• Patron ks. Józef Początek

•

ksiądz Józef PoczątekKsiądz Józef Początek urodził się 29 października 1885 roku w Wadowicach Dolnych. Uczył się w Wadowicach, następnie w gimnazjum w Tarnowie. Teologię ukończył w Seminarium we Lwowie, gdzie przyjął święcenia kapłańskie w 1910 roku. Był wikariuszem w Gródku Jagiellońskim przez 2 lata, następnie w Ottynii gdzie zastał go początek I wojny światowej i prześladowania ze strony rosyjskiego żołdactwa. Od 1914 roku był jeńcem wojsk rosyjskich i podczas przemarszu przez rodzinną wieś, gdzie pod strażą pozwolono mu odprawić Mszę Świętą w parafialnym kościele. Po odwrocie wojsk rosyjskich wrócił na swoją placówkę, by w bardzo trudnych czasach być ze swoimi wiernymi. W 1918 roku został przeniesiony do Kociubieniec jako proboszcz- ekspozyt. Tam również doznał wielu upokorzeń w czasie konfliktu polsko- ukraińskiego. Przeżył jeszcze wojnę polsko- bolszewicką, która ostatecznie zrujnowała jego zdrowie. Do 1921 roku znękany i schorowany pozostał w swojej parafii. Jednak ostatecznie złożony chorobą powrócił w rodzinne strony gdzie zmarł 22 września 1922 roku. Został pochowany na cmentarzu w Wadowicach Górnych.

Dlaczego ks. Józef Początek?

Patriotyzm jest nierozerwalnie związany z honorem, a on równoznaczny z godnością narodową. Szkoła powinna kształtować postawy honoru swoich wychowanków, przeciwstawiając się modnemu obecnie cynizmowi. W polskiej tradycji narodowej umiłowanie kraju stało się jedną z podstawowych zasad działalności społecznej i wychowania młodego pokolenia. Chcemy wychowywać pokolenia, dla którego Ojczyzna będzie największym dobrem, które troszczy się o pomyślny jej rozwój, które występuje w obronie prawdy i sprawiedliwości, które z szacunkiem odnosi się do przeszłości. W naszej szkole kształtujemy poczucie umiłowania wolności, kult pamięci za ludzi walczących o wolność Polski i innych narodów. Wychowanie patriotyczne i obywatelskie stanowi integralną cześć programu wychowawczego naszej placówki. Sylwetka ks. Józefa Początka jest znakomitym przykładem, jak wychowanie wyniesione z domu oraz szkoły może ukształtować osobowość wychowanka opartą na polskich tradycjach wychowawczych streszczających się w formule: BÓG- HONOR- OJCZYZNA. Już jemu współcześni docenili ofiarę złożona na ołtarzu Wiary i Ojczyzny, dlatego my pragniemy uczynić go patronem naszej szkoły, aby nasza dorastająca młodzież mogła czerpać ze wzorców terytorialnie im najbliższych.