• Jasełka

          • Święta, to czas niezwykły…, czas magiczny…czas dobroci…. refleksji , nad tym co ważne, istotne a zarazem niedoścignione. To czas skupienia, spełnienia i oczekiwania. Oczekiwania na… cud, na cud Boży. Wierzymy, że właśnie wtedy uda nam się na chwilę zatrzymać i zobaczyć to co jest proste, zwykłe, ludzkie – po prostu uda się nam zobaczyć zwykłą ludzką dobroć.

            Aby podkreślić wyjątkowość grudniowych dni uczniowie klas 4-7 wraz z nauczycielami: Martą Giża-Mydlarz, Aleksandrą Wójcik, Katarzyną Pietras oraz Joanną Machnik przygotowały Jasełka. Całość dopełniła scenografia oraz oprawa muzyczna z chórem anielskim.

            Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji. Życzymy Wesołych Świąt.

          • Projekt świąteczny „Weihnachten in den D-A-CH-Ländern“ czyli Święta Bożego Narodzenia w krajach niemieckojęzycznych.

          • W Niemczech, Austrii oraz Szwajcarii Boże Narodzenie obejmuje trzy dni: 24 grudnia -Wigilię, pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia. W Wigilię w chrześcijańskich rodzinach przed lub po uczestnictwie w mszy świętej zapala się świece na -> Choince (która rodem jest z Niemiec)
            i rozpoczyna uroczystą kolację. W krajach tych nie ma zwyczaju łamania się opłatkiem, a świąteczne prezenty Niemcy układają na stole. W pierwszym i drugim dniu Świąt Bożego Narodzenia wielu ludzi udaje się do kościoła na świąteczne msze oraz je uroczyste obiady.

            Jakie inne zwyczaje bożonarodzeniowe praktykowane są w Niemczech...?
            ...o tym (i nie tylko...) dowiecie się na specjalnych świątecznych projektach (plakaty oraz prezentacja multimedialna w klasie VIII) przygotowanych przez naszych uczniów klas 7-8

            Na koniec zaśpiewaliśmy wspólnie oczywiście w języku niemieckim najpiękniejszą na świecie kolędę "Cicha Noc, święta noc...", która wywodzi się z Austrii 🇦🇹 Utwór ten jest dziełem Josepha Mohra i Franza Grubera, których życiowe drogi spotkały się w miejscowości Oberndorf koło Salzburga.

            Zapraszamy do fotorelacji:

            FROHE WEIHNACHTEN!

          • Gdy dziecko kłamie…

          • Cieszymy się, kiedy nasze dzieci korzystają często ze swej wyobraźni. Potrafią tworzyć niesamowite historie, które łączą w życiem codziennym. Jednak granica wyobraźni może zostać zatarta przez kłamstwo. Kiedy najczęściej dziecko kłamie? Jakie są tego powody? Czy można poradzić sobie jakoś z tym problemem?

            Zawsze jest jakiś powód tego, że dziecko kłamie. Czasami jest nim wstyd, innym razem strach. A jeszcze innym fakt, że kiedy skłamie, zwyczajnie zwróci na siebie uwagę. Robi więc to coraz częściej widząc, jak doskonały rezultat przynoszą jego poczynania.

            Dlaczego dziecko kłamie?

            Maluch często eksperymentuje z kłamstwami i jest to zupełnie naturalne. Zaczyna mniej więcej około drugiego roku życia, a kończy na przełomie dwunastego             i trzynastego. Chociaż zdarza się i tak, że nie kończy nigdy. Nie wszystkie kłamstwa są szkodliwe, gdyż część z nich to po prostu fantazja. Martwić możemy się dopiero wtedy, gdy dziecko kłamie z premedytacją, wiedząc, że mówienie nieprawdy przyniesie mu jakieś korzyści. Oznacza to, że robi to wtedy zupełnie świadomie, a jego zachowanie nie ma niczego wspólnego z niewinnym zacieraniem granic świata realnego od tego nierzeczywistego. Kłamstwo jest też lekarstwem na uniknięcie kary. Jeżeli zapytamy kilkulatka o to, czy to on zbił lustro, zawsze powie, że nie, spodziewając się tego, że gdyby się przyznał, rodzic wymierzyłby mu karę.

            Jak uniknąć kłamstwa?

