiwane, uroczyste wręczenie nagród za osiągnięte wyniki w ogólnopolskim konkursie ortograficznym. W konkursie udział wzięło 28 uczniów z klas II – VIII.Celem konkursu była dbałość o piękno języka polskiego oraz motywowanie uczniów do podniesienia poziomu własnej wiedzy i umiejętności w zakresie ortografii i interpunkcji.

            Z przyjemnością informujemy, że tytuł:„Mistrza Ortografii w roku szkolnym 2023/2024”zdobyli:

            Igor Ślęczkowski – klasa III - 12 miejsce w kraju,

            Tymoteusz Kupiec – klasa IV - 10 miejsce w kraju,

            Nikola Ździebło – klasa VI -8 miejsce w kraju,

            Ksawery Sypek – klasa VII -8 miejsce w kraju,

            Aleksandra Sroka – klasa VIII -8 miejsce w kraju.

            Pozostała część uczestników konkursu otrzymała od organizatora wydarzenia p. Katarzyny P. dyplomy uznania oraz symboliczne nagrody. Zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu.

            Serdecznie gratulujemy!

          • Szkolne konkursy matematyczne

          • Wręczenie dyplomów i nagród uczniom, którzy uzyskali najlepsze wyniki w szkolnych konkursach matematycznych z okazji Dnia Liczby π.

            Gratulujemy!!!

          • Sukcesy naszych uczniów

          • 25 kwietnia w budynku SOKiR w Wadowicach Dolnych odbył się pierwszy Regionalny Konkurs Piosenki Religijnej. My również wzięliśmy udział. Naszą szkołę reprezentowali Milena Jakubiec, Aleksandra Pietras, Sandra Kupiec oraz Aleksander Irla.

            Zdobyliśmy dwa wyróżnienia w kategorii klas 4-8 wyróżnienie zdobyła Sandra Kupiec.

            W kategorii klas 1-3 wyróżnienie zdobył Aleksander Irla. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          • Wycieczka uczniów klasy VII

          • W dniu 23.04 uczniowie klasy 7 wraz z wychowawcą Panią Aleksandrą Wójcik i Panią pedagog Katarzyną Pietras udali się do Tarnowa do Teatru im. L. Solskiego na spektakl „Hamlet”. Przedstawienie poruszyło młode serca uczniów, wzbudziło ciekawość i zainteresowanie sztuką. Było to interesujące i zaskakujące doświadczenie. Później udaliśmy się do Dąbrowy Tarnowskiej, aby zwiedzić Synagogę. Obecnie Synagoga jest Ośrodkiem Spotkania Kultur. W jej gmachu można podziwiać eksponaty związane z judaizmem oraz z Żydami, którzy kiedyś zamieszkiwali tereny Dąbrowy Tarnowskiej.

          • Dzień Ziemi

          • 22 kwietnia nasza szkoła obchodziła Dzień Ziemi. Uczniowie wykonali modele naszej planety oraz wzięli udział w quizie na temat Parków Narodowych w Polsce, zorganizowanym przez p. Anetę Łyś. Uczennice klasy 7 przedstawiły krótką prezentację na temat obecnego stanu Ziemi. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem zorganizował także dzień bez plecaka. Okazało się, że podręczniki można przynieść w wielu ciekawych przedmiotach użytkowych. Miały one być nawiązaniem do ekologii i recyklingu.

          • "Dzień bez plecaka"

          • Zachęcamy wszystkich uczniów do akcji "Dzień bez plecaka". Odbędzie się on 22 kwietnia w poniedziałek podczas obchodów Dnia Ziemi.

            Akcję poprowadzi p. Aneta Łyś oraz Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem. Zapraszamy!

          • Akcja "Żonkile"

          • 19.04.2024 roku w naszej szkole odbyła się "Akcja Żonkile", upamiętniająca rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. W akcji tej bardzo chętnie wzięli udział uczniowie, którzy wykonali, a następnie rozdali papierowe żonkile- symbole akcji.

            W trakcie lekcji nauczyciele wyjaśnili podopiecznym, dlaczego żonkil jest symbolem powstania w getcie warszawskim oraz wspólnie obejrzeli filmy, dotyczące tej tematyki.

          • Wycieczka klas 1-3 🙂

          • 16.04.2024r uczniowie klas młodszych wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do teatru na spektakl pt." Doktor Dolittle i jego zwierzęta” oraz do Parku Trampolin Jump Planet w Mielcu.

