• MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

• KSIĄŻKI INSPIRUJĄ… - konkurs

23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Aby uczcić  święto, promować czytelnictwo i ochronę praw autorskich  w naszej szkole wykonano gazetkę, na której zamieszczono kilka ciekawostek z dziedziny księgarstwa oraz wyeksponowano zalety czytania książek.

Głównym jednak punktem obchodów tej uroczystości  był Szkolny Konkurs „ Literackie wcielenia”. I tutaj książka naprawdę inspirowała… Uczniowie klas I-III i IV-VIII wykazali się niebywałą kreatywnością. Niezwykle zaangażowani w atmosferze fajnej zabawy tworzyli własne kreacje znanych bohaterów literackich. Literackie wcielenia uczniów klas młodszych podziwialiśmy na żywo , podczas prezentacji na konkursie w szkole. Natomiast uczniowie klas starszych zostali poproszeni o stworzenie swojej postaci w domu, zadbanie o charakteryzację, scenografię i rekwizyty, a na końcu o przesłanie zdjęć do komisji konkursowej.

W taki sposób stworzyliśmy przepiękną galerię ponadczasowych bohaterów literackich, którą zamieszczamy niżej.

Komisja konkursowa w składzie: mgr Kinga Sarna, mgr Katarzyna Pietras, mgr Agnieszka Wróbel i mgr Czesława Ciejka spośród uczestników konkursu wyłoniła również zwycięzców :

Kategoria wiekowa- klasy I-III:

1 miejsce: Natalia Adamczyk, kl. III

2 miejsce: Zofia Bielaszka, kl. II

3 miejsce: Milena Kapinos, kl.II i Julita Bogdan, kl. III

wyróżnienia: Klaudia Kulpa, kl. II, Aleksandra Pietras, kl. II, Natalia Pieróg, kl. III.

Kategoria wiekowa- klasy IV-VIII:

1 miejsce: Ksawery Sypek, kl. V

2 miejsce: Katarzyna Łączek, kl. V, Zofia Polak, kl. VII, Nikola Kuza, kl. VIII

3 miejsce: Jakub Kapinos, kl. VI

wyróżnienie: Milena Strzyż, kl. V.

Laureaci  zostali  nagrodzeni książkami i  dyplomami. Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie i gratulujemy zwycięzcom! Całe przedsięwzięcie przygotowały : Czesława Ciejka i Katarzyna Pietras.

Opracowała Czesława Ciejka

%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Ten dzień przypomina nam o roli i miejscu języka polskiego w życiu każdego Polaka.

„Język ojczysty to bezcenne dobro każdego narodu. Wyraża się w nim jego zbiorowa pamięć, tradycja, historia i kultura. Język jednoczy naród, pozwala budować jego moralną siłę i trwać mimo zmiennych kolei losu. Jako synteza wartości narodowych stanowi podstawę tożsamości narodu.”

Dla uczczenia Święta Języka Ojczystego Panie Katarzyna Ziobro i Czesłąwa Ciejka wykonały w szkole gazetkę , na której można znaleźć informacje o genezie obchodów oraz ciekawostki dotyczące języków. Są łamańce  językowe- wierszyki przepełnione  trudnymi do wyartykułowania słowami. Uwagę przykuwa także ekspozycja poprawności użycia niektórych form wyrazowych.

Dla uczniów pracujących zdalnie mamy  quizy, za pomocą których można sprawdzić swoją wiedzę ze znajomości języka polskiego:

Tych, którzy chcą zgłębić swoją wiedzę o święcie, zapraszamy do wysłuchania nagrania: https://www.youtube.com/watch?v=TNZiQMMf3YM

Język polski jest fascynujący, piękny i... dosyć skomplikowany.
          Sam John Ronald Reuel Tolkien - genialny filolog i poliglota posługujący się ponad 30 językami, uważał nasz język za trudny.

Opracowanie: Czesława Ciejka

• KSIĄŻKI INSPIRUJĄ…