            Kiedy maluch zrobi coś złego, zwykle zastanawiamy się nad karą. Gdy dziecko kłamie, również robi źle. Warto zatem wprowadzić pewną zasadę. Jeżeli maluch zrobi coś – umyślnie – choć wie, że zrobił źle, ale przyzna się do swojego czynu, pokazujesz mu, że popełnianie błędów to ważna nauka. Zamiast nakrzyczeć na dziecko, porozmawiaj z nim spokojnie o popełnionym błędzie oraz o jego przyczynach i konsekwencjach. W ten sposób nauczy się zdrowej reakcji – „warto powiedzieć prawdę, bo zostanę wysłuchany, a nie odruchowo ukarany”.

            Gdy kłamie przedszkolak

            Gdy dziecko kłamie, zawsze jest jakiś powód takiego zachowania. Maluchy zazwyczaj nie rozróżniają dość wyraźnie świata rzeczywistego, od tego nierealnego. Tworzą przeróżne historie, nie mając pojęcia o tym, że zatarła się już cienka granica łącząca kłamstwo z wyobraźnią. Dla nich świat fikcji, który przedstawiają bajki jest równie prawdziwy, jak ten realny, w którym żyją ich rodzice. Fantazjowaniem nie należy się przejmować, gdyż jest to normalny etap rozwoju malucha. Problem pojawia się zwykle dopiero wtedy, gdy dziecko zaczyna chodzić do przedszkola. Tam poznaje prawdziwy smak kłamstwa i uczy się jego taktyk. Trzeba wtedy dziecko bardziej obserwować. Słuchać dokładniej i postarać się zauważyć, czy słowa, które płyną z jego ust są pewnego rodzaju taktyką, którą objął, czy on zwyczajnie wierzy w to, co mówi – czyli po prostu fantazjuje. Jeśli staje się to taktyką do osiągnięcia jakiegoś celu, musimy odpowiednio reagować, gdyż w przeciwnym razie kłamstwo stanie się w przyszłości narzędziem manipulacji.

            Przyczyny kłamstwa 4-6-latka:

            boi się kary,
            chce, by otoczenie uważało je za grzeczne,
            chce być w centrum uwagi,
            nie pamięta, jak było naprawdę,
            w jego życiu fantazja tak miesza się z rzeczywistością, że wydaje mu się, że mówi prawdę.

            Rada dla rodziców:

            pomóż dziecku odróżniać zmyślenia od rzeczywistości,
            nie pozwól się oszukiwać, nawet w żartach,
            nie twórz atmosfery strachu, by dziecko nie bało się przyznać do psoty,
            nie krzycz, szczególnie gdy możesz przypuszczać, że „nieszczęście” stało się niechcący,
            rozmawiaj z dzieckiem i tłumacz, że nie wolno kłamać.

            źródło: opracowanie internetowe

        • Informacja
          • Informacja

          • Jasełka w naszej szkole odbędą się w dniu 21 grudnia, o godz. 10:00.

            Lekcje są skrócone i wszyscy uczniowie wracają do domów o godz. 12:40

            Nie ma kolejnego autobusu, jest TYLKO JEDEN.

          • Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Kreatywne prace plastyczne"

          • Zima przybiera różne oblicza w zależności od miejsca, w którym się pojawi. Tym razem uczniowie przedstawili " Zimę w mieście" jako kolejne zadanie z Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Kreatywne prace plastyczne". Temat dla drugoklasistów okazał się nowością. Mimo wszystko wykazali się samodzielnością, zainspirowali się również przyrodą oraz architekturą. Pod kierunkiem p. Agnieszki Wróbel i p. Marzeny Wesołowskiej uczniowie wykonali galerię swoich ciekawych prac.

          • Innowacja pedagogiczna "Aktywni Terapeutycznie"

          • W grudniu na zajęciach rewalidacyjnych odbyło się kolejne spotkanie w ramach innowacji pedagogicznej "Aktywni Terapeutycznie". " Kolorowa choinka" tak brzmiał temat, który realizował Igor K. z klasy II. Na zajęciach wykorzystano elementy metody stymulacji polisensorycznej. Igor aktywizował zmysł słuchu, wzroku, węchu i dotyku. Z wykorzystaniem kolorowego piasku kinetycznego powstała choinka. Końcowym etapem zajęć była " Kolorowa choinka" wykonana z elementów oddziaływających na zmysł dotyku.