            Nasi podopieczni mogli zapoznać się z kulturą poprzez sztukę teatralną. Następnie uczniowie mieli wspaniałą okazję do integracji, łącząc wspólne siły w parku trampolin. Był to wspaniały dzień. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

          • "Dźwięki wokół nas" i "Sensoryczne pudełko"

          • "Dźwięki wokół nas" i "Sensoryczne pudełko" to były ostatnie zadania w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego " Gramy zmysłami". Dzięki realizacji wszystkich wyzwań z tego projektu uczniowie poszerzyli i wzbogacili wiedzę na temat integracji sensorycznej i zmysłów, rozbudzili kreatywność oraz stymulowali wszystkie zmysły w trakcie zabaw i sytuacji edukacyjnych. Czekamy na kolejną edycję ulubionego projektu przez uczniów.

          • Konkurs - ,,Obchody Konstytucji 3 Maja - oczami młodych mieszkańców gminy Wadowice Górne"

          • Wójt Gminy Wadowice Górne wraz z Gminną Biblioteką Publiczną w Wadowicach Górnych zapraszają do udziału w konkursie ,,Obchody Konstytucji 3 Maja - oczami młodych mieszkańców gminy Wadowice Górne". Skierowany on jest do mieszkańców naszej gminy w kategorii przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych klas 1-8. Celami konkursu jest m.in.: 

            • Uczczenie 233 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja,
            • Wyszukiwanie, propagowanie i upowszechnienie informacji dotyczących Konstytucji 3 Maja,
            • Budzenie zainteresowań historią XVIII stulecia Polski i procesem tworzenia prawa w I Rzeczypospolitej,
            • Kształtowanie postaw obywatelskich, podstaw poszanowania tradycji, kultury, własnego narodu oraz języka ojczystego wśród dzieci i młodzieży szkolnej,
            • Rozbudzenie zainteresowań własną przeszłością, swojej rodziny oraz historią lokalną i regionalną, poznawanie miejsc ważnych dla pamięci narodowej, formami upamiętnienia postaci i wydarzeń z przeszłości, najważniejszymi świętami narodowymi symbolami państwowymi,
            • Rozwijanie wrażliwości społecznej, moralnej i estetycznej, wyrabianie pasji poznawania świata,
            • Promocja aktywnych metod kształtowania świadomości patriotycznej młodzieży i społeczeństwa gminy Wadowice Górne.

            Termin składania prac konkursowych upływa 6 maja 2024 roku.

            Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 20 maja 2024 roku.

            Załączniki do konkursu:

            zal1.jpg

            zal_2.jpg

            Zalacznik-nr-3-do-regulaminu-konkursu.jpg

            regulamin konkursu 1_.jpg    regulamin_2.jpg    regulamin_3.jpg

          • Kwitnąca jabłoń

          • "Kwitnąca jabłoń" taki temat realizowali uczniowie w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Kreatywne prace plastyczne". Tym razem dzieci eksperymentowały poprzez przygotowanie mikstury z białej pasty do zębów i akwareli. Podczas wykonywania pracy plastycznej uczniowie zastosowali technikę malowania pastą akwarelową. To była świetna okazja do zaspokojenia naturalnej potrzeby tworzenia sztuki i wyzwalania ekspresji twórczej.

          • Szkolny Konkurs Recytatorski

          • 9 kwietnia 2024 r. w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski pod hasłem “Wiosna, Ach to Ty”. Celem konkursu było popularyzowanie poezji, rozwijanie zdolności recytatorskich oraz zachęcanie do występowania na scenie. W konkursie wzięło udział 19 uczniów w trzech kategoriach wiekowych. Uczestnicy konkursu pięknie recytowali wybrane przez siebie utwory.

            Wyłonieni zostali następujący zwycięzcy:

            I kategoria wiekowa- klasy I-III: I miejsce- Aleksander Irla II miejsce- Martyna Jakubiec
            III miejsce- Nikola Wójcik

            II kategoria wiekowa- klasy IV-VI: I miejsce- Zuzanna Babiec II miejsce- Aleksandra Pietras
            III miejsce- Zuzanna Żak

            III kategoria wiekowa- klasy VII-VIII: I miejsce- Julia Dereń II miejsce- Dominika Bigda
            III miejsce- Milena Strzyż

            Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom składamy gratulacje, życzymy dalszych sukcesów i zapraszamy za rok.

          • Cyrk „Szok” w szkole🎉🎉🎉🤡🤡🤡🤡

          • W dniu dzisiejszym, tj. 05.04. do naszej szkoły przybyli niezwykli artyści z ukraińskiego cyrku „Szok”. Dwie wspaniałe artystki wywołały mnóstwo uśmiechu wśród naszych najmłodszych podopiecznych. Publiczność zgromadzona na sali sportowej mogła zobaczyć tresurę psów, sztuczki z ptakami oraz miała możliwość zakręcić hula- hopem.

