- Informacje psychologa
- Dziecko uzależnione od telefonu
- Mały telewidz pod kontrolą
- Kilka prawd nt. autyzmu
- Dziecko zdolne.
- Dlaczego dzieci się okaleczają?
- Procedura postępowania w przypadku samookaleczeń
- Czy karać dziecko?
- Gdy dziecko kłamie
- Czy moje dziecko doświadcza stresu?
- Zdrowie psychiczne
- Strach przed pierwszymi dniami w szkole
- ODMOWA CHODZENIA DO SZKOŁY
- MITY NA TEMAT PSYCHOLOGA I PEDAGOGA SZKOLNEGO
- KILKA PRAWD NA TEMAT ZŁOŚCI
- Jak pomóc dziecku osiągnąć sukces?
- Podstrona 2
Procedura postępowania w przypadku samookaleczeń
Procedura postępowania w przypadku samookaleczeń
1.Każdy pracownik ma obowiązek zareagowania na jakikolwiek sygnał o ryzyku zachowania autodestrukcyjnego u ucznia.
2. W przypadku zaobserwowania lub powzięcia informacji, że uczeń planuje podjąć lub podjął próbę samookaleczenia każdy pracownik powinien niezwłocznie poinformować o tym dyrektora szkoły.
A. Postępowanie w sytuacji, w której uczeń dokonuje samookaleczenia:
1. Należy uniemożliwić uczniowi kontynuowanie czynności samookaleczenia poprzez zastosowanie stanowczej perswazji z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
2. Zapewnić opiekę pozostałym uczniom z pomocą innego nauczyciela lub pracownika szkoły, jeżeli wydarzenie miało miejsce podczas zajęć lekcyjnych.
3. Niezwłocznie poinformować o zaistniałym zdarzeniu dyrektora szkoły, pedagoga, psychologa szkolnego i wychowawcę klasy, do której chodzi uczeń dokonujący samookaleczenia.
4. Wychowawca, pedagog lub psycholog szkolny wzywa rodziców ucznia, informuje o zdarzeniu i zobowiązuje ich na piśmie do konsultacji psychiatrycznej ich dziecka. Przekazuje ucznia pod opiekę rodziców.
5. Wychowawca, pedagog lub psycholog szkolny informuje rodziców o możliwości wsparcia psychologicznego na terenie szkoły.
B. Postępowanie w przypadku pozyskania informacji, że uczeń ma ślady świadczące o samookaleczaniu się (informacja od samego ucznia, kolegów, nauczycieli).
1. Wychowawca, pedagog lub psycholog diagnozują sytuację, która wskazuje na czynności autoagresywne ucznia.
2. Wychowawca, pedagog lub psycholog przeprowadza rozmowę z uczniem oraz powiadamia rodziców o zaistniałej sytuacji.3. Po powtórnym zauważeniu śladów świadczących o samookaleczaniu się, wychowawca, pedagog lub psycholog przeprowadza rozmowę z uczniem oraz powiadamia rodziców o zaistniałej sytuacji i zobowiązuje ich na piśmie do konsultacji psychiatrycznej ich dziecka. Przekazuje ucznia pod opiekę rodziców.
4. Wychowawca, pedagog lub psycholog szkolny informuje rodziców o możliwości wsparcia psychologicznego na terenie szkoły.
5. O zdarzeniu należy poinformować dyrektora szkoły.