          • Podsumowanie świątecznego kiermaszu😊

          • W dniu 4 i 5 grudnia tego roku przeprowadziliśmy w naszej szkole kiermasz ozdób świątecznych, który cieszył się dużym zainteresowaniem zarówno wśród rodziców , jak i dzieci. Większość ozdób wykonanych zostało na bieżąco podczas zajęć plastycznych i technicznych. Pracowaliśmy nad ich wykonaniem przez cały listopad. Pojawiły się więc w sprzedaży: stroiki, kartki świąteczne, lampiony, choinki, figury z masy solnej i gliny. Każdy chętny mógł wystawić swoje prace i je sprzedać, a uzyskane środki przekazać na cel charytatywny. Wspólnymi siłami udało się nam zebrać 1344 zł.

            Klasa siódma zaangażowała się w kiermasz z całą mocą, ponieważ bierze udział w projekcie pt; ”Projektanci edukacji” organizowanym przez Nową Erę. Ich autorski projekt nosi tytuł; „ Kiermasz świąteczny szansą na wyjazd nad morze”. Jego założeniem było przygotowanie ozdób, ich sprzedaż i zebranie odpowiedniej kwoty na wyjazd nad morze. Uzbierali 1170 zł. Drugim etapem tego konkursu jest głosowanie internautów i wykonanie odpowiednich zadań. Jeśli się uda uczniowie otrzymają dotacje na wymarzony wyjazd.

            Dużą pomoc w przygotowaniu kiermaszu i ozdób świątecznych okazali także rodzice, którzy pomogli w wykonaniu krasnalów, stroików czy słodkich wypieków. Bardzo dziękujemy Państwu za pomoc i wsparcie.

            Szkolnymi organizatorkami kiermaszu były; Katarzyna Ziobro, Beata Jakubus i Joanna Machnik oraz Barbara Ramocka.

          • Dary dla podopiecznych schroniska „Czekadełko”

          • Dzisiaj tj. 11.12.2023, uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunem Samorządu Uczniowskiego p.Joanną Machnik zawieźli dary dla podopiecznych schroniska „Czekadełko” w Wadowicach Dolnych. Znalazły się tam m.in. koce, karmy i smycze. Niech dobrze służą zwierzakom i zachęcamy w dalszym ciągu do wspierania schroniska, zwłaszcza w okresie zimowym.

          • Warsztaty Ceramiki Artystycznej „ANGOBA”

          • W dniu 1 grudnia 2023 r. odbyły się w naszej szkole w klasach I - III warsztaty Ceramiki Artystycznej, prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę firmy ANGOBA z Krakowa. Zajęcia prowadził p. Ryszard Midura z żoną Elzbietą. Jest on absolwentem naszej szkoły.   Celem było rozbudzanie wrażliwości artystycznej wśród dzieci, rozwijanie zdolności manualnych. Uczniowie zostali zapoznani  z drogą,  jaką musi przejść kawałek gliny, aby mógł się stać pięknym wyrobem ceramicznym. W naszym przypadku były to przepiękne anioły, które można było podziwiać  na zorganizowanej w szkole ekspozycji. Było się czym pochwalić. Efekt końcowy  zaskoczył wszystkich uczestników warsztatów
             i całą społeczność szkolną

            Dzieci od samego początku z wielką radością i zainteresowaniem uczestniczyły w tych warsztatach wiedząc, że efekt końcowy ich prac nie nastąpi na zajęciach w szkole.

            Po całym cyklu wypalania gliny i zdobienia wykonane prace wróciły do naszej szkoły, budząc zachwyt u dzieci, ponieważ każdy uczeń mógł podziwiać swoje rękodzieło. Warsztaty o takim charakterze pokazały, że radość dzieci z ich własnoręcznie wykonanych prac potwierdziła celowość  zorganizowania takich zajęć. Artyści zostali zaproszeni przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Koordynatorem była pani Barbara Syper.

             

             

             

          • Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Tolerancja- palcem malowana"

          • Z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Tolerancji 16.11.2023 r. Niepubliczna Szkoła Podstawowa Specjalna Pinokio w Częstochowie ogłosiła Konkurs Plastyczny " Tolerancja - palcem malowana". Był on skierowany do uczniów klas I-III ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Naszą Szkołę reprezentowali: Zuzanna Łabuz z kl. I oraz Igor Kapinos z kl. II Uczniowie wykonali plakaty konkursowe zgodnie z zaplanowaną tematyką. Wykazali się ogromną wyobraźnią i umiejętnościami plastycznymi.

