• Informacje ogólne o mediacji

        • Informacje ogólne na temat  mediacji.

           

          Mediacja to rozmowa stron, w trakcie której wspólnie dąży się do rozwiązania konfliktu i znalezienia porozumienia pomiędzy stronami sporu.


          Mediator to osoba posiadająca wymagane kwalifikacje do prowadzenia postępowania mediacyjnego. Pomaga uczestnikom mediacji  nawzajem się usłyszeć, zauważyć swoje potrzeby
          i w atmosferze dającej poczucie bezpieczeństwa podjąć decyzje, które poprawią wzajemne kontakty. Pomoc mediatora jest szczególna, gdyż nie rozstrzyga on sporu, nie poucza, jak skonfliktowane osoby mają postępować, nie wydaje sądów.
          Porozumienie zawarte przed mediatorem daje bardzo duże szanse realizowania go, gdyż jest wypracowane przez zainteresowane strony.
          Jeżeli to Sąd skierował sprawę do mediacji ugoda zawarta przed mediatorem, po zatwierdzeniu przez sąd, ma moc prawną, jest prawomocna i kończy postępowanie sądowe. Jeśli ugoda nie została zawarta, strony uczestniczą w dalszym procesie sądowym.

           

          Podstawowymi zasadami mediacji są:

          • Dobrowolność – strony podejmujące się mediacji uczestniczą w niej dobrowolnie
            i w każdym momencie mogą wycofać swój udział.
          • Poufność – informacje dostarczone w formie dokumentacji oraz wyrażone w trakcie spotkań są poufne i nie mogą być przekazywane przez mediatora innym osobom, podmiotom, instytucjom.
          • Bezstronność – strony podejmujące się współpracy z mediatorem mają takie same prawa
            i traktowane są w taki sam sposób.
          • Neutralność – Mediator zachowuje neutralną postawę wobec przedmiotu sporu i skonfliktowanych stron. Nie ocenia, nie rozstrzyga, nie mówi co należy robić, pomaga stronom wypracować ich własne rozwiązanie.
          • Akceptowalność – strony wyrażają zgodę na współpracę z mediatorem oraz akceptują zasady i reguły procesu mediacyjnego, które omawiane są na początku.

          Mediacja jest pomocna we wszystkich problemach i sporach między ludźmi. Prowadzona jest zarówno
          w sprawach sądowych, jak i prywatnych. Zgłoszona przez strony, które nie radzą sobie
          z problemami i konfliktami, lub skierowana przez sąd, dyrektora szkoły, organ prowadzący, organ nadzorujący. Między innymi dotyczy sporów: rodzinnych, pracowniczych, rówieśniczych, sąsiedzkich, gospodarczych, szkolnych, oświatowych.

          Jak zgłosić sprawę do mediacji?

          KROK 1:
          Osoby zainteresowane taką formą pomocy mogą zgłaszać się osobiście lub telefonicznie do mediatora działającego w danej szkole. Każdy ma też prawo wybrać sobie mediatora spośród mediatorów rekomendowanych przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty w Rzeszowie.
          KROK 2:
          Osoby zainteresowane dowiadują się osobiście lub telefonicznie od mediatora o terminie, miejscu
          i przebiegu całego procesu mediacyjnego prowadzącego do porozumienia się i ugody.

           

          Masz prawo do mediacji.

           

           

           

    • Logowanie