            Na zakończenie uczniowie naszej szkoły podziękowali artystom gromkimi brawami.

          • Wyjazd uczniów klasy 8 na Targi Edukacyjne w Mielcu

          • 4 kwietnia 2024 roku uczniowie klas 8 uczestniczyli w Targach Edukacyjnych w Hali Sportowo-Widowiskowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mielcu.

            Na targi pojechaliśmy wspólnie z uczniami klasy 8 z Zespółu Szkolno-Przedszkolnego w Wadowicach Górnych.  Dziękujemy pani Joannie Indyk - wychowawczyni tej klasy za zorganizowanie tego wyjazdu.

            Uczniowie mogli zapoznać się z pełną ofertą kształcenia szkół ponadpodstawowych oraz zasadami rekrutacji w roku szkolnym 2024/25. Uczestniczyli w wielu atrakcjach: występach artystycznych uczniów szkół prezentujących swoje oferty edukacyjne oraz meczu miedzy uczniami „Ekonomika”, a Stalą Mielec. Stoiska wystawców były atrakcyjnie przygotowane, można było uzyskać wiele informacji dotyczących danej szkoły oraz otrzymać ulotki, plakaty i różne gadżety.

            Uczniowie wrocili bardzo zadowoleni, uzyskali dużo istotnych informacji, ktore pomogą im w podjęciu ważnych decyzji dotyczących wyboru szkoły.

            Wychowawca klasy 8 - Halina Czaja

          • Kilka prawd na temat autyzmu

          • Drogi rodzicu!

            1. Autyzm to nie choroba. Autyzmu nie można wyleczyć. Podobnie jak nie da się wyleczyć leworęczności. Usiłując wyleczyć dziecko z autyzmu, wmówisz mu, że jest chore. Spowodujesz, że będzie musiało całe życie zmagać się z tym ciężarem. Poszukując lekarstwa na autyzm, stracisz pieniądze na rzecz oszustów i naciągaczy, żerujących na rodzicielskiej trosce o dobro dziecka.

            2. Nie zwlekaj. Jeśli widzisz, że Twoje dziecko rozwija się odmiennie, nie opóźniaj skontaktowania się ze specjalistyczną placówką. Nie daj się zwieść wpływowi otoczenia, które będzie Cię przekonywać, że warto jeszcze poczekać. Im wcześniej zaczniesz rozumieć i odpowiadać na potrzeby dziecka z autyzmem, tym lepiej dla niego. Wczesna diagnoza i właściwe podejście do dziecka z autyzmem w wielu wypadkach gwarantuje mu samodzielne, pełne szczęścia i samorealizacji życie.

            3. Dziecko z autyzmem potrzebuje akceptacji. Jej brak będzie potężnym źródłem cierpienia dla dziecka. Jego wychowanie zapewne tak czy owak nie będzie łatwe. Nie wahaj się zatem samemu skorzystać z pomocy terapeutów i specjalistów. Szczęśliwy, akceptujący i silny rodzic to skarb dla dziecka ze spektrum. Pokaż mu, że warto dbać o siebie i swoją kondycję emocjonalną. Chciałbyś, żeby uczestniczyło w terapii? Daj mu przykład. Niech zobaczy, że każdy człowiek może korzystać ze wsparcia innych ludzi. Bez akceptacji dziecka wszystko może być stracone.

            4. Diety „leczące autyzm” są całkowitym nieporozumieniem. Pozwól dziecku jeść to, co mu smakuje na danym etapie życia. Jeżeli będzie rozwijać swoje zmysły, będzie jadło coraz więcej, smaczniej i zdrowiej. Choć dzieci z autyzmem statystycznie częściej mają specyficzne wymagania dietetyczne, nie wynikają one bezpośrednio z autyzmu. Tak samo jak istnieją ludzie z autyzmem i krótkowzrocznością, tak samo istnieją ludzie z autyzmem i chorobami układu pokarmowego. Jednak choroby te nie są przyczyną autyzmu, a sam autyzm nie zniknie po zastosowaniu diety.

            5. Osoby z autyzmem często potrzebują wsparcia i terapii. Wsparcie powinno obejmować naukę skutecznej komunikacji, także z wykorzystaniem metod alternatywnych w wypadku osób niemówiących, naukę radzenia sobie w sytuacjach społecznych oraz opiekę sensoryczną. Wiele osób ze spektrum ma problem z mówieniem. Niemniej każda z nich może się skutecznie komunikować. Im szybciej pozwolisz swojemu dziecku korzystać z alternatywnej i wspomagającej komunikacji, tym większe dasz mu szanse na rozwój mowy, inteligencji i zdrowej emocjonalności. Z kolei terapia zaczyna być niezbędna, gdy we wrażliwym umyśle osób ze spektrum powstanie zbyt dużo ran i traum. Terapia to pomoc w radzeniu sobie ze sobą i otoczeniem, budowanie relacji. Powinna mieć jasno wyznaczone cele, które muszą być zrozumiane i zaakceptowane przez Twoje dziecko.