            Pedagog specjalny

          • Wycieczka do Krakowa

          • 7.12.2023 r., uczniowie z klas 5,6 i 7 wraz z wychowawcami udali się na wycieczkę do Krakowa. Pierwszą atrakcją było odkryte lodowisko w Ice Parku, w którym wszyscy mogli wypróbować swoich sił na łyżwach, a także przejechać się wśród pięknych alejek parku. Następnie przeszliśmy na Rynek, w którym odbywa się duży i atrakcyjny Jarmark Bożonarodzeniowy z pięknymi dekoracjami świątecznymi, wyrobami regionalnymi oraz pamiątkami miasta Kraków. Na rozgrzanie po zimowych przechadzkach, zjedliśmy ciepły obiad w Bistro Kwadrans. Ostatnią atrakcją był Ogród Świateł, którego motywem przewodnim był Zaczarowany Las Smerfów. Wszyscy mogliśmy się przenieść w magiczny świat bohaterów z kreskówki. Przygotowane zostały liczne świetlne atrakcje, muzyka również świąteczna, a także pokaz wartościowej edukacji. Podczas spaceru każdy mógł zapoznać się z ciekawostkami i poradami, jak w życiu codziennym działać dla dobra naszej planety. Dlatego motywem przewodnim była również ekologia i zrównoważony rozwój.

            Wycieczka była bardzo udana i wniosła wiele nowych wrażeń dla naszych uczniów.

            Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

          • Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Gramy Zmysłami"

          • Po raz kolejny uczniowie rozbudzili swoją kreatywność wykonując "Sensoryczne choinki". Tym sposobem zrealizowali zadanie z Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Gramy zmysłami". Pięknie wykonane choinki z maku dodały smaku świątecznej atmosferze, która panuje w naszej Szkole od początku miesiąca.

          • Światowy Dzień Pluszowego Misia

          • W listopadzie uczniowie klas I-III obchodzili Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym szczególnym dniu dzieci z wybranych klas przyszły do szkoły w towarzystwie swoich ulubionych pluszowych misiów. Świętowanie rozpoczęło się od obejrzenia bajki "Miś Uszatek". Każdy z uczniów dumnie prezentował i opowiadał ciekawe historie o swojej przytulance. Uwieńczeniem wydarzenia było wykonanie kolorowych prac plastycznych, związanych oczywiście z tematyką obchodzonego Światowego Dnia Pluszowego Misia.

             

          • Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

          • "Tak na marginesie moje kciuki są czarodziejskie. Działają doskonale. Reszta mojego ciała jest jak płaszcz z guzikami zapiętymi w niewłaściwych dziurkach. Ale moje kciuki nie mają żadnych usterek. One jedne. Spróbujcie to zrozumieć".

            Sharon M. Drapper

            W grudniu w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Na dolnym korytarzu została wykonana gazetka zawierająca materiały informacyjne dotyczące problemów i sytuacji osób niepełnosprawnych, Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych i form wsparcia takich osób. Uczniowie i specjalnych potrzebach edukacyjnych i świetlicy zrobili plakaty symbolizujące obchodzony Dzień Osób Niepełnosprawnych. Uczniowie wszystkich klas mogli wypowiedzieć się na temat tego, co mogłoby być lekarstwem na niepełnosprawność, czy są w stanie zaakceptować taką sytuację, pozytywnych cech osób niepełnosprawnych oraz tego, co można powiedzieć takiej osobie. Pytania miały na celu uświadomienie uczniom sytuacji osób niepełnosprawnych.

          • Konkursy realizowane w szkole

          • W naszej szkole odbyły się konkursy. Pierwszy z nich " Odpoczywaj na wsi" został zorganizowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Drugi konkurs plastyczny " Kocham Polskę" był zorganizowany pod patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty Jarosława Wieczorka, Prezydenta Katowic Marcina Krupy oraz Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach. Realizatorami tego przedsięwzięcia były p. Beata Jakubus, p. Katarzyna Ziobro oraz p. Marzena Wesołowska.

            Ponadto nasza Szkoła została zaangażowana w Projekt związany z rodziną Ulmów. W związku z tym p. Beata Jakubus koordynowała wojewódzki konkurs pt. " Opowiem Wam o Ulmach". Swoje prace zaprezentowali: Gabriela Juras, Milena Strzyż oraz Aleksander Irla. Wszystkim uczestnikom konkursów dziękujemy za zaangażowanie i za zaprezentowanie swoich talentów plastycznych.

      • Logowanie