            6. Każde zachowanie dziecka jest dla Ciebie ważnym komunikatem. Zwalczając nieodpowiadające Ci zachowania dziecka, zamykasz mu usta. Zabraniasz mu okazywać swoje emocje i potrzeby. Tłumisz je i niszczysz. Jeżeli zignorujesz przyczyny zachowań, które Cię niepokoją lub męczą – zignorujesz potrzeby Twojego dziecka. Jeżeli podejmiesz próbę ich likwidacji za pomocą warunkowania – bezpowrotnie stracisz człowieka, którym jest Twoje dziecko. Nie tresuj. Wspieraj. Ucz siebie i swoje dziecko rozumieć przyczyny jego zachowań. Tresura wyrządza niepowetowane i często nieodwracalne szkody w rozwoju dziecka z autyzmem.

            7. Spektrum autyzmu występuje u różnych osób. Są ludzie z niepełnosprawnością intelektualną i autyzmem. Niewidomi, niesłyszący z autyzmem. Są ludzie z zespołem Downa i autyzmem. Z porażeniem mózgowym, odmiennościami genetycznymi i innymi. Każdy z nich zasługuje na szacunek i uwzględnianie swoich specyficznych potrzeb, wynikających z rozwoju w spektrum autyzmu. Mają wystarczająco dużo problemów, związanych ze sprzężoną niepełnosprawnością. Nie dokładajmy im cierpienia związanego z brakiem zrozumienia. Jest im szczególnie trudno zrozumieć świat społeczny, dlatego zasługują na wyjątkowe wsparcie i zaangażowanie rodziców w szukanie sposobów na skuteczne tłumaczenie otaczającej rzeczywistości. Pamiętajcie, dzieci ze sprzężoną niepełnosprawnością są najbardziej bezbronne wobec wszelkich prób oddziaływania siłowego czy pozbawionego szacunku.

            8. Czasem troska o dziecko może spowodować, że otoczysz je kloszem, który uniemożliwi mu samodzielne funkcjonowanie. Jako rodzic masz prawo otrzymywać pomoc z różnych źródeł, ale nie buduj swojego życia wokół autyzmu dziecka. Może to doprowadzić do sytuacji, która zagrozi jego samodzielności, na której przecież Ci zależy. Nie trać nigdy z oczu celu, jakim powinno być jego maksymalnie niezależne i szczęśliwe życie. Nie ograniczaj go, żeby móc się nim opiekować. Pozwalaj mu popełniać błędy, do których każdy człowiek ma prawo.

            9. Daj Twojemu dziecku poczucie bezpieczeństwa. Nie pozwól go ranić. Reaguj zdecydowanie na wszelkie formy przemocy w terapii, edukacji oraz innych obszarach życia. Żadne postępowanie budzące jego lęk, ból czy niepokój nie jest terapeutyczne. Każde z nich stanie się przyczyną traum, z którymi Twoje dziecko będzie borykało się do końca życia. Naucz Twoje dziecko, że ma prawo chronić się przed przemocą. Jeżeli w dzieciństwie pokażesz mu, że „dla jego dobra” można mu wyrządzić każdą krzywdę – tego właśnie się nauczy. W przyszłości będzie łatwą ofiarą manipulantów, oszustów i wszystkich, dla których przemoc jest sposobem na życie

            10. Twoje dziecko z autyzmem to wyjątkowy człowiek, którego umysł pracuje inaczej niż u większości ludzi. Autystyczne umysły potrafią przełamywać bariery, tworzyć dzieła sztuki, wynalazki, znajdować rozwiązania będące poza zasięgiem osób neurotypowych. Pomóż swojemu dziecku w rozwijaniu szczególnych zainteresowań. Nie pozwól, by nazywano je fiksacjami, zaburzeniami, obsesjami. W ten sposób niszczysz poczucie wartości własnego dziecka. Wspierając jego zainteresowania, uczestnicząc w nich, ciesząc się radością swojego dziecka nie tylko wspierasz jego rozwój. Dostrzegając piękno zainteresowań człowieka z autyzmem, masz szansę skorzystać ze spełnienia, jakim jest bycie rodzicem szczęśliwego dziecka.

             

    • Logowanie